Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Istanbul

Oferty lotów Do Istambułu

Ciekawostki o Stambule

Stambuł, położony po dwóch stronach cieśniny Bospor, pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Marmarskim, jest mostem pomiędzy europejskim, a azjatyckim kontynentem. Dawniej był centrum cywilizacji Wschodniej, Bizantyjskiej i Osmańskiej.

Z tego powodu nie można powiedzieć, że Stambuł nie miał wpływu na politykę, kulturę oraz religię. Podczas spacerów ulicami miasta mamy możliwość odkrywania warstw jego godnej uwagi historii.

Masywne meczety, wspaniałe pałace królewskie i tętniące życiem wielokolorowe bazary, które są przytłoczone zapachem przypraw, ryb oraz kebabów, a także dźwiękiem głosów i muzyki. Urok tego urzekającego miasta zwielokrotnia śpiew śpiewających muezzinów dochodzący z wysokich, smukłych minaretów, które zobaczycie tutaj na każdym kroku. Krótko mówiąc, Stambuł jest główną bramą do świata Orientu.

Stambuł jest również popularnym celem podróży wśród Polaków. Tanie loty do Stambułu są dostępne głównie z Warszawy, Katowic i Krakowa. Bezpośrednie loty do Stambułu to jednak loty głównie czarterowe. Z Warszawy do Stambułu polecicie z liniami lotniczymi Aegean, Ukraine International Airline, LOT Polish Airlines lub Lufthansa, z jedną przesiadką po drodze. W sumie czas dwóch lotów do Stambułu to około 4 godziny. Głównym portem lotniczym w Stambule jest lotnisko Atatürk, lądowania odbywają się także na lotnisku Sabiha Gökçen, a w 2018 r. otwarto nowe, trzecie lotnisko o tej samej nazwie.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Stambule

Wiza do Turcji

Przy podróżowaniu do Turcji potrzebujecie wizy turystycznej. Istnieją dwa sposoby na jej zdobycie.

Możecie ją zyskać za pośrednictwem platformy internetowej E-visa. Po otwarciu strony należy się zarejestrować, wypełnić formularz i dokonać opłaty za pomocą karty płatniczej w wysokości 20 USD. Po dokonaniu opłaty, na adres e-mail podany przez wnioskodawcę zostanie przesłane drogą elektroniczną potwierdzenie wydania wizy. Następnie należy wydrukować potwierdzenie. Polecamy zabranie go ze sobą w formie papierowej, w celu przedłożenia podczas kontroli granicznej.

Wizę możecie otrzymać również po przyjeździe do Turcji - w punktach sprzedaży na przejściach granicznych. Opłaty należy dokonać gotówką, a wynosi ona 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

Pogoda w Stambule

Stambuł ma średnio 844 mm opadów rocznie, czyli więcej opadów, niż występuje na przykład w Londynie. Najczęściej pada późną jesienią oraz zimą. Nie unikniesz jednak krótkotrwałych opadów latem oraz wiosną. Latem średnia temperatura w ciągu dnia osiąga około 27 °C, a z czasem w upalne dni rośnie ona do ponad 35 °C. Więc lato jest tutaj bardzo upalne.

Wręcz przeciwnie, najzimniejszym miesiącem w Stambule jest luty, ze średnią temperaturą wynoszącą 6 °C. Kiedy więc wakacje w Stambule są właściwym wyborem? Pod względem pogody, idealnym czasem na wizytę są miesiące kwiecień - maj oraz okres od września do połowy listopada.

Ceny w Stambule

Narodową walutą Turcji jest lira, którą bez problemu wymienicie wcześniej w punkcie wymiany walut, lub bezpośrednio na miejscu.

Szukasz hotelu w Stambule? Większość tutejszych zabytków znajduje się po europejskiej stronie miasta, szczególnie wokół stacji Sultanahmet. Ceny zakwaterowania i odległość hotelu od centrum możecie sprawdzić, a hotel zarezerwować bezpośrednio przez zakładkę na Flipo - Hotele.

Transport publiczny w mieście jest dość skomplikowany, nie jest łatwo znaleźć mapy połączeń, a przesiadki są bardzo częste. Jest on bardzo zatłoczony i należy uważać na kieszonkowców. Jeśli jednak podejmiecie wyzwanie, nie będziecie musieli polegać na taksówkach, ani pokonywać pieszo dużych odległości. Stambuł ma rozbudowany transport autobusowy, transport metrem, tramwajowy, kolejowy oraz promami. Bilety polecamy zakupić przed wejściem na pokład pojazdu, na straganach lub w automatach znajdujących się na przystankach. Alternatywą jest karta chipowa Akbil, której możecie wykorzystywać na poszczególne przejazdy. Jest ona akceptowana przez przewoźników publicznych oraz niektórych prywatnych przewoźników autobusowych. Metro kursuje po dwóch torach, można także się nim dostać na lotnisko Ataturk. Popularne są również prywatne minibusy (dolmush), które funkcjonują na stałych trasach. Opłatę za przejazd trzeba przekazać przewoźnikowi bezpośrednio w dolmush.

Jazda samochodem po Stambule jest chaotyczna i nie jest polecana turystom, a korki są tu codziennością. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwiedzanie miasta lub kraju, możesz zarezerwować samochód bezpośrednio przez zakładkę na Flipo Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Turcji

Wizyta u lekarza w Turcji bez wykonywania zabiegów to koszt około 100 USD i więcej, a dzień pobytu w szpitalu - od 500 USD. Wyposażenie szpitali jest na dobrym poziomie. Wykonywanie zabiegów jest bardzo drogie. Przed wakacjami polecamy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia oraz przygotowanie się na możliwość płatności kartą kredytową. Turecka służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty w gotówce.

Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Brak innych zagrożeń epidemiologicznych.

Turcja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Trzeba skontrolować ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko żółtaczce, ponieważ na wypadek poważniejszych zabiegów medycznych należy okazać zaświadczenie o tym szczepieniu.

Aktualny czas w Stambule

W Stambule jest o jedną godzinę więcej niż w Polsce.

Najlepsze atrakcje w Stambule

10 faktów i ciekawostek o Stambule

1
Stambuł jest jedyną metropolią położoną na dwóch kontynentach.
2
Stambuł, z około 13 milionami mieszkańców, jest największym miastem Turcji.
3
Podobnie jak Rzym, położony jest na siedmiu wzgórzach.
4
Z tego miejsca pochodzą tulipany, późniejszy symbol Holandii.
5
Tureckim napojem narodowym była kiedyś kawa. Jednak po podwyżce cen zastąpiono ją herbatą.
6
Chociaż Stambuł był stolicą imperiów wschodnich i osmańskich, nie jest stolicą Turcji. Stolicą Turcji jest Ankara.
7
Stambuł był kiedyś znany jako Konstantynopol – od imienia jego założyciela, rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego.
8
Agatha Christie napisała swoją słynną powieść „Morderstwo w Orient Expresie” będąc w Stambule.
9
Stambuł ma najwięcej meczetów w całej Turcji. Znajduje się ich tutaj ponad 3100.
10
W czasie średniowiecza termin „publiczna toaleta” był dla Europy terminem nieznanym, ale w Imperium Osmańskim istniało ich w tym czasie aż 1400.
Czy ten artykuł jest pomocny?