Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Turku

Oferty lotów do Turku

Ciekawostki o Turku

Czy wiesz, że Turku zostało założone w XIII wieku i jest najstarszym fińskim miastem? Dlatego zasługuje na naszą wizytę.

W czasach, gdy Finlandia znajdowała się pod panowaniem Szwecji, Turku było stolicą Finlandii, aż do 1812 roku. Rosyjski car obawiał się niewielkiej odległości od Szwecji i dlatego wolał założyć stolicę w Helsinkach. Krótko po tym, jak Turku przestało być stolicą kraju, większość budynków uległa zniszczeniu w wyniku poważnego pożaru. Jego odnową zajął się znany architekt Johann Karl Ludwig Engel, który odbudował Turku na takie miasto, jakie znamy dziś.

Dziś Turku jest jednym z najżywszych miast w Finlandii. Mieszka tu wielu młodych ludzi, ponieważ istnieją tutaj aż trzy duże uniwersytety (jeden z nich jest najstarszym w Finlandii) i odbywa się tutaj wiele wydarzeń społecznych i kulturalnych. Co ciekawe, Turku jest miastem z jedną z największych szwedzkojęzycznych grup Finów.

Tanie loty do Turku z naszego kraju możesz zarezerwować z Krakowa lub Gdańska. Bezpośrednie loty do Turku z pobliskiego Krakowa lub Gdańska, zapewnia linia lotnicza Wizzair. Z jednym transferem możesz polecieć do Turku liniami Finnair, SWISS lub SAS Scandinavian Airlines.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Finlandii

Dokumenty podróżne do Finlandii

Przy podróżowaniu do Finlandii nie potrzebujecie wizy. Wystarczy Wam jedynie aktualny paszport lub dowód osobisty. Możecie się tutaj zatrzymać na 90 dni w czasie jednego półrocza. Dokument podróżny musi być aktualny również przy wyjeździe z kraju.

Pogoda w Finlandii

Finlandia znana jest z łagodnego klimatu kontynentalnego na południu i bardzo zimnego i mroźnego klimatu subarktycznego na północy, w regionie Laponii. Zima jest najdłuższą porą roku w Finlandii, i towarzyszy jej obfity śnieg. Temperatury spadają w tym czasie głęboko poniżej zera. Lato jest krótkie (czerwiec - lipiec), ale przyjemne i słoneczne. Idealnym czasem na wizytę w Finlandii jest lipiec, z maksymalną średnią temperaturą 21 stopni Celsjusza.

Ceny w Finlandii

Narodową walutą jest euro, pieniądze możecie więc wymienić sobie w kantorze w Polsce lub w Finlandii, również na lotnisku.

Szukacie hotelu w Finlandii? Hotel w Helsinkach? Zakwaterowanie w miastach oferuje szerokie możliwości. Od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli zdecydujecie się na wypożyczenie auta to polecamy Wam zrobienie tego po przylocie, na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Finlandii

Finlandia nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Wystarczy skontrolować jedynie ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju.

Aktualny czas w Finlandii

W Finlandii jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w Turku

10 ciekawostek i faktów o Finlandii

1
Oprócz języka fińskiego, narodowym językiem w Finlandii jest język Szwedzki.
2
Symbolami miasta Helsinki są klon i wiewiórka.
3
Helsinki rozciągają się na lądzie i ponad 300 wyspach.
4
Transport wodny jest tutaj niezwykle rozwinięty. Znajdziecie tutaj ponad 11 000 miejsc na “zaparkowanie” łodzi.
5
Finlandia jest krajem wielu wyjątkowych zawodów sportowych jak również nie mających nic wspólnego ze sportem. Na przykład rzut telefonem komórkowym, granie na wymyślonej gitarze, czy też noszenie swojej małżonki.
6
Liczba ludności w Helsinkach wynosi ponad 600 000.
7
Helsinki zostały założone w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustawa I.
8
Telefon Nokia został stworzony w sąsiednim mieście Espo.
9
Od 2010 roku w Finlandii każdego roku świętuje się Dzień niepowodzeń. Wypada on na 13 października i jego celem jest nauczyć się czegoś ze swoich błędów i więcej ich nie powtarzać.
10
Finowie piją najwięcej kawy na jednego obywatela. Rocznie, na jednego obywatela Finlandii przypada 12 kg kawy, co oznacza mniej więcej 10 filiżanek kawy dziennie. Dla porównania - w Anglii, przeciętny Anglik wypija rocznie 2.8 kg kawy.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)