Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Alaska

Oferty lotów do Anchorage

Ciekawostki o Anchorage

Anchorage. Największe miasto Alaski jest miastem młodych ludzi, średni wiek to około 30 lat. Jak na Alaskę jest to duże miasto. Przeżyło ono wiele okresów rozmachu. Najpierw była to budowa stacji kolejowej na Alasce, następnie ogromnego składu wojennego za czasów II wojny światowej, później gwałtowny wzrost liczby stacji wczesnego ostrzegania podczas zimnej wojny, a na końcu późnych lat 60. XX w. znalezienie ropy w Prudhoe Bay i budowa Rurociągu Transalaskańskiego. I to najważniejsze – jest to brama wstępu dla turystów z całego świata do tej przepięknej destynacji.

Pierwszymi mieszkańcami obszaru, w którym dziś znajduje się Anchorage byli Eskimosi i Indianie Athabasca. W XVIII wieku do tego miejsca dotarli pierwsi odkrywcy z Rosji, którzy handlowali z mieszkańcami – byli oni zainteresowani głównie wyrobami z żelaza, miodami, rybami i kożuchami. W 1778 roku do wybrzeża dotarł kapitan Cook, który poszukiwał rzekomego północno-zachodniego skrótu między Atlantykiem a Pacyfikiem. Rosyjscy handlarze w tym okresie zamieszkali w tym regionie, największa ilość handlarzy żyło w okolicach Jeziora Eklutna, około 30 kilometrów od dzisiejszego Anchorage. W roku 1912 podjęto decyzję o budowie linii kolejowej łączącej ten obszar z Seward, aby udostępnić transport złóż węgla z głębi ziemi. Z wcześniejszego miasteczka utworzyła się w ten sposób osada, a liczba jej mieszkańców z czasem zwiększała się.

Następnie, po odkryciu na Alasce wielkich złóż ropy w 1968 roku, wiele firm zajmujących się wydobywaniem ropy naftowej otworzyło w Anchorage swoje punkty. W ten sposób miasto rozwijało się i po dziś dzień prosperuje. Jest ono zależne ekonomicznie od złóż ropy naftowej, ale oprócz tego ma bogate złoża gazu oraz dobrze prosperujące rybołówstwo.

Dziś w Anchorage żyje około 300 tysięcy obywateli, którzy stanowią około 45% całkowitej liczby obywateli Alaski. Najbliższym większym miastem, licząc w linii prostej, jest Vancouver w Kanadzie, oddalony 2100 km od Anchorage. Dzięki autostradzie Alaska Highway możecie dojechać do Anchorage skąd chcecie z Ameryki Północnej. Połączenie kolejowe jest połączone z miastem Fairbanks. Znajduje się tutaj międzynarodowe lotnisko Ted Stevens Anchorage International Airport, które jest trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem pod względem transportu towarowego.

Anchorage znajduje się kawałek od dzikich terenów. Rozprzestrzenia się między ramionami Zatoki Cooka orazu podnóża gór Chugach. Wokół miasta znajduje się wręcz bajkowa sceneria oraz nie tknięta ręką człowieka dziewicza przyroda. Świadczy o tym fakt, że często można spotkać niedźwiedzia grizzly, łosia lub inne zwierzę bezpośrednio w mieście lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Anchorage to również miasto, w którym każdego roku odbywa się mnóstwo zawodów sportowych, festiwali oraz wiele innych atrakcji. W czasie zimy znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy sportu, na których czekają zaśnieżone góry, dobrej jakości system tras biegowych i kilometry nietkniętego śniegu. Skorzystacie tutaj z alpejskiego i północnego narciarstwa, snowboardingu, jazdy z psim zaprzęgiem i wielu innych atrakcji. W lecie ten region jest zaś rajem dla wszystkich zapalonych wędkarzy i miłośników pieszych wędrówek. Potwierdza to zdanie wielu turystów, że pobyt w Anchorage spodoba Wam się o każdej porze roku.

