Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Słowenia

Oferty lotów do Słowenii

Ciekawostki o Słowenii

Kryształowe jeziora, syczące wodospady, monumentalne Alpy Julijskie i urocza Lublana (Ljubljana). W ciągu kilku dni w Słowenii można zobaczyć i przeżyć naprawdę wiele. Plusem jest również fakt, że nie znajduje się ona daleko. Więc po prostu wsiądźcie do samochodu i za kilka godzin będziecie na miejscu.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie się do stolicy - Lublany, czy też jesteście zainteresowani wędrówkami po Alpach Julijskich, lub chcecie odpocząć nad jeziorem Bled, jedno jest jasne. Chociaż Słowenia jest małym krajem, oferuje niezwykle zróżnicowaną ofertę wakacyjną. Nawet jeśli pragniecie kąpieli w morzu, możecie rozkoszować się Słowenią – wybierzcie się na kilka dni do Portoroz, a nie pożałujecie.

Do Słowenii możecie podróżować także samolotem. Tanie bilety do Ljubljany można zarezerwować z Warszawy, ale również innych lotnisk w Polsce takich jak lotnisko w Katowicach, czy też we Wrocławiu. Loty do Lublany z Warszawy ma w swojej ofercie linia lotnicza LOT Polish Airlines. Są to loty bezpośrednie, które trwają około 1 godzinę i 45 minut.

Słowińskie lotnisko Lublana znajduje się 24 kilometry na północny wschód od centrum stolicy państwa – Lublany. Swoją siedzibę ma tutaj linia lotnicza Adria Airways.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Słowenii

Lublana

Minęło już dwa tysiące lat, odkąd Cesarz August położył jeden z pierwszych kamieni Lublany, a Rzymianie założyli tutaj obóz Emona, który w 34 roku p.n.e. dostał prawa miejskie. Przez wieki Lublana była celem najazdów i grabieży. Dziś jest stolicą i największym miastem Słowenii.

Zwiedzanie Lublany to doświadczenie na kilka dni. Bulwary pełne są miejscowych oraz ponaglających się turystów. Pomimo niezaprzeczalnego uroku europejskich miast, ich kult ma również mniej przyjemne aspekty. Przykładowo w Wenecji - czy to nieproporcjonalnie wysokie ceny w kawiarniach i restauracjach, nie mówiąc już o rejsie gondolą, o zatłoczonych ulicach z grupami przewodników. Pomimo tego, że Lublana nie ma takich zabytków jak inne europejskie stolice, z pewnością na zwiedzenie miasta nie wystarczy Wam tylko jeden lub dwa dni.

Młodzieńczy duch miasta całkowicie Was pochłonie. Lublana ma bogatą historię, ale jest raczej młodym miastem. Wynika to głównie z jego uniwersyteckiego charakteru. Istnieją trzy uniwersytety i trzy akademie sztuki, i jest tam w sumie ponad 56 000 studentów. Dla porównania - Wenecja trochę się starzeje. Młodzi ludzie wyjeżdżają z tego miasta z powodu braku możliwości zatrudnienia i ogólnie mniej korzystnych warunków życia.

Tromostovje, to nazwa trzech mostów górujących nad rzeką Ljubljanicą. Łączą historyczną, średniowieczną część miasta na jednym brzegu, z nowoczesnym obliczem Lublany. Nabrzeża pełne są kawiarni, a dzięki pięknemu widokowi niemal poczujesz się jak nad morzem. W miesiącach letnich i w karnawale możesz również przeżyć niezapomniane wrażenia także w Wenecji.

Ogromnym minusem jest jednak wspomniany wyżej napływ turystów. Ponadto, jeśli odwiedzisz to włoskie miasto przy złej pogodzie, nie unikniesz raczej przykrego zapachu ulic. Wiele domów nie ma własnego systemu kanalizacji. W każdym z tych miejsc nie będziecie jednak pozbawieni możliwości korzystania z życia kulturalnego. Odwiedźcie Galerię Narodową w Lublanie, gdzie znajdziecie szeroką kolekcję obrazów słoweńskich malarzy i Galerię Sztuki Nowoczesnej, gdzie odkryjecie wiele awangardowych skarbów. Na przykład w Wenecji polecamy galerię Galleria dell’Accademia.

Na Wzgórze Zamkowe jest punkt dominujący stolicę Lublany. Zamek w Lublanie (Ljubljansky zamek). Perešnov Trg jest placem i sercem zamku. Znajduje się na nim pomnik „ojca” narodu słoweńskiego - poety Franco Perešena. Jeśli spędziłeś już jakiś okres czasu w Lublanie, wybierz się odkrywać piękno tamtejszej okolicy. Alpy Julijskie wraz z Parkiem Narodowym Triglav i jeziorami górskimi Bled i Bohinj, z pewnością Ci się spodobają. Na południowym zachodzie znajduje się wybrzeże Adriatyku i obszar krasowy, ozdobiony wapiennymi jaskiniami. W pobliżu miasta Ptuj znajduje się również wyjątkowy region winiarski.

