Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Saloniki (Thessaloniki)

Oferty lotów do Salonik

Ciekawostki o Salonikach

Saloniki to drugie co do wielkości miasto w Grecji. Nie jest tak ruchliwe jak Ateny, więc odkrywanie lokalnych pięknych historycznych miejsc przebiega zdecydowanie spokojniej i bez pośpiechu. W mieście mieszka około 700 000 mieszkańców, ale ponieważ znajdują się tutaj uniwersytety, studenci z całej Europy przyjeżdżają na studia w trakcie roku akademickiego. Może dlatego w centrum miasta jest wiele znanych barów oraz modnych butików, a każdego wieczoru odbywa się tutaj wiele koncertów i wernisaży.

Miasto Saloniki znajduje się w północnej części Grecji i jest jednym z miast w kraju z najbogatszą ofertą kulturową. Jest to jednak także ważny węzeł transportowy. Oprócz międzynarodowego lotniska istnieje tutaj również ważny dla miasta port. Przypływają do niego statki towarowe, które zaopatrują całą północną Grecję. Ponadto w porcie zaczynają się trasy promowe, prowadzące na znane i popularne wyspy greckie. Saloniki są domem wielu ważnych budowli bizantyjskich i kościołów chrześcijańskich. Można tutaj zobaczyć również budynki zbudowane przez Turków Osmańskich i kilka synagog. Dzięki tym właśnie budynkom Saloniki znalazły się na liście UNESCO w 1988 roku.

Saloniki stały się popularnym celem wakacyjnym Polaków, zwłaszcza po otwarciu bezpośredniego lotu z Warszawy oraz Krakowa. Tanie loty do Saloników możesz kupić z niskobudżetową linią lotniczą Ryanair z Warszawy i Krakowa. Bezpośrednie loty do Saloników trwają średnio około 2 godzin i 15 minut. Polscy turyści często korzystają także z tanich lotów do Saloników z Berlinia, również z przewoźnikiem Ryanair. Loty odbywają się na lotnisko Makedonia (SKG).

Chcesz wiedzieć o najlepszych propozycjach lotów na bieżąco? Zapraszamy do odwiedzin zakładki Oferty specjalne Flipo, gdzie znajdują się najtańsze oferty biletów lotniczych do wielu destynacji na całym świecie.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Salonikach

Dokumenty podróżne do Grecji

Nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Grecji. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego możesz podróżować do Grecji z ważnym paszportem lub dowodem osobistym.

Pogoda w Salonikach

Saloniki charakteryzują się typową śródziemnomorską pogodą. Najgorętszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą około 29 ° C. Natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą około 10 ° C. Deszcz najbardziej pada w grudniu ze średnią opadów do 97,60 mm.

Więc kiedy wakacje w Salonikach są właściwym wyborem? Latem w Salonikach jest wielu turystów, a temperatura wielokrotnie wzrasta powyżej 35 ° C. Idealny czas na wizytę to zatem od marca do maja oraz września i października, kiedy zwykle jest jeszcze słonecznie i ciepło.

Ceny w Salonikach

Narodową walutą jest euro, przed podróżą musicie więc wymienić pieniądze. Możecie zrobić to w kantorze na terenie Polski lub bezpośrednio na wyspie, również na lotnisku.

Szukacie hotelu w Salonikach? Hotele w Salonikach znajdziecie w cenie nawet 20-30 EUR za osobę za noc. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele.

Taksówki kursujące po centrum są stosunkowo tanie (kosztują około 3 euro). Zawsze upewnij się, że kierowca na początku trasy włączył taksometr. Samodzielna jazda autem w Grecji nie jest szczególnie polecana, głównie ze względu na agresywnych kierowców. Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwiedzanie wyspy autem, polecamy wypożyczyć je sobie bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Grecji

Grecja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Podczas gorących letnich miesięcy należy chronić się przed upałami i pamiętać o nawodnieniu. Chociaż woda z publicznego wodociągu jest pitna, polecamy pić wodę butelkowaną.

Aktualny czas w Salonikach

W mieście Saloniki jest o godzinę więcej, niż w Polsce. Przesuwamy więc czas na zegarkach o jedną godzinę do przodu.

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Salonikach

10 ciekawostek i faktów o Grecji

1
Grecy mają najwięcej muzeów archeologicznych na świecie.
2
Grecja jest jednym z największych producentów oliwy z oliwek na świecie.
3
Trzynastometrowy posąg boga Zeusa, który należy do 7 cudów świata, zachował się jedynie w dokumentach.
4
Liczba linii na greckiej fladze jest zgodny z liczbą liter w słowie „eleftheria”, co oznacza słowo „wolność”.
5
Najbardziej typowym greckim słodkim przysmakiem jest chałwa, nazywana salonikos, która produkowana jest z mielonego sezamu.
6
Igrzyska Olimpijskie to zawody sportowe, które odbywały się w Starożytnej Olimpii raz na 4 lub 5 lat na cześć boga Zeusa.
7
Do Grecji należy około 2000 wysp, a 170 z nich jest zamieszkanych przez ludzi. Największą wyspą jest Kreta.
8
Grecką wyspę Lesbos wyszukują pary lesbijek. Nazwa potoczna tej orientacji seksualnej wzięła się właśnie od nazwy greckiej wyspy.
9
Grecka drachma była najstarszą walutą na świecie (miała 2650 lat) przed wprowadzeniem w Grecji euro w 2002 roku.
10
Na pierwszym miejscu u Greków jest rodzina, która jest nierozerwalna. Dzieci żyją ze swoimi rodzicami często również wtedy, kiedy dorosną z całą swoją rodziną.
Czy ten artykuł jest pomocny?