Anchorage nie jest tak masowo odwiedzaną destynacją przez turystów jak Nowy Jork, czy też Los Angeles, a jego piękno przyciąga bardziej typowych podróżników oraz miłośników natury. Tanie bilety do Anchorage z Warszawy linią lotniczą Air Canada. Loty z Katowic do Anchorage oferuje przewoźnik Lufthansa oraz Air Canada. Z Poznania do Anchorage polecicie z linią lotniczą Lufthansa lub Air Canada. Długość lotu z przesiadkami wynosi średnio 1 dzień i 4 godziny. Lotniskiem, na którym odbywają się lądowania w Anchorage jest lotnisko Anchorage International Airport (ANC).

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Alasce

Wiza do USA

Obywatele Polski wraz z dniem 11 listopada 2019 roku mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez posiadania wizy, na okres pobytu turystycznego wynoszący maksymalnie 90 dni. Należy jednak posiadać zezwolenie na wjazd do USA, które można zdobyć za pośrednictwem systemu ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization). Link do oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov.

System ESTA powinien zostać wykorzystany przez podróżnych, co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą do USA. Uzyskanie zezwolenia w systemie ESTA to koszt 14 dolarów. Dzięki niemu turyści mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych wielokrotnie, przez okres 2 lat.

Większa ilość informacji na temat bezwizowego ruchu do USA oraz systemu ESTA znajduje się na stronie internetowej Departamentu Stanu USA oraz amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic.

Pogoda na Alasce

W regionie panuje klimat subarktyczny, na który duży wpływ ma bliska odległość do morza. Temperatury w tym miejscu są w miarę przyjazne, w czasie lata wynoszą od 13°C do 26°C, w zimie spadają do -1°C, ale mogą osiągnąć nawet -15°C. Geograficzne położenie miasta powoduje, że w lecie słońce świeci tutaj przez 19 godzin dziennie, w zimie za to jedynie przez 5 godzin dziennie.

Ceny na Alasce

Narodową walutą jest dolar amerykański, bez problemu zamienicie go na jakimkolwiek lotnisku lub w punkcie wymiany walut w Polsce albo w USA.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Anchorage? Im bliżej do centrum, tym oczywiście cena jest wyższa. Na Flipo w zakładce Hotele znajdziecie bardzo tanie zakwaterowanie w apartamentach i hotelach.

Polecamy wypożyczenie auta już przy lotnisku, zarezerwować możecie je sobie na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do USA

Stany Zjednoczone nie wymagają od turystów żadnych obowiązkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie pilnować ważności szczepień już odbytych, które obowiązują również u nas. W przypadku wycieczek krajoznawczych poleca się szczepienie przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze.

Aktualny czas na Alasce

Anchorage znajduje się w strefie czasowej AKDT. Na Alasce jest o 10 godzin mniej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć na Alasce

10 ciekawostek i faktów o USA

1
Amerykańska władza otruła alkohol w czasie prohibicji. Zabiła w ten sposób ponad 10 000 ludzi.
2
25% Amerykanów wierzy w reinkarnację.
3
Największy nominał banknotu jaki kiedykolwiek został wydrukowany to 10 000 dolarów.
4
W stanie Kentucky do dnia dzisiejszego jest niezgodne z prawem noszenie lodów w tylnej kieszeni spodni.
5
Jedynym stanem w USA, w którym rośnie kawa są Hawaje.
6
W najwęższym punkcie, Rosja i USA są od siebie oddalone tylko 4 kilometry.
7
Stany Zjednoczone nie mają jednego oficjalnego języka.
8
Tylko jeden stan USA składa się z jednej sylaby - mianowicie Maine.
9
Park rozrywki Disneyland nie sprzedaje gum do żucia. Walt Disney nie chciał, aby odwiedzających parków odrzuciło na widok przylepionych wszędzie gum do żucia, włącznie z możliwością przylepienia jej się do obuwia turystów.
10
Dolara można rozmienić na monety 293 różnymi sposobami. Przy próbie życzymy dużo szczęścia.
Czy ten artykuł jest pomocny?