Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Sofia

Oferty lotów do Sofii

Ciekawostki o Sofii

Sofia jest stolicą Bułgarii i w dzisiejszej Europie nie ma zbyt znaczącej roli z punktu widzenia turystyki, polityki czy też ekonomii. Kiedyś jednak wszystko mogło wyglądać zupełnie inaczej. Nie brakowało wiele, a Sofia mogła stać się stolicą Cesarstwa Rzymskiego.

Sofia przeszła wiele zmian jeśli chodzi o władców i wiele razy była niszczona, dziś jest jednak stolicą Bułgarii, najbiedniejszego kraju Unii Europejskiej. Miasto jest o wiele lepiej zachowane i piękniejsze niż sąsiadujący z nim Bukareszt, ale niewystarczająca ilość funduszy na jego utrzymanie jest miejscami dosyć widoczna, szczególnie na obrzeżach miasta.

Główną atrakcją w Sofii jest bez wątpienia Kościół Swiętego Aleksandra Newskiego, który to został wybudowany pod koniec XIX wieku. Swoje imie otrzymał od Aleksandra Newskiego, który był w tym czasie patronem cara.

Tak jak i Polacy, tak też Bułgarzy mają za sobą kilka etapów komunistycznej przeszłości. Sofia nie jest wyjątkiem, a na jej ulicach łatwo jest dostrzec również dziś wiele pamiątek Armii Sowieckiej i socjalistycznego reżimu.

Własnego charakteru dodaje Sofii również okoliczne wzgórze Vitosa. Polecamy przynajmniej wycieczkę na najwyższą górę Parku Narodowego, która nazywa się Czarne Wzgórze, a jej wysokość to 2200 metrów. Zdobędzie serce niejednego miłośnika gór.

Jak tanio podróżować do Sofii

Sofia należy do ulubionych destynacji Polaków i spowodowane jest to zapewne dzięki dobremu połączeniu do tego kraju - tanie bilety z Warszawy do Sofii z bezpośrednim, 2-godzinnym lotem kupicie z linią lotniczą LOT. Tanie loty z Warszawy do Sofii oferuje również przewoźnik Austrian Airlines, lecz są to loty z 1 przesiadką. Z Krakowa do Sofii polecicie linią lotniczą Aegean i LOT. Tanie loty z Wrocławia do Sofii kupicie z przewoźnikiem LOT.

Międzynarodowe lotnisko w Sofii jest głównym bułgarskim lotniskiem, które znajduje się 10 kilometrów na wschód od centrum miasta. Lotnisko wykorzystuje jedną drogę startową o długości 3600 metrów. Lotnisko staje się coraz bardziej popularne, a z jego usług korzysta już ponad 5 milionów pasażerów.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Sofii

Dokumenty podróżne do Bułgarii

Do Bułgarii nie potrzebujecie paszportu, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Ważność dowodu osobistego musi wynosić minimalnie 6 miesięcy po powrocie. Dzieci powinny mieć swój własny paszport.

Pogoda w Sofii

Bułgaria ma trochę cieplejszą pogodę niż Polska. Dla tego kraju typowe są przyjemne lata z temperaturami wahającymi się lekko pod 30°C. Największa liczba turystów kieruje się na wybrzeże Morza Czarnego, gdie są przyjazne warunki do kąpieli, a woda morska w sierpniu ma temperaturę ponad 25°C.

Lato w Bułgarii potrafi być naprawdę gorące. Słoneczna i ciepła pogoda ze średnią temperaturą 23°C trwa od kwietnia do września. W lecie temperatura dosięga 34°C. W silnym południowym przepływie tropikalnego powietrza cieplej jest w głębi lądu niż na wybrzeżu. Temperatura wody Morza Czarnego od czerwca do września wynosi średnio 23°C.

Ceny w Sofii

Narodową walutą Bułgarii jest lew, przed podróżą musicie więc wymienić pieniądze. Możecie zrobić to w kantorze na terenie Polski lub bezpośrednio w Sofii, również na lotnisku. Jest możliwość wymiany pieniędzy również w bankach, agencjach turystycznych, hotelach i kempingach. Praktycznie wszędzie jest możliwość płatności kartą. Możecie tutaj używać kart płatniczych takich jak Visa, MasterCard, American Express, Diners itd.

W restauracjach powszechna jest zasada, że można płacić kartą dopiero jeśli rachunek wynosi więcej niż 5 bułgarskich lewów.

Tanie hotele w Sofii

Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele. Za jedną noc dla jednej osoby zapłacicie najtaniej 60 PLN.

Jeżeli będziecie zainteresowani wypożyczeniem auta to możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody. Polecamy rezerwację aut bezpośrednio na lotnisku.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Bułgarii

Przy podróżowaniu do Bułgarii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.

Aktualny czas w Sofii

W Sofii jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Sofii

10 ciekawostek i faktów o Bułgarii

1
Potakiwanie z aprobatą głową ma w Bułgarii dokładnie odwrotne znaczenie niż u nas. Bułgarskie „tak” znaczy „nie”.
2
Bułgaria należy do najbardziej znaczących światowych producentów win. W tym kraju rocznie wyrabia się aż 200 000 ton wina.
3
Bułgarzy mogą pochwalić się bardzo ciekawymi wynalazkami ze świata techniki. Pierwszy zegarek cyfrowy wynalazł bułgarski inżynier Peter Petroff.
4
Po dźwięku dud każdy kojarzy je od razu z krajami takimi jak Szkocja, czy też Irlandia. Jednak mało kto wie, że Bułgaria też ma swoją tradycję z tego typu muzyką. Bułgarskie dudy nazywają się „kaba gajdy”.
5
Jedną trzecią Bułgarii pokrywają tereny leśne.
6
Od 70 do 80 procent oleju z róży w perfumach świata pochodzi z Bułgarii.
7
Jogurty w Bułgarii mają specyficzny smak, którego pragnie wielu turystów. Odpowiada za niego bakteria o nazwie Lactobacillus bulgaricus, która występuje tylko w Bułgarii.
8
Jeżeli jesteście miłośnikami wód mineralnych, bez wątpienia w tym kraju poczujecie się jak u siebie. Bułgaria ma ponad 700 źródeł wody mineralnej.
9
Sofia jest drugim najstarszym miastem w Europie. Ma ponad 9000 lat.
10
Najbardziej znani Bułgarzy wszystkich czasów to Cyryl i Metody.
Czy ten artykuł jest pomocny?