Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Porto

Oferty lotów do Porto

Ciekawostki o Porto

To, jak miastu Porto przez lata udało się nie być na celowniku turystów, pozostaje zagadką. Dom słynnego wina Porto jest przecież destynacją „par excellence”. Miasto oferuje naprawdę wyjątkową nadmorską scenerię. Po jednej stronie rzeki Douro znajdują się piękne kolorowe domki, na drugiej stronie zapasy oryginalnego wina Porto. A jako bonus, rzeki przecinają mosty, które należą do najpiękniejszych dzieł architektonicznych w Europie. Do tego dodajmy starodawne tramwaje, przepyszną nadmorską kuchnię, kościoły ozdobione biało-niebieskimi płytkami azulejo i zrozumiecie dlaczego Lonely Planet ogłosił Porto trzecim najlepszym miejscem na wakacje na świecie, w stosunku jakości do ceny.

Porto staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynkowym dla Polaków. Tanie bilety do Porto kupicie z Warszawy, lotami niskobudżetowych linii lotniczych Wizzair i Ryanair. Bilety do Porto z Warszawy można kupić już za 370 PLN w dwie strony. Tanie bilety do Porto z Katowic, Wrocławia oraz Krakowa kupicie z przewoźnikiem Wizzair lotami bezpośrednimi. Loty do Porto odbywają się najczęściej na lotnisko Porto International Airport.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Porto

Dokumenty podróżne do Portugalii

Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej dlatego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Dokument uprawniający do podróży bez wizy, wjazdu i pobytu (niezależnie od celu) do maksymalnie 90-ciu dni na terytorium Republiki Portugalskiej to aktualny paszport lub też dowód osobisty.

Pogoda w Porto

Zachodnia część szerszego obszaru Porta rozciąga się na wybrzeże Atlantyku. Dlatego trzeba przygotować się na wiatr, który znacznie obniża odczuwalną temperaturę. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 20°C. Przeciwnie, najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą około 10°C. Najwięcej opadów deszczu jest w grudniu, opady deszczu wynoszą średnio około 180 mm. Kiedy więc wakacje w Porto są najlepszym pomysłem, biorąc pod uwagę pogodę? Idealną porą na wycieczkę do Porto jest czas od kwietnia do września, kiedy jest po prostu słonecznie i ciepło.

Ceny w Porto

Narodową walutą jest euro. Pieniądze należy więc wymienić sobie przed wyjazdem w kantorze w Polsce, lub też w kantorze na miejscu w Porto.

Hotel w Porto? Zakwaterowanie znajdziecie tutaj już od 80 PLN za noc za osobę. Ceny i położenie zakwaterowania możecie sprawdzić sobie i zarezerwować zakwaterowanie bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele.

Centrum miasta jest dosyć niewielkie. Dlatego możecie je obejrzeć spacerując pieszo. Najszybszym sposobem transportu w mieście jest metro. Funkcjonuje ono codziennie od godziny 6:00 do godziny 1:00. Bilety możecie kupić sobie na stacjach metra, a przed wejściem do metra należy je skasować. Alternatywą transportu jest autobus lub tramwaj. Jeżeli planujecie zostać w mieście przez kilka dni, karta do ładowania „Andante” umożliwi Wam transport w niższej cenie. Taksówki w mieście są tańsze niż w pozostałych miastach Europy. Rozpoznacie je po kolorze – mają one kolor beżowy. Mogą one jednak również mieć kolor czarny lub zielony. Kierowanie pojazdu w Porto jest wyzwaniem między innymi z powodu wąskich ulic w mieście. Jeśli decydujecie się na zwiedzanie okolicy miasta autem, polecamy Wam wypożyczyć auto bezpośrednio na lotnisku. Auto możecie sobie zarezerwować bezpośrednio na Flipo w zakładce Samochody.

Aktualny czas w Porto

W Portugalii jest jedna godzina mniej, niż w Polsce.

Zabytki w Porto (5 miejsc, które trzeba zobaczyć)

10 ciekawostek i faktów o Porto

1
Porto, zaraz po Lizbonie, jest drugim największym miastem Portugalii.
2
Przed wybudowaniem Wieży Eiffla, Gustaw Eiffel był zaangażowany w budowę konstrukcji dwóch mostów w Porto.
3
Obywatele Porto są nazywani „tripeiros”, co oznacza „pożeracze flaków”. Pseudonim powstał w XV wieku, kiedy mieli wspierać armię dostarczając żywność. Mieszkańcy Porta dostarczali żywności armii, ale flaki pozostawili tylko dla siebie.
4
Porto to miasto mostów. Ma 6 ikonicznych mostów, które sprawiają, że Porto jest jedną z najbardziej atrakcyjnych portugalskich destynacji.
5
Porto słynie również ze swojej lokalnej kuchni. Nazywa się Francesinha, co oznacza „mała Francuzka”. Francesinha jest mięsną kanapką zalaną roztopionym serem, specjalnym sosem pomidorowym, a na samym wierzchu znajduje się jajko sadzone.
6
Porto jest domem dla jednego z najbardziej wyjątkowych miejskich festiwali na świecie, Festiwalu św. Jana. W czerwcu mieszkańcy Porta wychodzą na ulice i uderzają się gumowymi młotkami po głowach, które wydają piszcząco-świszczący dźwięk.
7
W Porto przez 2 lata żyła sama J.K. Rowling, która spotkała tu pierwszego męża. Uniwersytet Miejski rzekomo zainspirował ją do wymyślenia czarnych strojów szkoły czarodziejów w Hogwarcie.
8
Nazwa kraju została nazwana od nazwy miasta Porto.
9
Słynne wino Porto pochodzi właśnie z miasta Porto, w okolicy którego znajduje się duża ilość winnic.
10
Przed wycieczką do Porto zapakujcie sobie do walizki również buty sportowe. Porto rozciąga się na kilku wzgórzach, więc przygotuj się na chodzenie po mieście pod górę.
Czy ten artykuł jest pomocny?