Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Kapadocja

Oferty lotów do Miasta Nevsehir

Ciekawostki o Mieście Nevsehir

Obserwując z ziemi wulkaniczne kominy czy też z lotu ptaka, siedząc w balonie setki metrów nad ziemią i przyglądając się topografii stworzonej przez lawę – Kapadocja po prostu zapiera dech w piersiach. Przez chwilę możecie się poczuć jak na pustej planecie Tatooine ze Star Wars lub jak w średniowieczu Tolkiena, w zależności od preferowanego przez Was gatunku. Jeżeli ten unikatowy skrawek ziemi jeszcze nie jest na Waszej bucket liście miejsc, które trzeba zobaczyć, powinniście je tam zapisać.

Kapadocja, Kappadokia, z greckiego Καππαδοκία – Kappadokia, z łaciny Cappadocia, a w języku tureckim Kapadokya jest terenem Antalonii, półwyspu leżącego na granicy Europy i Azji. Nazwa tej dzisiejszej azjatyckiej części Turcji pochodzi od greckiego słowa ανατολή – anatoli, co w naszym języku oznacza wschód. Ta ziemia oprócz przepięknych terenów ma w sobie również bogatą historię. Ludzie zaczęli ją zamieszkiwać od czasów Heroda, kiedy powstały języki indoeuropejskie i chrześcijaństwo.

Z pewnością najlepszym sposobem na przyjrzenie się tej surrealistycznej scenerii, jest perspektywa z lotu ptaka. Każdego dnia ponad Kapadocję unoszą się setki balonów przenoszących około tuzina pasażerów w każdym z nich. Kapadocja jest jedną z najlepszych destynacji na podróż balonem. Kapadocja Balloons czy też Urgup Ballons są dwiema z wielu polecanych firm oferujących podróże balonem. Cena za godzinę takich przeżyć to po przeliczeniu około 400 euro. Jeśli nadal zastanawiacie się co oznacza termin Kapadocja, istnieje kilka wersji jej pochodzenia. Prawdopodobnie najbardziej poetycka z nich pochodzi ze starego języka perskiego i oznacza „ziemię pięknych koni”. Teren Kapadocji jest bogaty w podziemne miasta, formacje skalne, kościoły i kaplice, ozdobione kolorowymi freskami.

Jednym z najbardziej znanych i najbardziej malowniczych miast w okolicy jest zdecydowanie Göreme. Przez lata siła wulkaniczna pozostawiła tu dziwne formacje skalne, z których ludzie stworzyli nadające się do zamieszkania jaskinie. Dziś większość z nich jest wykorzystywana jako hotele, z podziemnymi kąpielami i basenami. Miasteczko jest urokliwe, ma małe rozmiary, najlepszym sposobem na zwiedzenie go będzie przejście przez nie pieszo. Poza tym przy okazji zapewni niezwykły widok na otaczające kaniony, które tworzą wspaniałą panoramę. Możecie wypożyczyć sobie rower górski, skuter, motocykl lub quad off-road. Tym, co podczas zwiedzania Kapadocji sprawi, że wstrzymacie oddech z wrażenia, są znane w okolicy skalne bajeczne kominy, dzieło artystyczne natury, stworzony we współpracy wiatru z deszczem.

Lotnisko Nevsehir jest niewątpliwie idealną bazą wypadową do podróżowania po Kapadocji. Tanie loty do Kapadocji z Warszawy oferuje linia lotnicza Turkish Airlines oraz LOT Polish Airlines. Tanie loty do Kapadocji z Wrocławia, Gdańska, Krakowa oraz Katowic w większości są lotami z dwiema przesiadkami. Nevsehir jest zarówno stolicą całej prowincji i funkcjonuje tutaj sieć autokarowa oferująca podróże do dalekich destynacji, a więc jest możliwość komfortowej podróży do jakiejkolwiek części kraju. Z Kapadocji jest jedynie kawałek drogi do pięknych podziemnych zakamarków, bajkowych domów, kominów, klasztorów i wspaniałych widoków.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Kapadocji

Wiza do Turcji

Przy podróżowaniu do Turcji potrzebujecie wizy turystycznej. Istnieją dwa sposoby na jej zdobycie.

Możecie ją zyskać za pośrednictwem platformy internetowej E-visa. Po otwarciu strony należy się zarejestrować, wypełnić formularz i dokonać opłaty za pomocą karty płatniczej w wysokości 20 USD. Po dokonaniu opłaty, na adres e-mail podany przez wnioskodawcę zostanie przesłane drogą elektroniczną potwierdzenie wydania wizy. Następnie należy wydrukować potwierdzenie. Polecamy zabranie go ze sobą w formie papierowej, w celu przedłożenia podczas kontroli granicznej.

