Tanie bilety lotnicze Wyspy Owcze
Oferty lotów
Ciekawostki o
Wyspy Owcze nie należą do najczęściej odwiedzanych destynacji. Ma na to wpływ między innymi fakt, że w pewien sposób żyją gdzieś w cieniu znacznie częściej odwiedzanej przez turystów Islandii. Szkoda, ponieważ jest to miejsce równie interesujące.
Wyspy Owcze mają długą historię, która zaczęła się odgrywać już ponad 3000 lat p.n.e., kiedy zostały po raz pierwszy osiedlone. Od tego czasu władcy wysp zmieniali się, a pośród nich byli również Wikingowie. Obecnie wyspy należą do Danii, choć zachowują swoją autonomię w dużym stopniu, o czym świadczy również ich własna flaga.
Wyspy Owcze są na pierwszy rzut oka wrogim miejscem, pełnym ostrych skał i wszechobecnego mchu. Właśnie dlatego mają niepowtarzalną atmosferę. Na całej wyspie zamieszkuje około 50 000 obywateli. Tak mała liczba jest już solidną gwarancją, że jeśli nie lubisz przebywać w tłumie ludzi wielkich miast – z pewnością tutaj zawitasz.
A jeśli szukasz dowodów, aby przekonać Cię, że Wyspy Owcze są tego warte, po prostu poszukaj zdjęć wysp w Google, a zrozumiesz, jakie wspaniałe miejsce tutaj opisujemy.
Jedną z głównych atrakcji tych wysp są, co jest trochę zaskakujące - ptaki. A najbardziej fotogenicznym miejscem jest Streymoy. Dzięki lokalnym wodom bogatym w ryby, znajduje się tutaj 280 gatunków ptaków, które mniej lub bardziej regularnie przylatują tutaj tworzyć gniazda. Wśród nich znajdziesz na przykład wyjątkowe ptaki - Alki.
Ale niezależnie od celu przybycia na Wyspy Owcze, należy pamiętać, że pogoda jest tutaj bardzo nieprzewidywalna. Chociaż w jednej chwili może być Ci gorąco jak w piecu, kilka minut później będziesz się cieszyć, że mimo wszystko masz przy sobie ciepły sweter od babci.
Podobnie jak w innych krajach skandynawskich, również tutaj jest aktualna zasada, że wodoodpornej i funkcjonalnej odzieży nigdy nie jest zbyt wiele. Podczas gdy latem temperatura wynosi około 11 ° C, zimą spada do 3 ° C. Przez większość roku pada deszcz i często występują mgły, które nadają wyspom niepowtarzalny, wręcz tajemniczy urok.
Aby jednak nie odnieść wrażenia, że na Wyspach Owczych największą atrakcją są ptaki, znajdziesz tutaj również… owce. To od nich pochodzi nazwa tego archipelagu (Færøerne), który nazywany został Wyspami Owczymi.
Chociaż ten archipelag może wydawać się ostatnim miejscem, które chciałby zobaczyć zwykły podróżnik, jest to z pewnością miejsce wyjątkowe, pełne gościnnych ludzi i zapierających dech w piersiach krajobrazów, których nie zapomnisz aż do śmierci. Nawet jeśli wybierzesz się w podróż bez aparatu. Jeśli chodzi o podróżowanie po wyspie, nie musisz się martwić. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu, którym można dostać praktycznie wszędzie, od lokalnych dróg, po tunele podwodne, które łączą wyspy.
Tanie bilety lotnicze na Wyspy Owcze możecie zarezerwować z Warszawy linią lotniczą KLM Royal Dutch Airlines lub airBaltic. Są to loty w większości z dwiema przesiadkami. Z jedną przesiadką polecicie na Wyspy Owcze z Warszawy z przewoźnikiem SAS. Loty w dobrej cenie na Wyspy Owcze z Wrocławia zapewnia linia lotnicza KLM Royal Dutch Airlines. Długość lotu na wyspy wynosi średnio 10 godzin.
