Tanie bilety lotnicze Wilno
Oferty lotów do Wilna
Ciekawostki o Wilnie
Wilno zostało założone nad brzegiem rzeki Neris (aktualna nazwa: Wilia) i niemal natychmiast po założeniu było ono zależne kulturowo i politycznie od Polski. Wilno, w przeciwieństwie do Rygi i Tallina, nie znajduje się w bliskiej odległości od brzegu morza, ale na południowo-wschodnim krańcu Litwy.
Miasto zostało założone na strategicznej nizinie otoczonej wzgórzami, z gęstymi lasami, gdzie znajduje się po dziś dzień. Tym, co sprawia, że Wilno jest tak urocze i malownicze nie jest jedynie pięknie zachowany barokowy budynek znajdujący się w centrum, ale także wzgórza porośnięte sosnowymi gajami, które ochraniają miasto. Zależność od Polski i wspólna historia z Niemcami i Rosją sprawiły, że w dzisiejszym ponad pół milionowym mieście mieszka jedynie ponad 50% Litwinów, podczas gdy inni mieszkańcy pochodzą głównie z Polski i Rosji.
Wilno jest obecnie prawdopodobnie najrzadziej odwiedzaną stolicą republik bałtyckich. W przeciwieństwie do Rygi i Tallina barokowa architektura w centrum Wilna jest niesamowicie zachowana i prawdopodobnie jest to najbardziej oczywisty ślad obecności w tym miejscu Związku Radzieckiego. Po prostu tutaj wciąż wyczuwalne jest dziedzictwo Bloku Wschodniego.
Tanie loty do Wilna można zarezerwować z Warszawy, Budapesztu i Pragi. Bezpośrednie loty z Warszawy są oferowane przez linię lotniczą LOT Polish Airlines. Lot do Wilna z Warszawy trwa około 1 godzinę i 5 minut. Możesz także polecieć liniami SAS Scandinavian Airlines, Ukraine International Airline lub Lufthansa, za pomocą jednego transferu. Średni czas lotu do Wilna to jedna godzina i 15 minut. Tanie loty do Wilna z Katowic są zazwyczaj z jedną przesiadką. Polecicie tam z przewoźnikami LOT Polish Airlines lub Lufthansa.
Przydatne info o Wilnie
Dokumenty potrzebne przed podróżą na Litwę
Podczas podróży na Litwę obywatel Polski musi posiadać ważny paszport lub dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego. Polscy obywatele korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawodawstwo nie przewiduje minimalnego okresu ważności dokumentu podróży. Dokumenty muszą być ważne zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z kraju. Możesz pozostać na Litwie maksymalnie przez 90 dni, bez konieczności wykonania rejestracji.
Pogoda na Litwie
Litwa położona jest w łagodnym klimacie przybrzeżnym i kontynentalnym. Temperatury wynoszą tutaj około -5 stopni zimą i 28-30 stopni latem.
Ceny na Litwie
Walutą na Litwie był kiedyś litas, w skrócie Lt. Dziś tutejszą walutą jest euro. Płatności kartą są możliwe praktycznie wszędzie.
W Wilnie znajduje się ogromne centrum handlowe Acropolis. Sklepy są otwarte do godziny 22:00, a większe do godziny 23:00. Po godzinie 21:00 nie ma możliwości kupienia tutaj alkoholu.
Szukacie hotelu na Litwie? W ogromnej ofercie łatwo jest się pogubić. Ceny możesz sprawdzić, a nocleg zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Hotele.
Jeśli chcesz wynająć samochód, polecamy zarezerwować go bezpośrednio na lotnisku. Wcześniej możesz sprawdzić dostępne auta na Flipo w zakładce Samochody.
Aktualny czas na Litwie
Na Litwie jest o 1 godzinę więcej, niż w Polsce.
Miejsca, które polecamy zobaczyć w Wilnie
Historyczne centrum Wilna, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1994 roku, znajduje się na południowej stronie rzeki Wilii (dawniejszej rzeki Neris). Samo Stare Miasto składa się z wielu mniej lub bardziej wąskich i krętych uliczek z pięknymi barokowymi budynkami, które skupiają się wokół Placu Ratuszowego.
Historyczne Wilno było w okresie średniowiecza w całości otoczone murami obronnymi z 9 bramami wejściowymi, z których do dziś zachowała się jedynie Ostra Brama (nazywana również Bramą świtu). Obecnie znajduje się w tym miejscu kaplica, z prawdopodobnie najświętszą relikwią w całym mieście - Madonną Ostrej Bramy, którą można podziwiać również z ulicy.
Symbolem nowoczesnej architektury litewskiej jest niewątpliwie wieżowiec Europa Tower usytuowany w nowoczesnym centrum Wilna - Šnipiškés. Ma 148 metrów wysokości i jest nie tylko najwyższym budynkiem na Litwie, ale także w całym regionie bałtyckim. Ceremonia otwarcia wieżowca odbyła się 1 maja 2004 r., w dniu przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej.