Tanie bilety lotnicze Helsinki
Oferty lotów do Helsinek
Ciekawostki o Helsinkach
Oaza spokoju na brzegach Morza Bałtyckiego w prawdziwie wykwitnym guście. Tak można nazwać Helsinki, najmłodszą ze skandynawskich metropolii, pełną zatok, wysp i jezior. Miasto ma swój wyjątkowy urok i atmosferę, z którą ciężko konkurować. Architektura skandynawska, jej minimalizm i pragmatyzm. Helsinki twardo utrzymują się na prestiżowej pozycji miasta dizajnu. Podczas spaceru po artystycznych sklepikach, muzeach i galeriach dzielnicy Design district szybko stracicie poczucie czasu. Zegarków nie zabierajcie sobie nawet do helsińskich kawiarni, których wyborna kawa i artystyczna atmosfera zainspirowała już nie jedną artystyczną duszę. Helsinki w skrócie są muzą, którą chcecie dać się oczarować znowu i znowu.
Helsinki zaczynają poznawać również Polacy. Tanie bilety z Krakowa do Helsinek oferuje przewoźnik Finnair oraz Norwegian Air, lotami bezpośrednimi trwającymi około 2 godziny i 10 minut. Tanie bilety do Helsinek z Warszawy kupicie liniami lotniczymi airBaltic. Z Rzeszowa do Helsinek polecicie z przewoźnikiem Lufthansa, z jedną przesiadką.
Tanie bilety lotnicze do Helsinek z niedalekich od naszego kraju lotnisk najczęściej kupicie z Berlina, Wiednia, Budapesztu, Pragi i Koszyc. Loty są bezpośrednie lub z jedną przesiadką. Lot bezpośredni trwa około 2 godziny i 20 minut. Z tych stron do Helsinek lata się z liniami lotniczymi: airBaltic, Norwegian Air Shuttle, Finnair i Czech Airlines. Głównym lotniskiem w Helsinkach jest lotnisko Helsinki-Vantaa Airport.
Przydatne info o Helsinkach
Dokumenty podróżne do Finlandii
Przy podróżowaniu do Finlandii nie potrzebujecie wizy. Wystarczy Wam jedynie aktualny paszport lub dowód osobisty. Możecie się tutaj zatrzymać na 90 dni w czasie jednego półrocza. Dokument podróżny musi być aktualny również przy wyjeździe z kraju.
Pogoda w Helsinkach
Helsinki mają długie zimne zimy, które są bardzo ciemne, z jedynie kilkoma godzinami dziennego światła. Temperatura od listopada do marca pozostaje pod znakiem mrozu. Najchłodniejszym miesiącem jest luty ze średnią temperaturą około -6°C ze średnim temperaturowym minimum -10°C. Najłagodniejsza pogoda jest tutaj od maja do września. W czerwcu i lipcu można tu zobaczyć zjawisko znane jako słońce o północy. Można wtedy zobaczyć słońce przez 18-19 godzin dziennie. Temperatury w tym okresie wahają się między 10 do 17°C.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą wynoszącą 17°C, która w ciągu dnia może wynosić również ponad 20°C. Idealnym okresem na wycieczkę do tego miejsca będzie więc okres od maja do września. W sierpniu i wrześniu jednak należy liczyć się z deszczem, opady wynoszą w tym czasie od 80 mm do 90 mm miesięcznie. Jeżeli chcecie podziwiać zorzę polarną, największe szanse na jej zobaczenie będziecie mieć w grudniu.
Ceny w Helsinkach
Narodową walutą jest euro, pieniądze możecie więc wymienić sobie w kantorze w Polsce lub w Finlandii, również na lotnisku. Hotel w Helsinkach? Zakwaterowanie w mieście oferuje szerokie możliwości. Od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.
Centrum Helsinek zwiedzicie pieszo lub w czasie lata na rowerze. W całym mieście znajdziecie ponad 1400 miejskich rowerów, które możecie sobie wypożyczyć w ponad 140 miejscach. Wypożyczenie roweru na jeden dzień kosztuje około 5 euro. Więcej informacji o rowerach w Helsinkach znajdziecie TU. Transport publiczny w mieście zabezpiecza firma HSL, która prowadzi transport autobusowy, tramwajowy, pociągów miejskich, metrem oraz promem na Suomenlinnu. Jednogodzinny bilet kosztuje około 2.90 EUR (bilet na tramwaj kosztuje około 2.50 EUR). Przy zakupie biletu w tramwaju lub w autobusie, kosztuje on 3.20 EUR. Bilet nocny to koszt około 5 EUR. Bilet możecie sobie kupić w automatach na przystankach lub przez wiadomość SMS. Da się go zakupić na od 1 do 7 dni. Alternatywą jest karta Helsinki Card, dzięki której możecie bez granic podróżować transportem publicznym i wykorzystać wstęp do 50 muzeów. Zakupicie je w informacyjnym centrum turystycznym. Dzięki bardzo wysokiej jakości systemu transportu publicznego, kierowanie pojazdu w mieście samodzielnie nie jest potrzebne. Komplikuje to również drogie parkowanie oraz niedostateczna ilość miejsc do parkowania. Jeśli jednak zdecydujecie się na ten sposób transportu to polecamy Wam wypożyczenie auta już na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.
Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Finlandii
Finlandia nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Wystarczy skontrolować jedynie ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju.
Aktualny czas w Helsinkach
W Helsinkach jest o godzinę więcej niż w Polsce.
Zabytki w Helsinkach (5 miejsc, które trzeba zobaczyć)
Twierdza zwana „Fortecą Finlandii”. Znajduje się na wyspie zaledwie 20 minut od portów w Helsinkach. Odegrała ważną rolę w obronie miasta. Zielone części twierdzy są przeznaczone na spacer wzdłuż Morza Bałtyckiego.
Wyspa z zabytkowym skansenem. Znajdziecie tu oryginalne domy z XVII wieku, wiatraki lub drewniane kościoły. W czasie lata zakładane są tutaj tradycyjne wodery, które pilnowane są przez ludzi na łodziach.
Prawosławna katedra z czerwonych cegieł z zielonymi wieżyczkami i złotymi krzyżami jest jedną z dominujących w Helsinkach. Została wybudowana w II połowie XIX wieku. Wnętrze jest przepięknie udekorowane pozłacanymi ikonami.
Tradycyjne targowisko przy porcie jest epicentrum życia w mieście. Miejscowi sprzedają tu najlepsze produkty Finlandii w postaci świeżych ryb i specjalności kuchni fińskiej, ale również tradycyjną biżuterię, stroje, jelenie rogi oraz inne pamiątki.
Kościół z 1969 roku jest jednym z najbardziej wartych uwagi zabytków miasta. Został wybudowany bezpośrednio w skale. Centralna część świątyni to ogromny miedziany sufit o średnicy do 24 metrów. To miejsce ma niesamowitą akustykę, dlatego oprócz kultu regularnie odbywa się wiele koncertów.