Wizę możecie otrzymać również po przyjeździe do Turcji - w punktach sprzedaży na przejściach granicznych. Opłaty należy dokonać gotówką, a wynosi ona 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

Pogoda w Turcji

Turecka Riwiera jest znaną wakacyjną destynacją Polaków. Dzięki wielkiej różnorodności klimatów, znajdziesz tu miejsce, do spędzenia wspaniałych wakacji o każdej porze roku. Oferuje ciepłe morze i słoneczne dni, ale również i zaśnieżone góry.

Turcja charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem ze znacznymi różnicami między regionami. Jest podzielona na kilka stref klimatycznych. Klimat jest głównie suchy, obszary przybrzeżne mają klimat śródziemnomorski, a w głębi lądu jest klimat kontynentalny.

Wybrzeże oferuje upały, które są do zniesienia dzięki wilgotnemu powietrzu i bardzo łagodne zimy. Odwrotnie, obszar śródlądowy oferuje bardzo suche lato, czasem wręcz nieprzyjemne i bardzo chłodne zimy. Najbardziej wyraźne skoki temperatury są na wschodzie, gdzie występujące górzyste części pokryte są śniegiem. Zima jest tu bardzo mroźna z niskimi temperaturami głęboko poniżej zera.

Ceny w Kapadocji

Narodową walutą jest lira turecka. W Turcji ogólnie jest taniej, niż w Polsce, lecz jednak niektóre rodzaje produktów spożywczych są droższe niż u nas. Zależy to jednak od miejsca zakupu. Na lotniskach przepłacicie, w głębi lądu jest o wiele taniej. Tanie są również małe sklepiki przeznaczone dla miejscowych. Proponowane ceny są orientacyjne i w ciągu sezonu mogą się zmienić.

Ceny hoteli oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele. Poza centrum turystyki – Göreme, w regionie Kapadocja są jeszcze miasta uwielbiane przez turystów - Ürgüp i Uçhisar. Jeżeli chodzi o możliwości zakwaterowania to Ürgüp Göreme jest znakomity, jest także znany jako serce produkcji wina w regionie. Uçhisar zaoferuje Wam za to najlepsze widoki na okolicę i wielu ludzi zna go dzięki luksusowym hotelom. Na pewno nie pomińcie okazji do zamieszkania w jednym z pokoi w jaskinii, z panującą tam specyficzną atmosferą. Zapłacicie za nią około 20-30 euro za noc. Taką możliwość oferuje Wam na przykład Natureland Cave Hotel w Göreme.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Turcji

Wizyta u lekarza w Turcji bez wykonywania zabiegów to koszt około 100 USD i więcej, a dzień pobytu w szpitalu - od 500 USD. Wyposażenie szpitali jest na dobrym poziomie. Wykonywanie zabiegów jest bardzo drogie. Przed wakacjami polecamy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia oraz przygotowanie się na możliwość płatności kartą kredytową. Turecka służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty w gotówce.

Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Brak innych zagrożeń epidemiologicznych.

Turcja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Trzeba skontrolować ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko żółtaczce, ponieważ na wypadek poważniejszych zabiegów medycznych należy okazać zaświadczenie o tym szczepieniu.

Aktualny czas w Kapadocji

W Kapadocji jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Kapadocji

10 ciekawostek i faktów o Turcji

1
Przed ogłoszeniem powstania Republiki, obywatele Turcji nie mieli nazwisk, ale tylko imiona.
2
Również dzięki Turkom (Ottomanom) w Europie znalazła się kawa oraz czereśnie.
3
W Stambule istniał ostatni przystanek słynnego pociągu Orient Express, który jeździł z Paryża do Konstantynopolu. Podróżowała nim również słynna pisarka Agatha Christie.
4
Dwa z siedmiu cudów świata znajdowały się na terenie dzisiejszej Turcji – świątynia Artemidin w Efezie oraz mauzoleum w Halikarnasse.
5
Jeden z najstarszych kościołów na świecie znajduje się w Antalyi. Jest to koścół Św. Piotra.
6
W Turcji kąpiele te są uważane za wydarzenie towarzyskie, które można porównać do mniejszych balów lub przyjęć.
7
Tulipany do Europy sprowadzili tureccy handlarze dopiero w XVI wieku.
8
Dziś znany na całym świecie Święty Mikołaj powstał na podstawie legend o hojnym biskupie Św. Mikołajowi z Myry (okolice dzisiejszej Antalyi).
9
Słynne wojny trojańskie miały miejsce w zachodniej Turcji. Replikę konia trojańskiego można zobaczyć w Muzeum w Stambule.
10
Stambuł jest jedynym miastem na świecie, który znajduje się na terenie dwóch kontynentów.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)