Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Kiruna

Oferty lotów do Kiruny

Ciekawostki o Kirunie

Względnie małe, ale niezwykle ważne miasto dla Szwecji. Można powiedzieć, że Kiruna jest centrum północnej Szwecji, a dokładniej Laponii. Najważniejszym i najwyższym miastem na północy kraju. Znajduje się 145 kilometrów za kołem podbiegunowym i jest znana na świecie dzięki największej kopalni żelaza w Europie, z najlepszej jakości rudą żelaza na świecie. Z powodu tej rudy część miasta została rozebrana i przeniesiona.

Co ciekawe, prawie 90% całej rudy żelaza w Europie wydobywa się w kopalni Kiruna w ciągu roku. W miarę wydobywania, miasto powoli zaczęło się zapadać, więc w 2014 roku zaczęto je przesuwać o trzy kilometry dalej. Z tego powodu możecie być zaskoczeni, kiedy przyjedziecie do Kiruny pociągiem, ponieważ stacja kolejowo zasadniczo przestała istnieć, a po przyjeździe do miasta zabierze Was autobus.

Dlaczego powinniście wybrać się do Kiruny? Na przykład po to, żeby wybrać się na wycieczkę do największej kopalni żelaza w Europie lub aby zobaczyć i doświadczyć tajemniczej Laponii. Wielu turystów przyciąga wycieczka „gdzieś na północ” w poszukiwaniu wspaniałej atmosfery i polarnej przygody.

Tanie loty do Kiruny można zarezerwować głównie z Warszawy. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Kiruny. Można jednak polecieć tam z jednym lub dwoma transferami. Tanie bilety lotnicze do Kiruny oferują linie lotnicze takie jak Lufthansa oraz LOT Polish Airlines. Lądowanie w Kirunie odbywa się na lotnisku Kiruna Airport (KRN).

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Szwecji

Dokumenty podróżne do Szwecji

Do wjazdu na teren Szwecji wystarczy Wam aktualny paszport lub dowód osobisty, ponieważ Szwecja to jeden z członków Unii Europejskiej.

Pogoda w Szwecji

Pomimo położenia na północy, Szwecja ma stosunkowo umiarkowane temperatury przez cały rok. Widać jednak dramatyczne zmiany liczby godzin światła dziennego. Zimą ilość światła dziennego w Szwecji to tylko 6 godzin. Przeciwnie, latem będziesz cieszyć się światłem dziennym do 18 godzin dziennie.

Kiedy więc wakacje w Szwecji są właściwym wyborem? Idealny czas na wizytę to okres od połowy maja do połowy września. Ale najbardziej idealne miesiące to lipiec i sierpień. Latem Szwecja ma przyjemną średnią temperaturę wynoszącą od 20 do 25 °C.

Jesień i wiosna wydają się być stosunkowo chłodne. W tym okresie często pada deszcz. Zimą przygotuj się na depresyjną pogodę, a także na ciemność w większości dnia (słońce świeci tylko kilka godzin dziennie). Temperatura waha się wtedy od -3 do 3 °C. Śnieg i przelotne opady śniegu są powszechne od listopada do początku kwietnia.

Ceny w Szwecji

Narodową walutą jest korona szwedzka, którą bez problemu wymienicie po przyjeździe do Szwecji, na którymkolwiek lotnisku. Jednak nie musicie wymieniać sobie pieniędzy w dużej ilości, ponieważ praktycznie wszędzie w Szwecji jest możliwość płacenia kartą. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.

Szukacie hotelu w Szwecji? Latem miasto jest pełne turystów, co odzwierciedla się w cenie zakwaterowania. Dlatego warto jest zarezerwować sobie hotel z wyprzedzeniem. Jeśli dokonasz rezerwacji wcześniej, możesz uzyskać zakwaterowanie stosunkowo niedrogo, w cenie 30-40 EUR (120-160 PLN) za osobę / noc. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Przy wypożyczaniu auta przed wyjazdem, zorientujcie się, czy cena za wynajem obejmuje także wjazd do centrum Göteborgu. Polecamy Wam wypożyczenie auta już na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Aktualny czas w Szwecji

W Szwecji jest taka sama godzina jak w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Kirunie

10 ciekawostek i faktów o Szwecji

1
Między Sztokholmem a Helsinkami pływa statek wycieczkowy, który jest przeznaczony wyłącznie do zakupu taniego alkoholu.
2
Od średniowiecza, aż po rok 1809 Finlandia była częścią Szwecji.
3
Oficjalne konto Szwecji na Twitterze (@Sweden) każdego tygodnia administruje wybrany losowo obywatel Szwecji.
4
Szwedzi nie mogą nazwać swoich dzieci imionami „Elvis” oraz „Ikea”.
5
Dzień 3.9.1967 roku w Szwecji był „dniem H” (Dagen H). Kierunek jazdy zmienił się z lewej, na prawą stronę dróg.
6
89% Szwedów rozmawia w języku angielskim.
7
W Szwecji rodzice mają prawo do 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, gdy urodzi im się dziecko lub gdy rodzice adoptują dziecko.
8
Król Karol XIV miał tatuaż z napisem „śmierć królom” (Death to Kings).
9
Tylko jedno szwedzkie nazwisko z TOP 20 nie kończy się na „son”: Lindberg.
10
Na granicy Szwecji i Finlandii znajduje się klub golfowy, którego jedna połowa znajduje się w Szwecji, a druga w Finlandii.
Czy ten artykuł jest pomocny?