Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Bułgaria

Oferty lotów do Bułgarii

Ciekawostki o Bułgarii

Szukacie taniego biletu do Bułgarii? Wygodnego zakwaterowania w hotelu lub apartamencie? Na Flipo.pl możecie porównać sobie ceny biletów lotniczych, hoteli, wynajmu aut, czy też ubezpieczenia na wakacjach w Bułgarii. Do najczęściej uczęszczanych przez turystów miejsc w Bułgarii należą miasta Sofia, Burgas oraz Warna.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Bułgarii

Sofia

Sofia jest stolicą Bułgarii i w dzisiejszej Europie nie ma zbyt znaczącej roli z punktu widzenia turystyki, polityki czy też ekonomii. Kiedyś jednak wszystko mogło wyglądać zupełnie inaczej. Nie brakowało wiele, a Sofia mogła stać się stolicą Cesarstwa Rzymskiego.

Sofia przeszła wiele zmian jeśli chodzi o władców i wiele razy była niszczona, dziś jest jednak stolicą Bułgarii, najbiedniejszego kraju Unii Europejskiej. Miasto jest o wiele lepiej zachowane i piękniejsze niż sąsiadujący z nim Bukareszt, ale niewystarczająca ilość funduszy na jego utrzymanie jest miejscami dosyć widoczna, szczególnie na obrzeżach miasta.

Główną atrakcją w Sofii jest bez wątpienia Kościół Swiętego Aleksandra Newskiego, który to został wybudowany pod koniec XIX wieku. Swoje imie otrzymał od Aleksandra Newskiego, który był w tym czasie patronem cara.

Tak jak i Polacy, tak też Bułgarzy mają za sobą kilka etapów komunistycznej przeszłości. Sofia nie jest wyjątkiem, a na jej ulicach łatwo jest dostrzec również dziś wiele pamiątek Armii Sowieckiej i socjalistycznego reżimu.

Własnego charakteru dodaje Sofii również okoliczne wzgórze Vitosa. Polecamy przynajmniej wycieczkę na najwyższą górę Parku Narodowego, która nazywa się Czarne Wzgórze, a jej wysokość to 2200 metrów. Zdobędzie serce niejednego miłośnika gór.

Jak tanio podróżować do Sofii

Sofia należy do ulubionych destynacji Polaków i spowodowane jest to zapewne dzięki dobremu połączeniu do tego kraju - tanie bilety z Warszawy do Sofii z bezpośrednim, 2-godzinnym lotem kupicie z linią lotniczą LOT. Tanie loty z Warszawy do Sofii oferuje również przewoźnik Austrian Airlines, lecz są to loty z 1 przesiadką. Z Krakowa do Sofii polecicie linią lotniczą Aegean i LOT. Tanie loty z Wrocławia do Sofii kupicie z przewoźnikiem LOT.

Międzynarodowe lotnisko w Sofii jest głównym bułgarskim lotniskiem, które znajduje się 10 kilometrów na wschód od centrum miasta. Lotnisko wykorzystuje jedną drogę startową o długości 3600 metrów. Lotnisko staje się coraz bardziej popularne, a z jego usług korzysta już ponad 5 milionów pasażerów.

Burgas

Burgas jest piątym największym miastem Bułgarii z liczbą obywateli wynoszącą około 212 000. W Burgas znajdziecie również drugi największy port w Bułgarii. Miasto jest dostępne cenowo, a wieczorami bardzo żywe turystycznie, z mnóstwem kawiarni, restauracji, czy też kościołów.

Najważniejsze z punktu widzenia turystyki jest dla miasta międzynarodowe lotnisko, ponieważ do Burgas przylatują turyści z podróżujący na południe Bułgarii do kolejnych miejsc takich jak Kiten, Nesebar, Primorsko, czy też Słoneczny brzeg.

