Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Rejkjavik

Oferty lotów do Reykjaviku

Ciekawostki o Reykjaviku

Islandia jest wyspą ekstremalnych kontrastów. Rano można tutaj cieszyć się z widoku na przepełnione zielenią pagórki, na których spokojnie pasą się owce, a po kilku godzinach jazdy autem możecie znaleźć się w księżycowej skalistej krainie, gdzie z trudem zobaczycie jakiekolwiek życie. Wyspa często jest nazywana krainą ognia i lodu. Znajdują się tutaj największe lodowce Europy. Ich chłód jest jednak równoważony przez gorącą wulkaniczną lawę, która na zawsze zmieniła naturalną scenerię wyspy. Czarne plaże, turkusowe laguny, ogromne wodospady, bąbelkujące gejzery i zorza polarna. Nienaruszona przez człowieka i miejscami surowa wyspa bardzo szybko przypomni Wam, że w tym miejscu rządzi przyroda. Islandia jest marzeniem każdego prawdziwego podróżnika.

Największą egzotykę Europy pokochali również Polacy. Tanie bilety do Islandii niskobudżetowymi liniami lotniczymi kupicie z Krakowa, Katowic, Warszawy, Wrocławia oraz Gdańska. Loty bezpośrednie do Reykjaviku oferuje przewoźnik Wizzair. Trwają one około 4 godzin i 30 minut, a samoloty latają najczęściej do Reykjaviku na lotnisko Reykjavik Keflavik International Airport, które znajduje się około 50 kilometrów od Reykjaviku.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Islandii

Wiza do Islandii

Ponieważ Islandia jest członkiem Unii Europejskiej, do wstępu do tego kraju nie potrzebujecie wizy. Wystarczy wam tylko ważny dowód osobisty lub paszport. Jednak przy pobycie turystycznym całkowita długość czasu pobytu nie może przekroczyć 3-miesięcy.

Pogoda w Islandii

Islandia znajduje się dokładnie pod kołem podbiegunowym. Z tego powodu możecie obserwować tu ekstremalne różnice w liczbie godzin światła dziennego podczas pojedynczych miesięcy. W grudniu i styczniu światło dzienne jest tutaj obecne przez jedynie 3,5 do 4 godzin.

W przeciwieństwie do wymienionych miesięcy, w czerwcu i lipcu na dworze jest jasno przez około 21 godzin. Pogoda w Islandii w czasie całego roku jest bardzo nieprzewidywalna, może się ona zmienić z godziny na godzinę. W lecie temperatura waha się od 10°C, miejscami może osiągnąć przyjemne 17°C. Długie letnie dni są idealne na wycieczki turystyczne. Tego typu wypoczynek oraz przyjazne warunki do campingowania przyciągają na wyspę dużą ilość turystów. Jeżeli celem Waszych wakacji jest zobaczenie zorzy polarnej, wybierzcie się do Islandii w czasie od września do kwietnia. Na drogę weźcie jednak ze sobą ciepłe ubrania. Temperatura w czasie zimy zwykle wynosi około 0°C. Jednak wiatr może sprawiać, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa.

Ceny w Islandii

Narodową walutą jest korona islandzka (ISK). Pieniądze polecamy wymienić dopiero po przylocie na wyspę. Płatność kartą jest tutaj dostępna praktycznie w każdym miejscu, jednak poza Reykjavikiem bankomaty nie są powszechnie dostępne. Przed opuszczeniem stolicy polecamy wyjąć sobie gotówkę z bankomatu lub wymienić pieniądze w banku lub w hotelu.

Hotel w Islandii? Przygotujcie się na naprawdę wysokie ceny. Najtańsze zakwaterowanie zaczyna się od kwoty 160 PLN za osobę za noc. W czasie lata z tego powodu wielu turystów wybieraja camping w przyrodzie. Jeśli jednak zdecydujecie się na pobyt w ciepełku, hotel zarezerwujcie sobie z jak największym czasowym wyprzedzeniem. Najtańsze hotele są zarezerwowane już kilka miesięcy przed sezonem letnim. Ceny zakwaterowania i jego miejsce możecie sprawdzić i porównać bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele.