Tanie bilety do Lublany można zarezerwować z Warszawy, ale również innych lotnisk w Polsce takich jak lotnisko w Katowicach, czy też we Wrocławiu. Loty do Lublany z Warszawy ma w swojej ofercie linia lotnicza LOT Polish Airlines. Są to loty bezpośrednie, które trwają około 1 godzinę i 45 minut.

Słowińskie lotnisko Lublana znajduje się 24 kilometry na północny wschód od centrum stolicy państwa – Lublany. Swoją siedzibę ma tutaj linia lotnicza Adria Airways.

Przydatne info o Słowenii

Dokumenty podróżne do Słowenii

Polskim obywatelom przy wjeździe na teren Słowenii nie jest potrzebna wiza. Wystarczy Wam ważny dokument, taki jak paszport lub dowód osobisty. Ważność dokumentu musi wynosić minimalnie 6 miesięcy. Dzieci powinny posiadać swój własny dokument.

Pogoda w Słowenii

W Słowenii panuje umiarkowany klimat środkowoeuropejski z naprzemiennymi czterema porami roku. W kraju klimat można podzielić na trzy obszary:

Wybrzeże Adriatyku i region Primorsko mają typowy klimat śródziemnomorski, podobny do innych regionów Adriatyku. Przez cały rok charakteryzuje się suchą, ciepłą i słoneczną pogodą, zima jest tutaj łagodna. Temperatury latem wynoszą średnio około 30 °C. We wschodniej części kraju występują ciepłe lata i mroźne zimy. Na północno-zachodnią część kraju wpływają warunki alpejskie, z silnymi opadami deszczu, umiarkowanym latem i bardzo mroźną zimą.

Ceny w Lublanie

Narodową walutą Słowenii jest euro. Słowenia generalnie jest droższym krajem, niż Polska. Świadczy o tym wyższa średnia płaca. Droższe jest także w szczególności zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Tanie hotele w Lublanie

Ceny i miejsce zakwaterowania, a także odległość do centrum, możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele. Miasto ma szeroką skalę zakwaterowania, od tanich hosteli po pięciogwiazdkowe hotele. Za jedną noc dla jednej osoby zapłacicie około 80-90 EUR (340-380 PLN).

Jeżeli będziecie zainteresowani wypożyczeniem auta to możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody. Polecamy rezerwację aut bezpośrednio na lotnisku.

Aktualny czas w Lublanie

W Lublanie jest ta sama godzina, która jest w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Lublanie

10 ciekawostek i faktów o Słowenii

1
Najczęściej odwiedzanym miejscem w kraju nie jest stolica, ale jezioro Bled.
2
Specjalnością Słowenii i jej najsilniejszym atutem turystycznym są źródła termalne, w których w ciągu stuleci powstało 15 zweryfikowanych uzdrowisk, a jeszcze więcej centrów wellness.
3
Oprócz liczby pojedynczej i mnogiej w Słowenii występuje również liczba podwójna lub inaczej nazywana - dualem. Mówiąc o parze, o dwóch, słownictwo nieznacznie się zmienia i stosuje się określone reguły gramatyczne.
4
Słowenia ze swoim czterdziestokilometrowym wybrzeżem w południowo-zachodniej części kraju, który jest bardzo popularnym miejscem turystycznym w lecie, ma niewielki dostęp do Adriatyku. Jednak od ponad 25 lat dostęp do wód międzynarodowych i części Zatoki Piran to dwa mocne argumenty w kłótni z sąsiadującą Chorwacją.
5
Słoweńcy są miłośnikami turystyki. Ponad 10 000 km dobrze utrzymanych szlaków turystycznych prowadzi do pięknych widoków z wysokich punktów, a także do 170 schronisk górskich i około 40 hoteli z ofertą turystyczną.
6
Słowenia jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których można spędzić jeden dzień na wybrzeżu Adriatyku, a po południu przenieść się do alpejskich kurortów.
7
W pewną letnią sobotę mieszkańcy niemal każdej słoweńskiej wioski lub miasta gromadzą się, by świętować. ten wielki dzień nazywany jest „Veselica”. Granie na akordeonie, pary tańczące polkę, pół tuzina piw i prosiak na rożnie – czyli bardzo przyjemna atmosfera.
8
Jaskinia Postojna, położona kilkadziesiąt kilometrów na południe od Lublany, jest jedną z najczęściej odwiedzanych w Europie.
9
Kiedy papież Franciszek odwiedził Melanie Trump i jej ukochanego Donalda, zapytał pierwszą damę, rodowitą Słowenkę, czy karmi swojego męża „poticą”. Potica to typowe słoweńskie danie na bazie pieczywa, które jest nadziewane orzechami lub twarogiem.
10
Najwyższy szczyt Słowenii ma wysokość 2864 m. Nazywa się Triglav. W jego okolicy, w jednym z najstarszych parków narodowych w Europie, 880 km2 stanowi obszar chroniony.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)