Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Petersburg

Oferty lotów do Petersburga

Ciekawostki o Petersburgu

„Jakbyś wstąpił do rosyjskiej powieści” – opisuje Petersburg w czasie zimy, brytyjski The Telegraph. Czy wybierzecie się na wycieczkę objazdową łodzią eleganckimi kanałami wodnymi (mijając 342 mosty), czy też wybierzecie podziwianie ich przy porannym słońcu wznoszącym się ponad rzekę Nevę – drugie co do wielkości miasto Rosji nie pozostawi Was obojętnymi. Powodów dlaczego powinniście odwiedzić to urocze miasto, nazywane Wenecją północy, jest wiele. Na pewno wiecie już o co chodzi, jeśli wyobrazicie sobie na przykład Państwowe Muzeum Ermitażu.

Zimy bywają tutaj zwykle okrutnie zimne. W lecie za to w Petersburgu jest ciepło, a noc jest jasna prawie jak dzień. Drugie największe miasto w Rosji spodoba Wam się od razu po wyjściu z samolotu. Przepiękne ulice zapełnione domami przypominającymi pałace, setki mostów nad rzeką przypominające krajobraz Wenecji i „matrioszki” we wszystkich rozmiarach – to wszystko zdążycie zobaczyć zanim wypowiecie: добрый день (Dzień dobry). Nie bez powodu Petersburg należy do listy pięćdziesięciu najlepszych destynacji na świecie.

Petersburg to najsłynniejsze miasto kultury w Rosji. To tutaj powstał legendarny rosyjski balet, a dziś pracują i tworzą w tym miejscu jedni z największych kompozytorów i tancerzy z całego świata.

Jeżeli wybierzecie się do Petersburga w czasie lata, a dokładniej w lipcu, czeka na Was ciekawe zjawisko. Białe noce. Dzieje się to z prostego powodu – miasto znajduje się bardzo blisko bieguna północnego i dlatego słońce zachodzi wtedy jedynie na kilka godzin lub.. wcale nie zachodzi. Możecie zakończyć imprezę o 3 nad ranem i na zewnątrz poczuć się jakbyście zatrzymali się w czasie. Na dworze będzie tak samo jasno jak o 3 po południu, kiedy jedliście tradycyjny rosyjski barszcz.

Nie ominą Was również zakupy w tak zwanym Nevskim prospekcie. Chodzi o główną, najbardziej ruchliwą ulicę Peterburga, gdzie możecie zakupić na pamiątkę między innymi matrioszki.

Coraz więcej Polaków jest ciekawych tego jak wygląda Petersburg. Przyciąga on głównie miłośników rosyjskiej kultury, sztuki i architektury. Tanie bilety lotnicze do Petersburga z Warszawy kupicie na Flipo lecąc liniami lotniczymi Air Baltic. Tanie loty do Petersburga z Katowic oferuje linia lotnicza LOT Polish Airlines. Z Krakowa do Petersburga polecicie z przewoźnikiem Lufthansa. Loty do Petersburga z Polski są lotami przeważnie z jedną przesiadką.

Lotnisko, na które najczęściej lądują samoloty w Petersburgu to Sankt Petersburg Pulkovo Airport (LED). Znajduje się ono około 23 kilometry na północ od centrum miasta Petersburg. Lotnisko ma dwa pasy startowe, a jego usługi są wykorzystywane rocznie przez ponad 13 milionów pasażerów, dla których dostępny jest 1 terminal. Swoją „bazę” ma tutaj na przykład linia lotnicza Rossiya Airlines.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne informacje o Petersburgu

Wiza do Rosji

Polscy obywatele do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej powinni posiadać ważną wizę. Paszport musi być aktualny minimum 6 miesięcy po dacie opuszczenia terytorium Rosji. Przy wjeździe na teren Federacji Rosyjskiej nie musicie okazywać biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy, jaką dysponujecie.

Na granicy należy obowiązkowo wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Jeżeli zgubicie kartę migracyjną, ten fakt należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym, aby wyrobić jej duplikat.

Polacy, którzy w trakcie pobytu w Federacji Rosyjskiej utracili dokumenty, mogą wyjechać z kraju na podstawie nowych dokumentów. Nowe dokumenty muszą zostać wydane przez urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne, bez obowiązku uzyskania wiz.

Odbiór nowego dokumentu paszportowego (nie dotyczy paszportów krótkoterminowych) wiąże się z koniecznością uzyskania wizy rosyjskiej do nowego dokumentu. Należy w tym celu złożyć pisemny wniosek osoby lub instytucji zapraszającej. Po więcej informacji polecamy skontaktować się z przedstawicielami Służby Migracyjnej MSW FR.

Polacy podróżujący tranzytem przez terytorium Rosji muszą posiadać ważną rosyjską wizę tranzytową. Wiza tranzytowa jest wystawiana na czas 10-ciu dni.

Z obowiązku posiadania wizy zwolnieni są pasażerowie którzy podróżują samolotem, przelatując tranzytem przez terytorium Rosji i posiadają dokumenty uprawniające ich do wjazdu do państwa docelowego, wraz z biletem lotniczym, z potwierdzoną datą wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Rosji w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Osoby te mogą przebywać jedynie na terytorium portu lotniczego. Mogą je opuścić jedynie ze stosownym zezwoleniem właściwych służb migracyjnych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Rosja.

