Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Szwecja

Oferty lotów do Szwecji

Ciekawostki o Szwecji

Szukacie taniego biletu do Szwecji? Wygodnego zakwaterowania w hotelu lub w apartamencie? Na Flipo.pl możecie porównać sobie ceny biletów lotniczych, zakwaterowania, wynajmu aut czy też ubezpieczenia wakacji w Szwecji. Najpopularniejszymi kierunkami podróży do Szwecji są Göteborg, Malmo, Sztokholm, Kiruna oraz Lulea.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Szwecji

Sztokholm

Sztokholm, znany również jako „piękność na wodzie”, leży na granicy jeziora Mälaren i Morza Bałtyckiego. Ta prawdopodobnie najpiękniejsza metropolia Skandynawii, jest rozproszona na 14 wyspach, połączonych maksymalnie 57 mostami.

Sztokholm jest również znany jako Wenecja Północy, dzięki sieci malowniczych kanałów, przepływających przez miasto. A od powierzchni wody odbijają się pomarańczowo-żółte budynki architektury nordyckiej, które wydają się być jak wycięte z pierwszych stron czasopisma podróżniczego.

Piękno Sztokholmu zostało docenione nawet przez samo UNESCO, które umieściło trzy swoje dzielnice tego miasta na Liście Światowego Dziedzictwa. Te dzielnice to: Birka, Drottningholm i Woodland Cemetery. Innowacyjna szwedzka kuchnia, brukowane uliczki starego miasta i niezrównane muzea Sztokholmu – tego miejsca po prostu nie można nie pokochać!

Sztokholm staje się również popularny wśród Polaków. Tanie loty do Sztokholmu najczęściej kupowane są z Warszawy, Katowic lub Krakowa. Dzięki niskobudżetowej linii lotniczej Ryanair, połączenia do Sztokholmu tanimi lotami dostępne są z Poznania, Krakowa, Gdańska oraz Warszawy. Tanie loty do Sztokholmu ma w swojej ofercie przewoźnik Wizzair. Do Szwecji polecicie w dobrej cenie także z LOT-em, ponieważ polski przewoźnik ma w swojej ofercie bezpośrednie tanie loty do Sztokholmu. Podróż do Sztokholmu wynosi około 1 godziny i 35 min.

Polecamy Wam sprawdzać na Flipo nasze oferty specjalne, w których na bieżąco aktualizowane są najlepsze oferty lotów.

Göteborg

Most, który powali Cię na kolana, i rynek, na którym miłośnicy owoców morza poczują prawdziwą głębię smaków skarbów Morza Północnego. A po piątkowej wizycie w lokalnych słynnych klubach i barach, miejmy nadzieję, że staniecie następnego dnia na nogi. Witamy w Göteborgu!

Göteborgzajmuje pozycję drugiego co do wielkości miasta w Szwecji i cieszy się opinią przyjaznego miejsca, które wielu uważa za bardziej otwarte i przyjazne niż sam Sztokholm. Przyjacielski i pogodny Göteborg jest atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Neoklasyczna architektura łączy liniami tramwajowymi gwarne uliczki, głośne urocze kawiarnie i sztukę, która przyciąga uwagę. Z liczbą blisko 60 000 studentów, Uniwersytet w Göteborgu jest największym w Skandynawii.

Göteborg, znany również jako Little Swedish London, jest najbardziej społecznym i otwartym miastem na świecie, według Social Cities Index. Jego obywatele zajmują pierwsze miejsce, jeśli chodzi o posługiwanie się portalami społecznościowymi i są trzecim w kolejności narodem, który u przyjaciół stawia na zaufanie.

Tanie loty do Göteborgu kupicie najczęściej z Warszawy, niskobudżetowymi liniami lotniczymi Ryanair lub Wizzair. Lotem bezpośrednim dolecicie do szwedzkiego miasta w około godzinę i 30 minut. Z Katowic do Göteborgu polecicie z przewoźnikiem Lufthansa lub LOT, lotami z jedną przesiadką. Tanie loty z Poznania do Göteborgu oferuje przewoźnik LOT Polish Airlines.