Centrum miasta jest dla Polaków naprawdę atrakcyjne, a jego głównym punktem stał się Bulwar Alexandrovska, prowadzący od południowego dworca autobusowego na północ. Burgas bardziej od historycznych miejsc i zabytków, kusi turystów wyjątkowo barwnym i intensywnym nocnym życiem. Znajduje się tutaj mnóstwo świetnych restauracji z tradycyjnym bułgarskim jedzeniem, ale również i połączeniem fantazji kuchennych z całego świata, często cieszącym się niezwykłym powodzeniem turystów. Znajduje się tutaj również duża ilość muzeów i kościołów.

Jedna z rzeczy, która z pewnością spodoba się turystom to wyjątkowe ceny za usługi i towary. Te w Burgas są naprawdę świetne, przynajmniej jeżeli chodzi o zakup pożywienia i produktów spożywczych. Zakwaterowanie w mieście jest nieco droższe. Jeśli jest dla Was problemem zapłata za hotel, proponujemy skorzystanie z kempingu. Najbliższy kemping znajduje się 14 kilometrów od Burgasu, a stosunek jakości do usług jest naprawdę zadawalający.

Polacy często podróżują do Burgas. Coraz częściej wybierają wygodny transport lotniczy. Tanie bilety z Warszawy do Burgas kupicie na Flipo lotami bezpośrednimi z linią lotniczą Wizzair. Loty do Burgas trwają około 2 godziny. Z Warszawy do Burgas bilety w dobrej cenie oferuje również przewoźnik Czech Airlines. Loty z Gdańska do Burgas są dostępne jedynie z dwiema przesiadkami liniami lotniczymi Air Baltic. Tanie loty z Katowic do Burgas proponuje linia lotnicza Wizzair. Długość lotu to około 2 godziny, a cena lotów w dwie strony to około 800 PLN.

Tanie bilety lotnicze do Burgas kupicie również z Bratysławy lub Koszyc. Możecie z tych miejsc polecieć lotami bezpośrednimi, liniami lotniczymi Smartwings, Ryanair lub lotami czarterowymi agencji turystycznych.

Do Burgas dolecicie na główne międzynarodowe lotnisko w Burgas lub na starsze lotnisko znajdujące się w południowo-wschodniej części miasta, które jest drugim największym lotniskiem w kraju. Od Burgas dzieli je 10 km, a mieści się w miejskiej części Sarafovo. Między lotniskiem, a centrum miasta znajduje się Jezioro Atanasowskie. Lotnisko Burgas ma czwartą największą drogę startową na Bałkanach – 3200 m, jest również dostępne dla wszystkich sposobów transportu. Co około 30 min dla podróżujących do Burgas jest tam dostępny miejski transport publiczny do miasta. Bilet kosztuje około 1 Leva (około 2 PLN) i jest możliwy do zakupu dopiero po wejściu do autobusu.

Warna

Słoneczna Warna jest trzecim co do wielkości miastem w Bułgarii, ale często nazywana jest letnią stolicą Bułgarii. Od lat jest to idealne miejsce na wakacje. Oprócz spokojnego morza i mnóstwa słonecznych dni w roku, oczaruje Was swoimi pięknymi parkami, ogrodami z morską scenerią i niekończąca się miejską plażą.

Warna jest także miastem uzdrowiskowym. Możesz tu przyjechać, aby się zrelaksować i odpocząć o każdej porze roku. Nocne życie jest tutaj niesamowite, co jest jednym z powodów, dla których wielu turystów ze Słowacji i Czech przyjeżdża w to miejsce.

Szukasz tanich lotów do Bułgarii? Loty do Warny można zarezerwować głównie z Warszawy. Loty do Warny są przeważnie z jedną przesiadką. Ma je w swojej ofercie linia lotnicza Austrian Airlines, Turkish Airlines oraz Lufthansa.

Przydatne info o Bułgarii

Dokumenty podróżne do Bułgarii

Do Bułgarii nie potrzebujecie paszportu, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Ważność dowodu osobistego musi wynosić minimalnie 6 miesięcy po powrocie. Dzieci powinny mieć swój własny paszport.