Pogoda w Petersburgu

W St. Petersburgu dominuje wilgotny klimat kontynentalny, głównie ze względu na wpływ cyklonów z Morza Bałtyckiego. Tradycyjnie krótkie lata, bywają zimne i deszczowe. Temperatury w miesiącach letnich wynoszą średnio około 22 °C Miłośnicy niskich temperatur przyjeżdżają tu podczas długich mroźnych zim. W tym okresie rtęć na termometrze często spada do -27 °C.

Ceny w Petersburgu

Narodową walutą jest rubel, zamienicie go na euro bez problemu na jakimkolwiek lotnisku, punkcie wymiany walut czy też w polskim banku. Wiele sklepów i hoteli przyjmuje płatności również w dolarach oraz euro. Pieniądze najlepiej jest wymienić w banku lub prawdziwym punkcie wymiany walut. Uważajcie na oszustów, którzy wymieniają pieniądze na ulicy. W całym Petersburgu jest wiele bankomatów, a płatność kartą nie jest problemem.

Szukacie hotelu w Petersburgu? Ceny i położenie zakwaterowania możecie sprawdzić sobie i zarezerwować zakwaterowanie bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele. Miasto oferuje szeroką skalę komfortu zakwaterowania – od tanich hosteli po 5-ciogwiazdkowe hotele. Najtańsze oferują swoje usługi za 60 PLN za osobę za noc.

Jeśli podczas spaceru po bajkowym Petersburgu dopadnie Was głód, polecamy Wam tradycyjną rosyjską kuchnię w restauracji Chekhov, gdzie serwowany jest szpik kostny, golonka wieprzowa z jabłkami i żurawiną, wędzone żeberka wieprzowe, smażone placki ziemniaczane lub tort z jesiotra. Obiad lub kolacja w akompaniamencie saksofonu, instrumentów klawiszowych lub innych tego typu występów możecie przeżyć w charyzmatycznej Art Cafe Kommunalka.

Autentyczne przepisy, jak również współczesna kuchnia rosyjska, których nazwy są nazywane według oryginalnych nazw, na przykład popularnych filmów radzieckich. Jeśli przy swojej diecie wegańskiej, wegetariańskiej lub na przykład paleo chcecie pominąć najbardziej tradycyjne dania kuchni rosyjskiej, wybierzcie ich alternatywę w restauracji Ukrop, której preferowany minimalizm można zobaczyć zarówno na białych ścianach, jak i na talerzu.

Jeśli decydujecie się na zwiedzanie okolicy miasta autem, polecamy Wam wypożyczyć auto bezpośrednio na lotnisku. Auto możecie sobie zarezerwować bezpośrednio na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Rosji

Według informacji Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rosji występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą oraz chorobami układu pokarmowego (szczególnie na prowincji). Odnotowano ogniska występowania ptasiej grypy. Zalecane szczepienia: przeciwko gruźlicy, żółtaczce typu A i B, dyfterytowi, tężcowi, oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.

Między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w przypadku nagłych wypadków i zachorowań. W razie konieczności dłuższego leczenia i wykonywania skomplikowanych zabiegów trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw i preparatów. Polecamy zatem wykupienie sobie do podróży ubezpieczenia.

Aktualny czas w Petersburgu

W Petersburgu jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Petersburgu

10 ciekawostek i faktów o Rosji

1
Powierzchnia Rosji to 17,1 milionów km2, w przypadku planety Pluton jest to 16,6 km2. Aż 70 % powierzchni Rosji tworzy Syberia.
2
Populacja Rosji każdego roku maleje. Od 1993 roku spadła o 6,6 milionów ludzi, co jest naprawdę wysoką liczbą. Być może odpowiada za to niższa liczba mężczyzn, ponieważ kobiet w Rosji jest aż o 10 milionów więcej.
3
Nigdy w Rosji nie kąpcie się w jeziorze Karachay. Jest ono wysoko radioaktywne. Już tylko zwyczajne stanie przy jego brzegu potrafi Was “wzbogacić” o 600 rentgenowych jednostek w godzinę.
4
Rosjanie sprzedali Alaskę praktycznie za darmo. Konkretnie chodzi o 7.2 miliona dolarów. Za jeden akr (4047 km2) policzyli sobie jedynie 2 centy.
5
Największa restauracja McDonalds nie znajduje się w Ameryce, ale w Moskwie.
6
Alkohol w Rosji jest bardzo popularny. Ukazuje to smutna statystyka. 15,1 litrów czystego alkoholu rocznie na jedną osobę, przy czym badania zostały przeprowadzone na obywatelach w wieku od 15 lat.
7
Bardzo wysoka miara korupcji. Statystycznie aż 50% rosyjskich policjantów bierze łapówki.
8
Mroźna zima daje tu o sobie zapomnieć nie tylko za pomocą alkoholu, ale również gorącej herbaty. Rosjanie piją aż 3,5 razy więcej herbaty od Anglików.
9
Jeżeli doszłoby do kolejnego konfliktu formatu światowego, przeciwnicy Rosji powinni brać pod uwagę fakt, że Rosja posiada ponad 7000 głowic jądrowych.
10
Piwo nie było w Rosji uważane za napój alkoholowy do 2013 roku.
Czy ten artykuł jest pomocny?