Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Rovaniemi (Laponia)

Oferty lotów do Rovaniemi

Ciekawostki o Rovaniemi

Jeśli należycie do osób, które nadal wierzą w brodatego dziadka z czerwoną czapką - Świętego Mikołaja, i kiedykolwiek googlowali miejsce, w którym go znajdą, to na pewno wszystkie źródła odnoszą się do fińskiego miasta Rovaniemi. To, jak to się naprawdę stało, jest jak dotąd tajemnicą. Pierwotnie święty Mikołaj, którego podobizna stała się wzorem dla postaci Świętego Mikołaja, mieszkał w Turcji. Jednak w 1866 r. jego ilustracje pojawiły się nagle w czasopiśmie Harper, ukazujące jak to osiadł się on gdzieś na biegunie północnym. W 1927 r. w fińskim radiu odnotowano, że fabryka Świętego Mikołaja została odkryta w pobliżu góry Korvatunturi w Laponii. Bardzo szybko związek między Laponią, a tym świątecznym symbolem jakim jest Mikołaj, włamał się do ludzkiej świadomości. Zwłaszcza w Finlandii.

Umiejscowienie jego domu w pobliżu granicy z Rosją w Rovaniemi było ostatecznie decyzją czysto komercyjną, która była rozważana i poddawana wątpliwościom od dziesięcioleci. Obszar ten był świadkiem wielu zaciętych bitew podczas II wojny światowej. Bombardowanie przez Rosjan, okupacja przez nazistów, a następnie dewastacja przez wycofujące się wojska niemieckie, których niszczycielska taktyka zniszczyła większość miasta. Pomoc i powrót do dawnego wyglądu nadeszły następnie z ONZ.

Pierwszy prawdziwy wielki boom nastąpił w 1957 r. wraz z artykułem w „New York Timesie”, w którym w sekcji zagranicznej wspomniano o tej okolicy i wyniesiono ją do nieba. W 1984 r. Fińska Rada Turystyki oficjalnie zaakceptowała legendę Świętego Mikołaja i ogłosiła Laponię Ziemią Świętego Mikołaja, a rok później zbudowano tutaj całe miasteczko Świętego Mikołaja wraz z pocztą, dodając w ofercie specjalny znaczek z napisem Koło Polarne.

Niestety, niektóre nieprzyjemne aspekty mrocznej historii tej okolicy są wciąż od czasu do czasu wspominane. Na przykład oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja było pierwotnie niemieckim lotniskiem Luftwaffe, a w okolicznych lasach znajdują się pozostałości nazistowskich fortyfikacji.

Zwykli goście jednak zwykle nie wiedzą nawet o tych ciekawostkach i mogą beztrosko cieszyć się niekończącą się świąteczną atmosferą. Znajdziesz tutaj niezliczone elfy i inne postacie, które pomagają Mikołajowi poradzić sobie z tłumem pół miliona turystów, lub na przykład, piękne zaprzęgi reniferów, które zabiorą Cię na przejażdżkę w przepięknym śnieżnym krajobrazie. Uwierzcie nam, że będzie to wspaniałe doświadczenie nie tylko dla dzieci!

Laponię zaczynają odwiedzać także Polacy, którzy chcą poczuć prawdziwie magiczną świąteczną atmosferę. Tanie loty do Rovaniemi najczęściej kupowane są z Warszawy. Tanie bilety lotnicze do Rovaniemi z Warszawy ma w swojej ofercie linia lotnicza Finnair. Lotem z jedną przesiadką polecicie do Laponii w około 3 godziny i 30 minut, przeważnie z jedną przesiadką w drodze do celu. Loty do Rovaniemi z Warszawy oferuje także przewoźnik Air France.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Laponii

Dokumenty podróżne do Finlandii

Przy podróżowaniu do Finlandii nie potrzebujecie wizy. Wystarczy Wam jedynie aktualny paszport lub dowód osobisty. Możecie się tutaj zatrzymać na 90 dni w czasie jednego półrocza. Dokument podróżny musi być aktualny również przy wyjeździe z kraju.

Pogoda w Laponii

Finlandczycy mają w swoim kraju długie zimne zimy, które są bardzo ciemne, z jedynie kilkoma godzinami dziennego światła. Temperatura od listopada do marca pozostaje pod znakiem mrozu. Najchłodniejszym miesiącem jest luty ze średnią temperaturą około -6°C ze średnim temperaturowym minimum -10°C. Rovaniemi położone jest praktycznie na kole podbiegunowym (66 ° 30'N). Jeżeli zdecydujesz się przyjechać tu latem, temperatura może wynosić nawet 5 °C. Zimą temperatury około 40 °C, oczywiście poniżej zera, nie są rzadkością. Stosunkowo zimny klimat ma wiele zalet, ale także wad. Problemem jest przede wszystkim stosunkowo drogie ogrzewanie, z drugiej strony zaletą takiej pogody jest ogromna paleta możliwości uprawiania sportów zimowych.

Ceny w Finlandii

Narodową walutą jest euro, pieniądze możecie więc wymienić sobie w kantorze w Polsce lub w Finlandii, również na lotnisku.

Szukacie hotelu w Finlandii? Hotel w Helsinkach? Zakwaterowanie w miastach oferuje szerokie możliwości. Od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli zdecydujecie się na wypożyczenie auta to polecamy Wam zrobienie tego po przylocie, na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Finlandii

Finlandia nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Wystarczy skontrolować jedynie ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju.

Aktualny czas w Laponii

W Rovaniemi jest o godzinę więcej, niż w Polsce.

Miejsca w Rovianiemi, które warto zobaczyć

10 ciekawostek i faktów o Finlandii

1
Oprócz języka fińskiego, narodowym językiem w Finlandii jest język Szwedzki.
2
Symbolami miasta Helsinki są klon i wiewiórka.
3
Helsinki rozciągają się na lądzie i ponad 300 wyspach.
4
Transport wodny jest tutaj niezwykle rozwinięty. Znajdziecie tutaj ponad 11 000 miejsc na “zaparkowanie” łodzi.
5
Finlandia jest krajem wielu wyjątkowych zawodów sportowych jak również nie mających nic wspólnego ze sportem. Na przykład rzut telefonem komórkowym, granie na wymyślonej gitarze, czy też noszenie swojej małżonki.
6
Liczba ludności w Helsinkach wynosi ponad 600 000.
7
Helsinki zostały założone w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustawa I.
8
Telefon Nokia został stworzony w sąsiednim mieście Espo.
9
Od 2010 roku w Finlandii każdego roku świętuje się Dzień niepowodzeń. Wypada on na 13 października i jego celem jest nauczyć się czegoś ze swoich błędów i więcej ich nie powtarzać.
10
Finowie piją najwięcej kawy na jednego obywatela. Rocznie, na jednego obywatela Finlandii przypada 12 kg kawy, co oznacza mniej więcej 10 filiżanek kawy dziennie. Dla porównania - w Anglii, przeciętny Anglik wypija rocznie 2.8 kg kawy.
Czy ten artykuł jest pomocny?