Jeżeli chodzi o transport w Reykjaviku, jest to głównie transport autobusowy. Bilet za jedną jazdę kosztuje około 440 ISK, możecie go kupić również u kierowcy. Przygotujcie sobie jednak dokładną sumę pieniędzy, ponieważ kierowca nie wydaje pieniędzy. Na przejazd po stolicy możecie zakupić sobie również jednodniowy bilet, który kosztuje 1560 ISK lub bilet na 3 dni w cenie 3650 ISK. Po wyspie nie jeżdżą żadne pociągi. Jest on jednak połączony liniami autobusowymi biegnącymi wokół wyspy. Autobusy często łączą poszczególne miejsca jedynie jeden raz dziennie, przy czym transport prowadzony jest przez różne firmy transportowe. Przegląd połączeń znajdziecie TU. W czasie lata możecie sobie kupić bilet na jazdę po wyspie bez ograniczeń. Ten jednak może kosztować bardzo dużo (kilkaset euro) w zależności od planowanych tras. Ceny możecie sobie sprawdzić również TU. Dworzec autobusowy znajduje się tylko w Reykjaviku i Akureyri. W innych miastach autobusy zatrzymują się zwykle w większości jedynie na stacjach benzynowych na pobrzeżach miasta. Samochód oferuje najlepszą elastyczność poruszania się po wyspie. Dzięki aplikacji Sygic w telefonie możesz nawigować z dokładną nawigacją po wyspie i odkrywać jej naturalne piękno. Jeżeli chcecie z odpowiednim wyprzedzeniem porównać sobie ceny i wybrać auto, które najbardziej Wam odpowiada, możecie to zrobić bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Islandii

Islandia nie wymaga od turystów żadnych obowiązkowych szczepień. Wystarczy sobie jedynie przypilnować szczepień, które obowiązują u nas.

Aktualny czas w Islandii

Podczas czasu letniego w Islandii są 2 godziny mniej, niż w Polsce. Podczas czasu zimowego na Islandii jest o godzinę mniej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Islandii

10 faktów o Islandii

1
Stolica Islandii – Reykjavik jest najwyżej na północ położoną stolicą kraju na świecie.
2
Około 85% energii Islandii pochodzi z odnawialnych źródeł energii, jakimi są geotermalna i wodna energia.
3
Islandia nie ma żadnej trwałej państwowej armii – lądowej, marynarki wojennej, czy też sił powietrznych. Jedyną siłą zbrojną jest tu straż przybrzeżna.
4
Islandczycy nie mają nazwisk w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Ogromna większość nazwisk oznacza relatywny stosunek jednostki do ojca lub matki.
5
Piwo było w Islandii nielegalne aż do roku 1989.
6
Powierzchnia Islandii to 103 125 km2.
7
Islandia jest pierwszym krajem na świecie, który w sposób demokratyczny wybrał kobietę na głowę państwa. Samotna matka Vigdís Finnbogadóttir została prezydentką w 1980 roku. W urzędzie utrzymała się cztery razy, aż do 1996 roku.
8
Dzięki temu, że w Islandii nieistnieje armia, jest mała przestępczość i wysoki poziom socjalno-politycznej stabilności, Islandia znalazła się na szczycie rankingu Global Peace Index, jako najbardziej ustabilizowany kraj na świecie.
9
Słowo „gejzer” pochodzi od nazwy wielkiego gejzeru Geysir, który znajduje się w islandzkiej dolinie Haukadalur na południu kraju
10
Islandia ma około 330 000 obywateli. Ciekawostką jest to, że aż 54% populacji Islandii wierzy w istnienie elfów. Ten fakt wpływa również na ich życie prywatne. Przy budowie domów lub dróg brane jest pod uwagę miejsce powstania elfów, które muszą pozostać nienaruszone.
Czy ten artykuł jest pomocny?