Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Palermo

Oferty lotów do Palermo

Ciekawostki o Palermo

Sycylia to znacznie więcej niż miejsce łączone z pojawieniem się mafii. Sam Goethe kiedyś powiedział, że Sycylia jest kluczem do wszystkiego. I naprawdę, w przeszłości mieszkała tutaj duża ilość ludzi różnych kultur, które przez pewien czas podbijały tę bramę do Afryki i przejście między Wschodem a Zachodem. Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, koczownicy.. Wszyscy zdobywcy Sycylii marzyli o władaniu nią.

Dziś Sycylia przyciąga przede wszystkim turystów, których ciekawi jej bogactwo kulturowe i zapierająca dech w piersiach rozmaitość przyrody w formie imponujących wulkanów, ruchliwego Palermo, starożytnych ruin Syrakuz lub wulkanicznych wysp Lipari. Do tego dodajcie jedną z najlepszych światowych kuchni, gdzie pomidory przypominają kolor lawy wulkanicznej, a ser ricotta śnieg na wierzchołku wulkanu Etna. Sycylia jest wyspą, którą z pewnością powinniście zobaczyć.

Oprócz Katanii Palermo jest jednym z dwóch głównych punktów wjazdowych na Sycylię i jest w zasadzie jedynym miastem na wyspie. Mówi się, że kto nie był w mieście Palermo, wcale nie był na Sycylii. To miasto ma swoją wyjątkową duszęc i atmosferę. Z tego powodu szkoda byłoby pominąć je w planach podróży.

Palermo nie jest klasycznym miejscem z turystyką masową. Można nawet powiedzieć, że wielu turystów już podczas wypowiadania nazwy miasta, odczuwa pewnego rodzaju respekt. Chociaż podczas panowania Normanów, Palermo było jednym z najpiękniejszych miast w Europie, dziś nie należy się tutaj spodziewać dopracowanej scenerii miejskiej.

Fasady domów i dziesiątki kościołów mają swoją historię i widać na nich jej ślady, urocze niewielkie uliczki, czasem niestety przypominają wysypiska śmieci, a na targu ulicznym można czasem poczuć się jak w Afryce.

Znajduje się tu jednak wiele zabytków, zwłaszcza sakralnych. Do najważniejszych zabytków należy monumentalna XII-wieczna katedra z grobowcami królów i najważniejszych władców Sycylii.

Stolica Sycylii, z około 680 tysiącami mieszkańców, jest piątym co do wielkości miastem we Włoszech. Leży na północnym wybrzeżu wyspy, u ujścia potężnego Conca d'Oro, w otoczeniu wybrzeża i gór. Turyści przyjeżdżają tutaj, aby zobaczyć zabytki, zwłaszcza te, które upamiętniają złote czasy dominacji arabskiej i normandskiej. Można znaleźć w tym miejscu setki przepięknych kościołów, pałaców i pięknych mozaik. Warto również zobaczyć renesansowe i barokowe budynki, podobnie jak uliczne targi w Palermo.

Do Palermo można dotrzeć łodzią, samolotem lub samochodem. Bez względu na to, skąd pochodzicie, miejsce to zawsze będzie Wam przypominało jeden wielki rynek. Zwiedzanie centrum miasta potrwa od jednego do dwóch dni, w zależności od tego, jak dokładnie chcesz zwiedzić każde ciekawe miejsce. Ten kto planuje wyjechać poza miasto, może tu zostać na tydzień i na pewno nie będzie się nudzić.

Wyspa Sycylia jest szczególnie popularna w oczach Słowaków, którzy lubią tu spędzać letnie wakacje. Tanie loty na Sycylię z Warszawy kupicie z linią lotniczą Wizzair oraz SWISS International. Z Krakowa na Sycylię polecicie z przewoźnikami Ryanair lub Wizzair, które oferują najtańsze połączenia. Loty niskobudżetowych linii lotniczych na Sycylię odbywają się najczęściej na lotnisko w Katanii – Catania Fontanarossa. Lotnisko znajduje się na przedmieściach Katanii.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Sycylii

Dokumenty podróżne do Włoch

Ponieważ Włochy są członkiem Unii Europejskiej, polscy obywatele mogą wstępować na teren kraju z aktualnym dowodem tożsamości lub paszportem.