Przydatne info o Wyspach Owczych
Dokumenty podróżne na Wyspy Owcze
Wyspy Owcze to terytorium autonomiczne, które jest zależne od Danii. Jednak Wyspy Owcze nie są członkiem Unii Europejskiej.
Do wjazdu na teren Wysp Owczych obywatele RP nie potrzebują posiadać wizy. Dokument uprawniający do wjazdu na teren wysp to ważny paszport lub aktualny dowód osobisty. Maksymalny czas pobytu turystycznego to 3 miesiące. Przy wstępie na teren kraju urzędnicy celni mogą poprosić o okazanie wystarczających środków finansowych na pobyt na Wyspach Owczych.
Pogoda na Wyspach Owczych
Klimat wysp jest atlantycki, niestabilny i burzliwy. Pogoda na wyspach jest więc typowo nadmorska i bardzo zmienna. Na pogodę największy wpływ ma Prąd Zatokowy. Porty nigdy nie zamarzają w zimie, a zimy są łagodne. Średnia temperatura waha się od 3 ° C zimą do 11 ° C latem.
Na Wyspach Owczych są średnio 283 dni deszczowe rocznie. Średnie roczne opady wynoszą 1 501 mm, opady śniegu na wyspach są niewielkie. Średnia prędkość wiatru wynosi 7 m / s.
Ceny na Wyspach Owczych
Oficjalną walutą jest, podobnie jak w Danii, korona duńska (DKK). Ale możesz także spotkać koronę Wysp Owczych, której wartość jest identyczna z koroną duńską. Obie waluty są jednakowo akceptowane, ale po opuszczeniu kraju, polecamy wymienić wszystkie korony Wysp Owczych na inną walutę, ponieważ banki poza obszarem Danii zwykle nie znają tej waluty.
Szukacie dobrego hotelu na Wyspach Owczych? Lub raczej apartamentu? Duży wybór hoteli i apartamentów możecie sobie sprawdzić, porównać i zarezerwować na Flipo w zakładce Hotele. Jeżeli chcecie wypożyczyć sobie auto, polecamy zajrzeć na Flipo do zakładki Samochody.
Zdrowie i szczepienia przed podróżą na Wyspy Owcze
Do wstępu na Wyspy Owcze nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.
Prawo do opieki medycznej dla obywateli Unii Europejskiej, nie obejmuje Wysp Owczych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego niestety nie obowiązuje na wyspach. Polecamy wykupić sobie przed podróżą, na wszelki wypadek, odpowiednie ubezpieczenie.
Aktualny czas na Wyspach Owczych
Na Wyspach Owczych jest o godzinę mniej, niż w Polsce.
Miejsca, które warto zobaczyć na Wyspach Owczych
Jedną z głównych atrakcji tych wysp są, co jest trochę zaskakujące - ptaki. A najbardziej fotogenicznym miejscem jest Streymoy. Dzięki lokalnym wodom bogatym w ryby, znajduje się tutaj 280 gatunków ptaków, które mniej lub bardziej regularnie przylatują tutaj tworzyć gniazda. Wśród nich znajdziesz na przykład wyjątkowe ptaki - Alki.
Nazwa stolicy duńskiego Regionu Autonomicznego pochodzi od boga mitologii północnej i nosi nazwę - port Thora. Od północy otoczona jest sylwetką gór Húsareyn, a na południowym zachodzie wzgórzami Kirkjubøreyn. Torshavn jest więc doskonałym antidotum na typowe miejskie życie.
Niektóre mieszkania są odizolowane od cywilizacji przez górzysty teren. Jest to na przykład wioska Gásadalur na wyspie Vágar. Do niedawna listonosz musiał dostarczać korespondencję wchodząc pieszo na góry. Ale w 2006 r. ukończono tunel, którego wykorzystywanie jest zarezerwowane tylko dla ludności Gásadalura, i każdy obywatel otrzymał do niego swój klucz.