Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Litwa

Oferty lotów na Litwę

Ciekawostki o Litwie

Graniczy z Łotwą, Białorusią, Polską, Rosją i Morzem Bałtyckim. Zajmuje obszar 65 tysięcy kilometrów, a jego stolicą jest Wilno. Tak, zgadliście - to Litwa. Kraj zaliczany do mniejszych w Europie, a także kraj, który nie jest tak często odwiedzany przez turystów. Ale niewątpliwie ma wiele do zaoferowania. Oprócz pięknej stolicy i głębokich lasów, wielu jezior i dziewiczej przyrody.

Wilno zachowuje swój pierwotny styl i urok, także dzięki nowoczesnej architekturze. Zabytkowe centrum z barokowymi i renesansowymi budynkami znajduje się również na liście UNESCO.

Tanie loty na Litwę można zarezerwować z Warszawy, Budapesztu i Pragi, głównie na lotnisko w Wilnie. Bezpośrednie loty z Warszawy są oferowane przez linię lotniczą LOT Polish Airlines. Lot do Wilna z Warszawy trwa około 1 godzinę i 5 minut. Możesz także polecieć liniami SAS Scandinavian Airlines, Ukraine International Airline lub Lufthansa, za pomocą jednego transferu. Średni czas lotu do Wilna to jedna godzina i 15 minut. Tanie loty do Wilna z Katowic są zazwyczaj z jedną przesiadką. Polecicie tam z przewoźnikami LOT Polish Airlines lub Lufthansa.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca na Litwie

Wilno

Wilno zostało założone nad brzegiem rzeki Neris (aktualna nazwa: Wilia) i niemal natychmiast po założeniu było ono zależne kulturowo i politycznie od Polski. Wilno, w przeciwieństwie do Rygi i Tallina, nie znajduje się w bliskiej odległości od brzegu morza, ale na południowo-wschodnim krańcu Litwy.

Miasto zostało założone na strategicznej nizinie otoczonej wzgórzami, z gęstymi lasami, gdzie znajduje się po dziś dzień. Tym, co sprawia, że Wilno jest tak urocze i malownicze nie jest jedynie pięknie zachowany barokowy budynek znajdujący się w centrum, ale także wzgórza porośnięte sosnowymi gajami, które ochraniają miasto. Zależność od Polski i wspólna historia z Niemcami i Rosją sprawiły, że w dzisiejszym ponad pół milionowym mieście mieszka jedynie ponad 50% Litwinów, podczas gdy inni mieszkańcy pochodzą głównie z Polski i Rosji.


Wilno jest obecnie prawdopodobnie najrzadziej odwiedzaną stolicą republik bałtyckich. W przeciwieństwie do Rygi i Tallina barokowa architektura w centrum Wilna jest niesamowicie zachowana i prawdopodobnie jest to najbardziej oczywisty ślad obecności w tym miejscu Związku Radzieckiego. Po prostu tutaj wciąż wyczuwalne jest dziedzictwo Bloku Wschodniego.

Tanie loty do Wilna można zarezerwować z Warszawy, Budapesztu i Pragi. Bezpośrednie loty z Warszawy są oferowane przez linię lotniczą LOT Polish Airlines. Lot do Wilna z Warszawy trwa około 1 godzinę i 5 minut. Możesz także polecieć liniami SAS Scandinavian Airlines, Ukraine International Airline lub Lufthansa, za pomocą jednego transferu. Średni czas lotu do Wilna to jedna godzina i 15 minut. Tanie loty do Wilna z Katowic są zazwyczaj z jedną przesiadką. Polecicie tam z przewoźnikami LOT Polish Airlines lub Lufthansa.

Przydatne info o Litwie

Dokumenty potrzebne przed podróżą na Litwę

Podczas podróży na Litwę obywatel Polski musi posiadać ważny paszport lub dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego. Polscy obywatele korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawodawstwo nie przewiduje minimalnego okresu ważności dokumentu podróży. Dokumenty muszą być ważne zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z kraju. Możesz pozostać na Litwie maksymalnie przez 90 dni, bez konieczności wykonania rejestracji.

Pogoda na Litwie

Litwa położona jest w łagodnym klimacie przybrzeżnym i kontynentalnym. Temperatury wynoszą tutaj około -5 stopni zimą i 28-30 stopni latem.

Ceny na Litwie

Walutą na Litwie był kiedyś litas, w skrócie Lt. Dziś tutejszą walutą jest euro. Płatności kartą są możliwe praktycznie wszędzie.

W Wilnie znajduje się ogromne centrum handlowe Acropolis. Sklepy są otwarte do godziny 22:00, a większe do godziny 23:00. Po godzinie 21:00 nie ma możliwości kupienia tutaj alkoholu.

Szukacie hotelu na Litwie? W ogromnej ofercie łatwo jest się pogubić. Ceny możesz sprawdzić, a nocleg zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Hotele.

Jeśli chcesz wynająć samochód, polecamy zarezerwować go bezpośrednio na lotnisku. Wcześniej możesz sprawdzić dostępne auta na Flipo w zakładce Samochody.

Aktualny czas na Litwie

Na Litwie jest o 1 godzinę więcej, niż w Polsce.

Miejsca, które polecamy zobaczyć w Wilnie

10 ciekawostek o Litwie

1
Na północy Litwy, w pobliżu miasta Szawle, znajduje się wyjątkowe miejsce, zwane Góra Krzyży. Na tym wzgórzu w przeszłości znajdowała się forteca Domantai. Dziś jednak na wzgórzu możemy podziwiać ponad sto tysięcy różnej wielkości krzyży.
2
Chociaż Litwa jest dziś małym krajem, w XV wieku Wielkie Księstwo Litewskie było największym w Europie.
3
Według niektórych obliczeń dokładne położenie geograficzne środka Europy znajduje się w tym kraju, około 26 kilometrów od stolicy Wilna.
4
Najstarszym parkiem narodowym w kraju jest Aukstaitja. Dziewicza przyroda, wiele jezior i rzek i rustykalne wioski. Jest tutaj po prostu uroczo i pięknie.
5
W wiosce Stelmužė rośnie jedno z najstarszych drzew w Europie. Buk ten ma około 1500 lat.
6
Pierwsza wzmianka o kraju pochodzi z 1009 r. z Roczników Kwedlinburskich. Język litewski jest uważany za jeden z najstarszych na świecie.
7
W Kownie znajduje się muzeum przeznaczone dla osób niewidomych. Znajduje się ono w katakumbach. Eksponaty są umieszczone w ciemnościach, więc nawet osoba widząca może przekonać się, jak czują się osoby niewidome.
8
Lasy zajmują około jedną trzecią obszaru tego kraju.
9
Litwa, podobnie jak cały obszar Nadbałtycki, jest krajem rozwiniętym technologicznie. W 2011 r. zajęła pierwsze miejsce na świecie w tabeli prędkości pobierania i wysyłania danych.
10
Litwę najsilniej charakteryzują dwa słowa: pogańska i płaska (jest krajem nizinnym).
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)