Z niedalekich lotnisk do Göteborgu dolecicie w około 45 minut. Przykładowo z Wiednia istnieje połączenie bezpośrednie z linią lotniczą Austrian Airlines, a z Pragi z przewoźnikiem Air Shuttle. Kolejne linie lotnicze oferują loty z Pragi, Wiednia lub Budapesztu, z jedną przesiadką. Są to linie: Lufthansa, SWISS, SAS, Brussels Airlines, KLM oraz ČSA.

Malmö

Kiedy mówimy o Szwecji, większość z nas prawdopodobnie wyobraża sobie Sztokholm lub jeden z 28 parków narodowych, które kraj ma pod swoimi skrzydłami. Malmö, pierwotnie duński obszar, a obecnie trzecie co do wielkości miasto w Szwecji, jest często pomijany. Jednocześnie jest to wspaniałe miejsce, które łączy starodawność i nowoczesność z łatwością i urokiem. Historyczne budynki i uliczki Starego Miasta naturalnie przekształcają się w spektakularne eksperymenty architektoniczne, więc nie będziesz wiedzieć, co podziwiać jako pierwsze. Warto przejść do końca artykułu, mamy świetną wskazówkę dotyczącą lotów do Malmö. Damy Wam także wskazówki dotyczące miejsc, których nie możesz przegapić.

Gamla Staden lub jeśli chcecie - Stare Miasto. Gęsto ułożone kostki brukowe, pod starymi kolorowymi domami, prowadzą do Starego Miasta i jego rynku głównego Tor Torget, a także do nieco mniejszego rynku, ale zdecydowanie żywszego - Lilla Torget. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, poczujesz się tutaj jak w niebie. Stare miasto jest pełne małych palarni kawy i kawiarni, które można łatwo znaleźć - po prostu podążaj za pięknym zapachem. Zalecanym przystankiem jest zwiedzenie lokalnego ratusza, najlepiej z przewodnikiem, mieszczącego się w pięknym zabytkowym budynku, w odległości krótkiego spaceru od Stor Torget.

Plac Lilla Torget zdecydowanie zasługuje na swój własny akapit. Od 1590 r. jest on jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Malmö i nadal służy do organizowania regularnych lokalnych targów towarowych. Jest również nazywany centrum projektowym, ponieważ w tym miejscu, w niepozornym żółtym skrzywionym budynku, znajduje się założone w 1964 roku Form Design Center. Kiedy poczujesz chęć na napicie się drinka, Lilla Torget będzie idealnym wyborem. Bar Moosehead, z dużym tarasem słonecznym to tylko jedno z wielu miejsc, w których można zaspokoić pragnienie.

Nie musisz wierzyć, aby lokalny kościół Sankt Petri Kyrka olśnił Cię swoim pięknem już z daleka. Ten najstarszy budynek w Malmö, pochodzący z XIII wieku, jest utrzymany w zaskakująco dobrej kondycji. Oprócz wspaniałych organów i gotyckiej wieży warto zobaczyć również przylegające do niego ogrody.

Niekonwencjonalny wieżowiec architekta Santiago Calatravy, jest typowym przykładem modernizmu, który w ostatnich latach tak bardzo się rozwinął w tym mieście. Od 2005 roku symbolem miasta nie jest już dźwig portowy Kockums Crane, lecz ten gigant, który składa się z dziewięciu nieregularnych pięciokątnych części. Części te obracają się wokół rdzenia, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednak jego piękno można zobaczyć tylko z zewnątrz (z wyjątkiem okresu trzech tygodni, w czasie letnim), ponieważ jest to prywatny budynek zajmowany przez biura i luksusowe apartamenty, które są zwykle niedostępne dla publiczności.

Ribersborg to sztucznie stworzona plaża, która rozciąga się wzdłuż wybrzeża Malmö i pomimo niezupełnie letniego klimatu występującego w tym mieście, jest nazywana Szwedzką Riwierą lub Riwiera Północną. Ponadto znajdziesz tu ekskluzywne spa, z dwoma odkrytymi basenami i pięcioma saunami. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania w tym miejscu z usług masażu. Jeśli więc jesteś wystarczająco zmęczony poruszaniem się pieszo, jest to idealne miejsce na odpoczynek.

Mówi się, że Malmö najlepiej się smakuje się podczas rejsu łodzią. Zabierze Cię ona wodami lokalnych kanałów i ukaże Ci miasto z zupełnie innej perspektywy. Jeśli chcesz aktywnie spędzić wakacje, wypożycz rower i udaj się do Malmöhus Slott. Park Kungsparken (Park Królewski) w okolicy, jest rajem dla rowerzystów. Nie tylko ma doskonale utrzymane szlaki, ale także trawnik, który przyciąga do krótkiego odpoczynku, ale także spacerowiczów. Nawiasem mówiąc, do września temperatury w Malmö wynoszą około dwudziestu stopni, co jest idealne do jazdy na rowerze po mieście.

Malmö nie jest tak popularną destynacją jak Sztokholm lub Göteborg, lecz powoli zaczyna być coraz częściej odwiedzane przez Polaków. Tanie bilety do lotnicze do Malmö kupicie z Warszawy, niskobudżetową linią lotniczą Wizzair, lotem bezpośrednim o długości około 1 godziny i 20 minut. Tanie loty do Malmö z Katowic oraz Gdańska oferuje również przewoźnik Wizzair.

Kiruna

Względnie małe, ale niezwykle ważne miasto dla Szwecji. Można powiedzieć, że Kiruna jest centrum północnej Szwecji, a dokładniej Laponii. Najważniejszym i najwyższym miastem na północy kraju. Znajduje się 145 kilometrów za kołem podbiegunowym i jest znana na świecie dzięki największej kopalni żelaza w Europie, z najlepszej jakości rudą żelaza na świecie. Z powodu tej rudy część miasta została rozebrana i przeniesiona.

Co ciekawe, prawie 90% całej rudy żelaza w Europie wydobywa się w kopalni Kiruna w ciągu roku. W miarę wydobywania, miasto powoli zaczęło się zapadać, więc w 2014 roku zaczęto je przesuwać o trzy kilometry dalej. Z tego powodu możecie być zaskoczeni, kiedy przyjedziecie do Kiruny pociągiem, ponieważ stacja kolejowo zasadniczo przestała istnieć, a po przyjeździe do miasta zabierze Was autobus.

Dlaczego powinniście wybrać się do Kiruny? Na przykład po to, żeby wybrać się na wycieczkę do największej kopalni żelaza w Europie lub aby zobaczyć i doświadczyć tajemniczej Laponii. Wielu turystów przyciąga wycieczka „gdzieś na północ” w poszukiwaniu wspaniałej atmosfery i polarnej przygody.

Tanie loty do Kiruny można zarezerwować głównie z Warszawy. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Kiruny. Można jednak polecieć tam z jednym lub dwoma transferami. Tanie bilety lotnicze do Kiruny oferują linie lotnicze takie jak Lufthansa oraz LOT Polish Airlines. Lądowanie w Kirunie odbywa się na lotnisku Kiruna Airport (KRN).

Inne miasta
Luleå

Luleå to typowe miasto skandynawskie. Można je znaleźć w spokojnej okolicy Szwecji, w pobliżu malowniczych wysp. W spokojnej okolicy, ponieważ północ Szwecji nie jest tak zaludniona, jak reszta tego kraju. Dlatego nawet miasta nie są tutaj zbytnio rozbudowane i nie są zbyt duże. Częścią miasta jest także archipelag, położony wzdłuż wybrzeża, który składa się z 1700 wysepek.

Luleå znajduje się w niewielkiej odległości od koła podbiegunowego i jest stolicą regionu Norrbotten. Jest otoczony piękną rzeką Luleälven, która wpada do błyszczących, z mnóstwem zielonych wysp w tle.

Już w średniowieczu miasto to było ważnym dla kraju portem. Pierwotnie Luleå mieściła się w dzisiejszym Gammelstad. Luleå to około pięćdziesięciotysięczne miasto, które polecamy odwiedzić, jeśli chcecie doświadczyć prawdziwej i typowej, zimnej północnej Szwecji. Znajdziecie tu także niesamowite muzea, pobliskie średniowieczne miasto Gammelstad, a Waszą romantyczną duszę zachwycą wieczorne rejsy do okolic miasta Luleå.

