Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Finlandia

Oferty lotów do Finlandii

Ciekawostki o Finlandii

Niebieski kolor na fladze reprezentuje tysiące jezior, biały oznacza śnieg, który wzdłuż i wszerz pokrywa ziemię podczas zimowych miesięcy. Finlandia nie jest na szczycie marzeń każdego podróżnika, a już wogółe nie jest celem tych, którzy wolą spędzać wakacje w bikini z mohito w ręku. Pomimo (lub z powodu) niekonwencjonalnych atrakcji, w ostatnich latach przybywa tu coraz więcej turystów z zagranicy.

Finlandia jest najnowszym trendem w podróżach po Europie i niewątpliwie przyczynia się to również do powstawania tanich połączeń lotów do Finlandii. Obecnie możesz zarezerwować najtaniej za pośrednictwem niskobudżetowej linii lotniczej Ryanair. Helsinki, Tampere, Lappeenranta czy Rovaniemi? Najlepiej odwiedźcie wszystkie piękne miasta Finlandii i Laponii!

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Finlandii

Helsinki

Oaza spokoju na brzegach Morza Bałtyckiego w prawdziwie wykwitnym guście. Tak można nazwać Helsinki, najmłodszą ze skandynawskich metropolii, pełną zatok, wysp i jezior. Miasto ma swój wyjątkowy urok i atmosferę, z którą ciężko konkurować. Architektura skandynawska, jej minimalizm i pragmatyzm. Helsinki twardo utrzymują się na prestiżowej pozycji miasta dizajnu. Podczas spaceru po artystycznych sklepikach, muzeach i galeriach dzielnicy Design district szybko stracicie poczucie czasu. Zegarków nie zabierajcie sobie nawet do helsińskich kawiarni, których wyborna kawa i artystyczna atmosfera zainspirowała już nie jedną artystyczną duszę. Helsinki w skrócie są muzą, którą chcecie dać się oczarować znowu i znowu.

Helsinki zaczynają poznawać również Polacy. Tanie bilety z Krakowa do Helsinek oferuje przewoźnik Finnair oraz Norwegian Air, lotami bezpośrednimi trwającymi około 2 godziny i 10 minut. Tanie bilety do Helsinek z Warszawy kupicie liniami lotniczymi airBaltic. Z Rzeszowa do Helsinek polecicie z przewoźnikiem Lufthansa, z jedną przesiadką.

Tanie bilety lotnicze do Helsinek z niedalekich od naszego kraju lotnisk najczęściej kupicie z Berlina, Wiednia, Budapesztu, Pragi i Koszyc. Loty są bezpośrednie lub z jedną przesiadką. Lot bezpośredni trwa około 2 godziny i 20 minut. Z tych stron do Helsinek lata się z liniami lotniczymi: airBaltic, Norwegian Air Shuttle, Finnair i Czech Airlines. Głównym lotniskiem w Helsinkach jest lotnisko Helsinki-Vantaa Airport.

Tampere

Jadąc na północ z Helsinek, najprawdopodobniej nie oprzesz się temu, aby odwiedzić Tampere. Mieszka tam prawie dwieście tysięcy mieszkańców, a dziś jest to największe śródlądowe miasto Skandynawii!

Tampere zostało założone w 1770 roku przez szwedzkiego króla Gustawa Vasa, a następnie rosyjski car Aleksander I, sprawił, że Tampere zostało zwolnione z odprowadzania podatków. Przyciągnęło to wielu przedsiębiorców i zaczęto rozwijać przemysł na dużą skalę. Na przykład Tampere było pierwszym skandynawskim miastem, w którym funkcjonowało oświetlenie publiczne już w 1882 r.

Obecnie wiele fabryk jest już zamkniętych, a ogromne hale fabryczne tworzą stylowe i drogie mieszkania na poddaszu, centra handlowe i galerie. Niedaleko Tampere znajduje się miasto Nokia, które produkuje markę telefonów komórkowych o tej samej nazwie.

Tanie loty do Tampere można zarezerwować z Warszawy lub Krakowa. Loty do Tampere z Warszawy polecamy zakupić z linią lotniczą Finnair lub SAS Scandinavian Airlines. Są to loty z jedną przesiadką. Tanie loty do Tampere z Krakowa możecie zarezerwować lecąc z przewoźnikami Finnair lub LOT Polish Airlines.

Lappeenranta

Lappeenranta to niezwykłe, tętniące życiem miasto nad brzegiem jeziora Saimaa. Tak przy okazji - czwartego co do wielkości jeziora w Europie. Po Helsinkach jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem w Finlandii, a jego populacja wynosi nieco ponad 70 000 mieszkańców!