Pogoda na Sycylii

Klimat śródziemnomorski z gorącymi suchymi latami i wilgotnymi łagodnymi zimami jest typowy dla Sycylii. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą 27 °C.

Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 10 °C. Kiedy więc wakacje na Sycylii są właściwym wyborem? Sezon na wyspie rozpoczyna się w maju i trwa do września - października. Najlepszym czasem na zwiedzanie jest lato, kiedy temperatura morza osiąga 25 °C do 26 °C.

Ceny na Sycylii

Włochy są częścią Unii Europejskiej, walutą Włoch jest euro. Z wymianą złotówek na euro nie powinno być problemu zarówno na lotnisku, jak również w jakimkolwiek punkcie wymiany walut we Włoszech.

Szukacie hotelu na Sycylii? Ceny hoteli są zależne od wybranej części wyspy. Za drogą lokalizację uważane jest przez turystów ulubione miasteczko w górach Taormina, które znajduje się niedaleko wulkanu Etna. Polecamy rozważyć również zakwaterowanie w innych częściach wyspy. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i zarezerwować bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele.

Transport publiczny na Sycylii jest to głównie transport autobusowy i kolejowy. Autobusy jeżdżą po całej wyspie. Linie kolejowe łączą miasta, a ich trasy i frekwencja połączeń nie są jednak dopracowane do perfekcji. Taksówki na wyspie są drogie. Stawki różnią się w zależności od regionu, ale minimalna cena jazdy taksówką to 5 euro, które zwykle uzupełniają różne dodatkowe opłaty, takie jak jazda w nocy, w niedziele, opłata za bagaż itp. Przy krótkich jazdach liczcie się z opłatą minimalną wynoszącą od 10 do 15 euro. Najwygodniejszym sposobem transportu na wyspie jest jazda autem, którym dojedziecie gdziekolwiek będziecie chcieli. Jazda po mieście może jednak być dosyć stresująca z powodu problemów z parkowaniem oraz korków. Jeśli chcielibyście zwiedzić Włochy według własnego scenariusza i z pełną swobodą, to wypożyczenie auta na pewno się opłaca. Auto możecie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i naszą zakładkę Samochody.

Aktualny czas na Sycylii

Na Sycylii czas jest środkowoeuropejski. Jest tam taki sam czas jak w Polsce.

Zabytki na Sycylii (5 miejsc, które trzeba zobaczyć)

10 ciekawostek o Sycylii

1
Sycylia z powierzchnią 25 711 km2 jest największą śródziemnomorską wyspą zamieszkaną przez ponad 5 milionów mieszkańców.
2
Znajdziecie tutaj dwa z trzech aktywnych wulkanów Włoch: Stromboli i Etna. Trzecim aktywnym wulkanem jest Wezuwiusz, który wznosi się w pobliżu Neapolu.
3
W 1943 r. Miała tu miejsce inwazja sojuszników, która doprowadziła do obalenia Mussoliniego we Włoszech. Akcja była znana pod kryptonimem Operacja Husky.
4
Największa opera we Włoszech, Massimo Theatre, została zbudowana w Palermo w 1897 roku.
5
Sycylia jest otoczona trzema morzami, którymi są: Morze Tyrreńskie, Morze Śródziemne i Morze Jońskie. Strategiczna i ważna pozycja wyspy, od wieków przyciągała wiele rozwiniętych cywilizacji Europy i Afryki Północnej.
6
Aż 70% mieszkańców Sycylii mówi po sycylijsku. Ponieważ sycylijski różni się znacznie od włoskiego, wielu ekspertów twierdzi, że nie jest to włoski dialekt, ale oddzielny język.
7
Sycylia ma szczególnie niekonwencjonalną flagę, na żółto-czerwonym tle uwagę skupia głowa meduzy. Z głowy sterczą jej kłosy zboża i trzy wygięte nogi, które reprezentują trzy rogi trójkątnej wyspy.
8
Forbes umieścił stolicę Sycylii - Palermo na liście top 5 najlepszych miast na świecie, gdzie można skosztować najlepszych potraw ulicznych.
9
Na Sycylii urodził się Archimedes - jeden z najsłynniejszych matematyków na świecie.
10
Sycylia znajduje się w odległości około 3 km od wybrzeża Włoch. W pobliżu znajduje się Tunezja, która znajduje się około 150 km od Sycylii.
Czy ten artykuł jest pomocny?