Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Sztokholm

Oferty lotów do Sztokholmu

Ciekawostki o Sztokholmie

Sztokholm, znany również jako „piękność na wodzie”, leży na granicy jeziora Mälaren i Morza Bałtyckiego. Ta prawdopodobnie najpiękniejsza metropolia Skandynawii, jest rozproszona na 14 wyspach, połączonych maksymalnie 57 mostami.

Sztokholm jest również znany jako Wenecja Północy, dzięki sieci malowniczych kanałów, przepływających przez miasto. A od powierzchni wody odbijają się pomarańczowo-żółte budynki architektury nordyckiej, które wydają się być jak wycięte z pierwszych stron czasopisma podróżniczego.

Piękno Sztokholmu zostało docenione nawet przez samo UNESCO, które umieściło trzy swoje dzielnice tego miasta na Liście Światowego Dziedzictwa. Te dzielnice to: Birka, Drottningholm i Woodland Cemetery. Innowacyjna szwedzka kuchnia, brukowane uliczki starego miasta i niezrównane muzea Sztokholmu – tego miejsca po prostu nie można nie pokochać!

Sztokholm staje się również popularny wśród Polaków. Tanie loty do Sztokholmu najczęściej kupowane są z Warszawy, Katowic lub Krakowa. Dzięki niskobudżetowej linii lotniczej Ryanair, połączenia do Sztokholmu tanimi lotami dostępne są z Poznania, Krakowa, Gdańska oraz Warszawy. Tanie loty do Sztokholmu ma w swojej ofercie przewoźnik Wizzair. Do Szwecji polecicie w dobrej cenie także z LOT-em, ponieważ polski przewoźnik ma w swojej ofercie bezpośrednie tanie loty do Sztokholmu. Podróż do Sztokholmu wynosi około 1 godziny i 35 min.

Polecamy Wam sprawdzać na Flipo nasze oferty specjalne, w których na bieżąco aktualizowane są najlepsze oferty lotów.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne ino o Sztokholmie

Dokumenty podróżne do Szwecji

Do wjazdu na teren Szwecji wystarczy Wam aktualny paszport lub dowód osobisty, ponieważ Szwecja to jeden z członków Unii Europejskiej.

Pogoda w Sztokholmie

Pomimo położenia na północy, Sztokholm ma stosunkowo umiarkowane temperatury przez cały rok. Widać jednak dramatyczne zmiany liczby godzin światła dziennego. Zimą ilość światła dziennego w Sztokholmie to tylko 6 godzin. Przeciwnie, latem będziesz cieszyć się światłem dziennym do 18 godzin dziennie.

Kiedy więc wakacje w Sztokholmie są właściwym wyborem? Idealny czas na wizytę to okres od połowy maja do połowy września. Ale najkorzystniejsze miesiące na wakacje pod względem pogody to lipiec i sierpień. Latem Sztokholm ma przyjemną średnią temperaturę wynoszącą od 20 do 25 °C.

Jesień i wiosna wydają się być stosunkowo chłodne. W tym okresie często pada deszcz. Zimą przygotuj się na depresyjną pogodę, a także na ciemność w większości dnia (słońce świeci tylko kilka godzin dziennie). Temperatura waha się wtedy od -3 do 3 °C. Śnieg i przelotne opady śniegu są powszechne od listopada do początku kwietnia.

Ceny w Sztokholmie

Narodową walutą jest korona szwedzka, którą bez problemu wymienicie po przyjeździe do Szwecji, na którymkolwiek lotnisku. Jednak nie musicie wymieniać sobie pieniędzy w dużej ilości, ponieważ praktycznie wszędzie w Szwecji jest możliwość płacenia kartą. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.

Szukacie hotelu w Sztokholmie? Latem miasto jest pełne turystów, co odzwierciedla się w cenie zakwaterowania. Dlatego warto jest zarezerwować sobie hotel z wyprzedzeniem. Jeśli dokonasz rezerwacji wcześniej, możesz uzyskać zakwaterowanie stosunkowo niedrogo, w cenie 30-40 EUR (120-160 PLN) za osobę / noc. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Transport publiczny w mieście składa się z metra (T-bana), pociągów, autobusów, tramwajów i promów wodnych. Bilety są ważne przez 75 minut po skasowaniu, ale można je również kupić SMS-em lub poprzez aplikację mobilną. Bilet można również zakupić na 24 godziny (120 SEK) lub 72-godziny (240 SEK).

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić kilka zabytków, warto zainwestować w przełęcz Sztokholmską, która pozwala odwiedzić ponad 60 atrakcji w mieście. Z biletem możesz również korzystać z autobusu i transportu wodnego, które mają w ofercie połączenia wśród najbardziej znanych atrakcji (Hop On - Hop Off). Jednak transport promowy funkcjonuje tylko w sezonie (na przełomie kwietnia i września). Bilety można kupić na 1 do 5 dni, cena biletu jednodniowego wynosi 595 SEK. Za dodatkową opłatą można również zakupić kartę podróżną, która pozwala na nieograniczone korzystanie z transportu publicznego w ramach biletu.

Jazda w mieście jest stosunkowo prosta w porównaniu do kierowania w innych miastach. Należy jednak przygotować się na to, że wiele znaków drogowych nie będzie w języku angielskim. Przy wynajmie samochodu należy wcześniej sprawdzić, czy opłata za wjazd do centrum jest wliczona w czynsz. Polecamy Wam wypożyczenie auta już na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Aktualny czas w Sztokholmie

W Sztokholmie jest taka sama godzina jak w Polsce.

10 faktów i ciekawostek o Sztokholmie

1
Sztokholm jest największym skandynawskim miastem. Chociaż populacja miasta jest mniejsza niż milion, jego obszar metropolitalny wynosi 2,2 miliona.
2
Metro w Sztokholmie jest również znane jako najdłuższa galeria sztuki na świecie. 90 na 100 stacji metra jest ozdobionych artystycznymi mozaikami, obrazami, posągami lub rzeźbami.
3
Szwedzi uwielbiają czytać. Co roku z bibliotek sztokholmskich wypożyczane są tutaj ponad 4 miliony książek.
4
Szwedzi i rowery – to po prostu jedność. Codziennie do 70 000 rowerzystów zalewa ulice Sztokholmu
5
Oficjalne konto Szwecji na Twitterze (@Sweden) każdego tygodnia administruje wybrany losowo obywatel Szwecji.
6
Od 1901 roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i literatury przyznawana jest co roku w Sztokholmie. Jedynie Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Oslo.
7
Jeśli Szwed zaprosi Cię na „fika”, odbierz to po prostu jako zaproszenie na kawę.
8
Miasto Sztokholm postanowiło zmotywować ludzi do wspinania się po schodach w naprawdę niecodzienny sposób. Schody stacji Odenplan zostały przekształcone w klawiaturę fortepianową, która emituje dźwięki. Dzięki tej sztuczce, wykorzystywanie schodów wzrosło aż o 66%.
9
W Sztokholmie znajdziesz szwedzką galerię muzyki, w której występują najsławniejsi szwedzcy artyści, tacy jak ABBA, Roxette czy The Cardigans. ABBA ma w Sztokholmie nawet własne muzeum.
10
Na granicy Szwecji i Finlandii znajduje się klub golfowy, którego jedna połowa znajduje się w Szwecji, a druga w Finlandii.
Czy ten artykuł jest pomocny?