Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Wellington

Oferty lotów do Wellington

Ciekawostki o Wellington

Wellington jest stolicą i głównym portem Nowej Zelandii. Znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Wyspy Północnej, w Cieśninie Cooka. Jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą świata. Jej populacja wynosi około 180 000 obywateli, a wraz z okolicznymi miastami - Lower Hutt, Upper Hutt i Porirua, jest trzecią co do wielkości aglomeracją w Nowej Zelandii, z całkowitą liczbą mieszkańców wynoszącą około 386 000.

 
W Wellington rezydują najwyższe instytucje państwowe Nowej Zelandii takie jak parlament lub sąd najwyższy.

 
Populacja Wellington składa się w dużej mierze z Europejczyków, chociaż wielu reprezentantów mają w tym mieście również Azjaci. Liczba rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii - Maorysów, jest znacznie niższa, od liczby osób, które przybyły do Nowej Zelandii.

 
Międzynarodowe lotnisko w Wellington przewozi ponad 5 milionów pasażerów rocznie. Tanie loty do Wellington nie są łatwe do zdobycia z naszego kraju. Dzięki dwóm transferom, możesz dotrzeć do Wellington liniami lotniczymi takimi jak Emirates, British Airways oraz Qatar Airways. Na próżno szukalibyście z naszych stron bezpośredniego lotu do Wellington. Zazwyczaj potrzebne są dwie lub trzy przesiadki z Europy, by dotrzeć do Nowej Zelandii.
SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Nowej Zelandii

Wiza do Nowej Zelandii

Obywatele Polski mogą skorzystać z ruchu bezwizowego, jeżeli przyjeżdżają do Nowej Zelandii w celach turystycznych, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych i na pobyt stały.

Przyjeżdżający powinni posiadać paszport, aktualny przez co najmniej 3 miesiące dłuższej od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii oraz dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju w odpowiednim terminie – bilet lotniczy, bilet powrotny. Należy posiadać również środki finansowe na zaplanowany okres pobytu w kwocie 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na miesiąc, w przypadku gdy zostały opłacone koszty pobytu (udokumentowane). Szczegółowe informacje wjazdowe znajdują się tutaj: www.immigration.govt.nz.

Pogoda w Nowej Zelandii

Wiosna trwa od września do listopada, a temperatury wahają się w naprawdę dużej rozpiętości. Noce mogą być mroźne, a dni bardzo ciepłe i słoneczne. Wiosna jest idealną porą na wybranie się na rafting, poziomy rzek są wtedy bardzo wysokie. Lato zaczyna się w grudniu, a kończy się w lutym. Temperatury w lecie wynoszą około 30 stopni, a słońce świeci wtedy naprawdę mocno. Ten okres jest wtedy doskonały na jakiekolwiek outdoorowe aktywności, takie jak kąpiele na świeżym powietrzu, czy też surfowanie.

Jesień oferuje relatywnie wysokie temperatury podczas dnia oraz dużą ilość dni słonecznych. Rano temperatury są tutaj dość niskie, przykładowo na północnej części wyspy, do kwietnia możecie korzystać z kąpieli bez problemów. Zima zaczyna się już w czerwcu, a kończy się w sierpniu. Temperatury są więc dużo niższe, oczywiście w zależności od regionu. W Auckland w tym czasie pojawiają się opady deszczu, a w Otago bardzo często – opady śniegu. Zimowe miesiące są idealne do odwiedzin Alp Południowych oraz lodowców, z powodu mniejszej ilości opadów deszczu. Można tutaj uprawiać sporty zimowe.

Ceny w Nowej Zelandii

Lokalną walutą jest dolar nowozelandzki, który nosi oznaczenie $ lub NZ $, aby odróżnić go od innych dolarów. Najczęściej jednak napotkasz międzynarodowy kod NZD. 1 NZ $ dzieli się na 100 centów. W obiegu jest 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Banknoty istnieją w kwotach 5, 10, 20, 50 i 100 USD.

Dolary nowozelandzkie wymienicie bez problemu również w Polsce. Jednak nie w każdym punkcie wymiany walut. Kolejną opcją jest przywiezienie do Nowej Zelandii dolarów amerykańskich, a następnie wymiana pieniędzy na dolary nowozelandzkie na lotnisku lub w kantorze w mieście lub obszarze turystycznym.

Płatności kartą i wypłata pieniędzy z bankomatu są dostępne wszędzie. Płacić bezgotówkowo możecie w restauracjach, supermarketach, hotelach oraz na stacjach benzynowych. Karty Visa oraz MasterCard są akceptowane w praktycznie każdym miejscu. Bankomaty znajdują się również w mniejszych miejscowościach, ale pomimo tego lepiej jest mieć pewną ilość gotówki na zapas i „w razie czego”.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Auckland? Im bliżej do centrum, tym oczywiście cena jest wyższa. Ceny zakwaterowania możecie sobie sprawdzić, a rezerwację wykonać na Flipo w zakładce Hotele.

Polecamy również możliwość wypożyczenia auta bezpośrednio na lotnisku, które możecie wybrać i zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia nie oczekuje od przyjezdnych żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju poważną chorobą jest minimalne. Wystarczy jedynie przypilnować aktualności szczepień, które są obowiązkowe w naszym kraju.

Aktualny czas w Nowej Zelandii

W Auckland jest o 11 godzin więcej, niż w Polsce.

Co warto zobaczyć w Wellington

10 ciekawostek i faktów o Nowej Zelandii

1
Nowa Zelandia jest państwem z najniższym poziomem korupcji na świecie.
2
Z żadnego miasta na wyspie nie jest do wybrzeża dalej niż 128 kilometrów.
3
W Nowej Zelandii języki urzędowe są 3 – angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy.
4
Nowa Zelandia jest pierwszym krajem na świecie, w którym kobiety zyskały prawo do uczestniczenia w wyborach. Było to w roku 1893.
5
Kręcenie Władcy Pierścieni przyniosło ponad 200 milionów dolarów gospodarce Nowej Zelandii. Rząd nawet tymczasowo utworzył Ministerstwo Władcy Pierścieni, aby nadzorować wszystkie dochody.
6
Region Hawkes Bay ma najdłuższą nazwę miasta na świecie –Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.
7
Wellington jest najbardziej umiejscowioną na południu stolicą na świecie.
8
W kraju nie żyją żadne gady.
9
Co trzecia rodzina w Auckland posiada swoją łódź.
10
Ponad jedna trzecia terytorium została uznana za park narodowy. Może dlatego w Nowej Zelandii jest znacznie więcej zwierząt niż ludzi.
Czy ten artykuł jest pomocny?