Miasto znajduje się zaledwie 220 kilometrów od Petersburga i 230 kilometrów od Helsinek, co czyni je idealną bazą wypadową do zwiedzania Finlandii i pobliskiej Rosji.

Miasto Lappeenranta lub Wilmanstrand zostało założone w 1649 r. przez szwedzką królową Christinę. Dziś Lappeenranta jest uważane za miasto przemysłowe, handlowe i uniwersyteckie, które jest rodzajem silnika dla całego regionu południowej Finlandii.

Tanie loty do Lappeenranta można zarezerwować głównie z Warszawy. Lot do Lappeenranta obsługuje przewoźnik LOT Polish Airlines. Jest to lot z jedną przesiadką. Dobrym pomysłem jest wylot z Warszawy z LOTem do Berlina (Tegel) i przesiadka w Berlinie, a następnie wylot z lotniska Schonefeld do Lappeenranta z tanią linią lotniczą Ryanair. Tanie loty do Lappeenranta z Warszawy trwają średnio około 5 godzin.

Turku

Czy wiesz, że Turku zostało założone w XIII wieku i jest najstarszym fińskim miastem? Dlatego zasługuje na naszą wizytę.

W czasach, gdy Finlandia znajdowała się pod panowaniem Szwecji, Turku było stolicą Finlandii, aż do 1812 roku. Rosyjski car obawiał się niewielkiej odległości od Szwecji i dlatego wolał założyć stolicę w Helsinkach. Krótko po tym, jak Turku przestało być stolicą kraju, większość budynków uległa zniszczeniu w wyniku poważnego pożaru. Jego odnową zajął się znany architekt Johann Karl Ludwig Engel, który odbudował Turku na takie miasto, jakie znamy dziś.

Dziś Turku jest jednym z najżywszych miast w Finlandii. Mieszka tu wielu młodych ludzi, ponieważ istnieją tutaj aż trzy duże uniwersytety (jeden z nich jest najstarszym w Finlandii) i odbywa się tutaj wiele wydarzeń społecznych i kulturalnych. Co ciekawe, Turku jest miastem z jedną z największych szwedzkojęzycznych grup Finów.

Tanie loty do Turku z naszego kraju możesz zarezerwować z Krakowa lub Gdańska. Bezpośrednie loty do Turku z pobliskiego Krakowa lub Gdańska, zapewnia linia lotnicza Wizzair. Z jednym transferem możesz polecieć do Turku liniami Finnair, SWISS lub SAS Scandinavian Airlines.

Inne miasta
Rovaniemi

Jeśli należycie do osób, które nadal wierzą w brodatego dziadka z czerwoną czapką - Świętego Mikołaja, i kiedykolwiek googlowali miejsce, w którym go znajdą, to na pewno wszystkie źródła odnoszą się do fińskiego miasta Rovaniemi. To, jak to się naprawdę stało, jest jak dotąd tajemnicą. Pierwotnie święty Mikołaj, którego podobizna stała się wzorem dla postaci Świętego Mikołaja, mieszkał w Turcji. Jednak w 1866 r. jego ilustracje pojawiły się nagle w czasopiśmie Harper, ukazujące jak to osiadł się on gdzieś na biegunie północnym. W 1927 r. w fińskim radiu odnotowano, że fabryka Świętego Mikołaja została odkryta w pobliżu góry Korvatunturi w Laponii. Bardzo szybko związek między Laponią, a tym świątecznym symbolem jakim jest Mikołaj, włamał się do ludzkiej świadomości. Zwłaszcza w Finlandii.

Umiejscowienie jego domu w pobliżu granicy z Rosją w Rovaniemi było ostatecznie decyzją czysto komercyjną, która była rozważana i poddawana wątpliwościom od dziesięcioleci. Obszar ten był świadkiem wielu zaciętych bitew podczas II wojny światowej. Bombardowanie przez Rosjan, okupacja przez nazistów, a następnie dewastacja przez wycofujące się wojska niemieckie, których niszczycielska taktyka zniszczyła większość miasta. Pomoc i powrót do dawnego wyglądu nadeszły następnie z ONZ.

Pierwszy prawdziwy wielki boom nastąpił w 1957 r. wraz z artykułem w „New York Timesie”, w którym w sekcji zagranicznej wspomniano o tej okolicy i wyniesiono ją do nieba. W 1984 r. Fińska Rada Turystyki oficjalnie zaakceptowała legendę Świętego Mikołaja i ogłosiła Laponię Ziemią Świętego Mikołaja, a rok później zbudowano tutaj całe miasteczko Świętego Mikołaja wraz z pocztą, dodając w ofercie specjalny znaczek z napisem Koło Polarne.

Niestety, niektóre nieprzyjemne aspekty mrocznej historii tej okolicy są wciąż od czasu do czasu wspominane. Na przykład oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja było pierwotnie niemieckim lotniskiem Luftwaffe, a w okolicznych lasach znajdują się pozostałości nazistowskich fortyfikacji.