Pogoda w Bułgarii

Pogoda w Bułgarii jest bardzo podobna do pogody w Polsce. Ten kraj charakteryzuje się przyjemnym latem z temperaturami nieco poniżej 30 °C. Większość turystów wybiera się tutaj na wybrzeże Morza Czarnego, gdzie są sprzyjające warunki do pływania, a temperatura wody w morzu wzrasta w sierpniu do 25 ºC.

Lato w Bułgarii może być naprawdę gorące. Słoneczna i ciepła pogoda o średniej temperaturze wynoszącej 23 °C trwa od kwietnia do września. W lecie najwyższa dzienna temperatura osiąga 34 °C. W silnym południowym strumieniu tropikalnego powietrza, we wnętrzu kraju jest cieplej, niż na wybrzeżu. Temperatura wody w Morzu Czarnym od czerwca do września wynosi średnio 23 °C.

Ceny w Bułgarii

Narodową walutą w Bułgarii jest lew. Możecie mieć przy sobie gotówkę lub kartę. Złotówki w dobrym kursie wymienicie zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii. Pieniądze możecie sobie wymienić w obojętne którym banku, w kantorze, na poczcie oraz we wszystkich agencjach turystycznych, hotelach oraz kempingach.

Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych i w bankomatach jest możliwość płatności kartą taką jak Visa, MasterCard, American Express, Diners itd. Płatność kartą jest najwygodniejszym sposobem płatności, jednak zazwyczaj w restauracji przy płatności kartą sprzedawcy mogą oczekiwać od Was płatności kartą dopiero po przekroczeniu sumy 5 lewów za posiłek.

Tanie hotele w Bułgarii

Szukacie taniego zakwaterowania w Bułgarii? Na Flipo w zakładce Hotele znajdziecie bardzo tanie zakwaterowanie w apartamentach i hotelach, nawet w czasie głównego sezonu ze służbą all inclusive. Za 1 noc na 1 osobę zapłacicie najtaniej 11 euro.

Aktualny czas w Bułgarii

W Bułgarii czas przesuwamy o godzinę do przodu, w porównaniu do czasu w Polsce.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Bułgarii

Przy podróżowaniu do Bułgarii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.

10 ciekawostek i faktów o Bułgarii

1
Potakiwanie z aprobatą głową ma w Bułgarii dokładnie odwrotne znaczenie niż u nas. Bułgarskie „tak” znaczy „nie”.
2
Bułgaria należy do najbardziej znaczących światowych producentów win. W tym kraju rocznie wyrabia się aż 200 000 ton wina.
3
Bułgarzy mogą pochwalić się bardzo ciekawymi wynalazkami ze świata techniki. Pierwszy zegarek cyfrowy wynalazł bułgarski inżynier Peter Petroff.
4
Po dźwięku dud każdy kojarzy je od razu z krajami takimi jak Szkocja, czy też Irlandia. Jednak mało kto wie, że Bułgaria też ma swoją tradycję z tego typu muzyką. Bułgarskie dudy nazywają się „kaba gajdy”.
5
Jedną trzecią Bułgarii pokrywają tereny leśne.
6
Od 70 do 80 procent oleju z róży w perfumach świata pochodzi z Bułgarii.
7
Jogurty w Bułgarii mają specyficzny smak, którego pragnie wielu turystów. Odpowiada za niego bakteria o nazwie Lactobacillus bulgaricus, która występuje tylko w Bułgarii.
8
Jeżeli jesteście miłośnikami wód mineralnych, bez wątpienia w tym kraju poczujecie się jak u siebie. Bułgaria ma ponad 700 źródeł wody mineralnej.
9
Sofia jest drugim najstarszym miastem w Europie. Ma ponad 9000 lat.
10
Najbardziej znani Bułgarzy wszystkich czasów to Cyryl i Metody.
Czy ten artykuł jest pomocny?