Tanie loty do Lulei można zarezerwować głównie z Warszawy. Loty bezpośrednie są bardzo trudne do znalezienia i praktycznie się nie pojawiają. Oferta lotów do miasta Lulea najczęściej posiada dwie przesiadki. Wiednia, Budapesztu i Pragi. Z dwoma transferami możesz wygodnie latać z Warszawy tanimi lotami, liniami SWISS, Austrian Airlines lub Lufthansa.

Przydatne info o Szwecji

Dokumenty podróżne do Szwecji

Do wjazdu na teren Szwecji wystarczy Wam aktualny paszport lub dowód osobisty, ponieważ Szwecja to jeden z członków Unii Europejskiej.

Pogoda w Szwecji

Pomimo położenia na północy, Szwecja ma stosunkowo umiarkowane temperatury przez cały rok. Widać jednak dramatyczne zmiany liczby godzin światła dziennego. Zimą ilość światła dziennego w Szwecji to tylko 6 godzin. Przeciwnie, latem będziesz cieszyć się światłem dziennym do 18 godzin dziennie.

Kiedy więc wakacje w Szwecji są właściwym wyborem? Idealny czas na wizytę to okres od połowy maja do połowy września. Ale najbardziej idealne miesiące to lipiec i sierpień. Latem Szwecja ma przyjemną średnią temperaturę wynoszącą od 20 do 25 °C.

Jesień i wiosna wydają się być stosunkowo chłodne. W tym okresie często pada deszcz. Zimą przygotuj się na depresyjną pogodę, a także na ciemność w większości dnia (słońce świeci tylko kilka godzin dziennie). Temperatura waha się wtedy od -3 do 3 °C. Śnieg i przelotne opady śniegu są powszechne od listopada do początku kwietnia.

Ceny w Szwecji

Narodową walutą jest korona szwedzka, którą bez problemu wymienicie po przyjeździe do Szwecji, na którymkolwiek lotnisku. Jednak nie musicie wymieniać sobie pieniędzy w dużej ilości, ponieważ praktycznie wszędzie w Szwecji jest możliwość płacenia kartą. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.

Szukacie hotelu w Szwecji? Latem miasto jest pełne turystów, co odzwierciedla się w cenie zakwaterowania. Dlatego warto jest zarezerwować sobie hotel z wyprzedzeniem. Jeśli dokonasz rezerwacji wcześniej, możesz uzyskać zakwaterowanie stosunkowo niedrogo, w cenie 30-40 EUR (120-160 PLN) za osobę / noc. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Przy wypożyczaniu auta przed wyjazdem, zorientujcie się, czy cena za wynajem obejmuje także wjazd do centrum Göteborgu. Polecamy Wam wypożyczenie auta już na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Aktualny czas w Szwecji

W Szwecji jest taka sama godzina jak w Polsce.

10 ciekawostek i faktów o Szwecji

1
Między Sztokholmem a Helsinkami pływa statek wycieczkowy, który jest przeznaczony wyłącznie do zakupu taniego alkoholu.
2
Od średniowiecza, aż po rok 1809 Finlandia była częścią Szwecji.
3
Oficjalne konto Szwecji na Twitterze (@Sweden) każdego tygodnia administruje wybrany losowo obywatel Szwecji.
4
Szwedzi nie mogą nazwać swoich dzieci imionami „Elvis” oraz „Ikea”.
5
Dzień 3.9.1967 roku w Szwecji był „dniem H” (Dagen H). Kierunek jazdy zmienił się z lewej, na prawą stronę dróg.
6
89% Szwedów rozmawia w języku angielskim.
7
W Szwecji rodzice mają prawo do 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, gdy urodzi im się dziecko lub gdy rodzice adoptują dziecko.
8
Król Karol XIV miał tatuaż z napisem „śmierć królom” (Death to Kings).
9
Tylko jedno szwedzkie nazwisko z TOP 20 nie kończy się na „son”: Lindberg.
10
Na granicy Szwecji i Finlandii znajduje się klub golfowy, którego jedna połowa znajduje się w Szwecji, a druga w Finlandii.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)