Zwykli goście jednak zwykle nie wiedzą nawet o tych ciekawostkach i mogą beztrosko cieszyć się niekończącą się świąteczną atmosferą. Znajdziesz tutaj niezliczone elfy i inne postacie, które pomagają Mikołajowi poradzić sobie z tłumem pół miliona turystów, lub na przykład, piękne zaprzęgi reniferów, które zabiorą Cię na przejażdżkę w przepięknym śnieżnym krajobrazie. Uwierzcie nam, że będzie to wspaniałe doświadczenie nie tylko dla dzieci!

Laponię zaczynają odwiedzać także Polacy, którzy chcą poczuć prawdziwie magiczną świąteczną atmosferę. Tanie loty do Rovaniemi najczęściej kupowane są z Warszawy. Tanie bilety lotnicze do Rovaniemi z Warszawy ma w swojej ofercie linia lotnicza Finnair. Lotem z jedną przesiadką polecicie do Laponii w około 3 godziny i 30 minut, przeważnie z jedną przesiadką w drodze do celu. Loty do Rovaniemi z Warszawy oferuje także przewoźnik Air France.

Przydatne info o Finlandii

Dokumenty podróżne do Finlandii

Przy podróżowaniu do Finlandii nie potrzebujecie wizy. Wystarczy Wam jedynie aktualny paszport lub dowód osobisty. Możecie się tutaj zatrzymać na 90 dni w czasie jednego półrocza. Dokument podróżny musi być aktualny również przy wyjeździe z kraju.

Pogoda w Finlandii

Finlandia znana jest z łagodnego klimatu kontynentalnego na południu i bardzo zimnego i mroźnego klimatu subarktycznego na północy, w regionie Laponii. Zima jest najdłuższą porą roku w Finlandii, i towarzyszy jej obfity śnieg. Temperatury spadają w tym czasie głęboko poniżej zera. Lato jest krótkie (czerwiec - lipiec), ale przyjemne i słoneczne. Idealnym czasem na wizytę w Finlandii jest lipiec, z maksymalną średnią temperaturą 21 stopni Celsjusza.

Ceny w Finlandii

Narodową walutą jest euro, pieniądze możecie więc wymienić sobie w kantorze w Polsce lub w Finlandii, również na lotnisku.

Szukacie hotelu w Finlandii? Hotel w Helsinkach? Zakwaterowanie w miastach oferuje szerokie możliwości. Od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli zdecydujecie się na wypożyczenie auta to polecamy Wam zrobienie tego po przylocie, na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Finlandii

Finlandia nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Wystarczy skontrolować jedynie ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju.

Aktualny czas w Finlandii

W Finlandii jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Statystyki lotnicze dotyczące Finlandii

  • Czy wiesz, że najtańszy lot do Finlandii kosztuje tylko 38,00 € w tym tygodniu?

  • Jeśli zdecydujesz się na podróż do Finlandii , polecamy odwiedzić takie miasta jak Helsinki, Tampere, Rovaniemi, Turku, Oulu.

  • Lubisz statystyki? Być może zainteresuje Cię informacja, że w Finlandii liczba międzynarodowych portów lotniczych to: 1.

10 ciekawostek i faktów o Finlandii

1
Oprócz języka fińskiego, narodowym językiem w Finlandii jest język Szwedzki.
2
Symbolami miasta Helsinki są klon i wiewiórka.
3
Helsinki rozciągają się na lądzie i ponad 300 wyspach.
4
Transport wodny jest tutaj niezwykle rozwinięty. Znajdziecie tutaj ponad 11 000 miejsc na “zaparkowanie” łodzi.
5
Finlandia jest krajem wielu wyjątkowych zawodów sportowych jak również nie mających nic wspólnego ze sportem. Na przykład rzut telefonem komórkowym, granie na wymyślonej gitarze, czy też noszenie swojej małżonki.
6
Liczba ludności w Helsinkach wynosi ponad 600 000.
7
Helsinki zostały założone w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustawa I.
8
Telefon Nokia został stworzony w sąsiednim mieście Espo.
9
Od 2010 roku w Finlandii każdego roku świętuje się Dzień niepowodzeń. Wypada on na 13 października i jego celem jest nauczyć się czegoś ze swoich błędów i więcej ich nie powtarzać.
10
Finowie piją najwięcej kawy na jednego obywatela. Rocznie, na jednego obywatela Finlandii przypada 12 kg kawy, co oznacza mniej więcej 10 filiżanek kawy dziennie. Dla porównania - w Anglii, przeciętny Anglik wypija rocznie 2.8 kg kawy.
Czy ten artykuł jest pomocny?