Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Larnaka

Oferty lotów do Larnaki

Ciekawostki o Larnace

We wschodnich wodach Morza Śródziemnego znajduje się wyspa boginii Afrodyty - Cypr. Geograficznie Bliski Wschód, ale politycznie wciąż Europa. Wyspa kontrastów odzwierciedla zderzenie cypryjskich kultur greckich i tureckich.

Ma naprawdę bogatą przeszłość sięgającą czasów neolitu. Rzymskie wille, bizantyjskie zamki lub islamskie meczety. Cypr łączy niepołączalne. Ale na całej wyspie dla wszystkich panuje wspaniała pogoda i krystalicznie czyste morze, w którym bestrosko pływa niezwykle duża liczba wielkich żółwi.

Gastronomia z orientalnymi elementami greckimi oraz zalane słońcem piaszczyste plaże sprawiają, że Cypr jest idealnym miejscem na wspaniałe wakacje.

Wyspę Cypr kochają również Polacy. Tanie bilety na Cypr z Warszawy kupicie z niskobudżetową linią lotniczą Wizzair. Loty są bezpośrednie i trwają około 3 godzin. Podobne, tanie ceny lotów na Cypr oferuje linia lotnicza LOT Polish Airlines, lotami bezpośrednimi trwającymi okolo 3 godzin i 25 minut. Najtaniej na Cypr z Krakowa polecicie z przewoźnikiem LOT Polish Airlines. Są to loty z jedną przesiadką. Tanie bilety na Cypr z Wrocławia kupicie również z LOT-em i z jedną przesiadką. Najczęściej używane lotniska na wyspie to Larnaka Airport oraz Pafos Airport.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Cyprze

Dokumenty podróżne na Cypr

Do podróżowania na Cypr polscy obywatele korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokument uprawniający do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni to ważny dowód osobisty lub paszport.

Przed wyjazdem z Polski trzeba upewnić się, że dokument uprawniający do podróży jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przejściami granicznymi na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskimi przejściami granicznymi w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi.

Pogoda na Cyprze

Cypr ma klimat subtropikalny z gorącymi latami i łagodnymi zimami. Wybrzeże cieszy się ponad 300 słonecznymi dniami w roku.

Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą około 12°C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to temperatura w ciągu dnia nie przekracza 35°C. Temperatura morza w czasie roku wynosi od 17 do 27°C. Od maja do listopada zazwyczaj przekracza 20°C. Kiedy więc wakacje na Cyprze są najlepszym pomysłem, biorąc pod uwagę pogodę? Cypr możecie odwiedzić w trakcie całego roku. Jeśli nie lubicie wysokich temperatur, omijajcie okres największych upałów, jakim jest lipiec - sierpień. Idealnym czasem na przyjazd jest okres od marca do czerwca oraz od września do października.

Ceny na Cyprze

Narodową walutą na Cyprze jest euro, więc przed podróżą należy wymienić sobie pieniądze. Lira turecka jest oficjalną walutą Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Hotel na Cyprze? Zakwaterowanie na wyspie możecie znaleźć nawet za 25 euro za osobę za noc. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Poruszanie się po wyspie nie jest skomplikowane. Drogi są dobrej jakości i trzeba dodać, że ich oznakowanie jest czytelne i przejrzyste. Transport publiczny jest ograniczony do autobusów i taksówek. Informacyjny przegląd o autobusowych połączeniach znajdziecie TU. Pomimo tego, że cypryjskie drogi są dobrze utrzymane, na wyspie poleca się bardzo ostrożną jazdę. Wypadki samochodowe nie występują tutaj często, zwłaszcza z powodu niedbałej i nieuważnej jazdy. Jazda jest lewostronna. Idealnym rozwiązaniem na transport po wyspie jest z pewnością auto. Polecamy Wam wypożyczenie auta bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować wcześniej również na Flipo, poprzez zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą na Cypr

Grecja nie wymaga od turystów szczepień przed przyjazdem do kraju. Należy jednak przed wyjazdem sprawdzić sobie aktualność szczepień obowiązujących w naszym kraju.

Aktualny czas na Cyprze

Na Cyprze jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Zabytki na Cyprze (5 miejsc, które trzeba zobaczyć)

10 faktów i ciekawostek o Cyprze

1
Cypr jest byłą kolonią brytyjską, która zyskała niepodległość w 1960 roku.
2
Z Cypru wywodzi się najstarsza światowa marka wina “Commandaria”, której korzenie sięgają aż 5000 lat.
3
Cypr ma około 1,1 miliona obywateli.
4
Cypr jest trzecią największą wyspą na Morzu Śródziemnym (po Sycylii oraz Sardynii).
5
Stolica Cypru Nikozja jest podzielona tak zwaną “zieloną linią” na południową (cypryjską) oraz północną (turecką) część.
6
Cypr jest podzielony na dwie części: międzynarodowo uznana Republika Cypryjska oraz Turecka Republika Cypru Północnego. Poza Turcją, Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie uznał żaden z krajów na świecie.
7
Cypr oraz Kosowo są jedynymi państwami, które na swojej fladze mają mapę kraju.
8
Językami urzędowymi na Cyprze jest cypryjski grecki oraz angielski (Republika Cypryjska), a także język turecki (Turecka Republika Cypru Północnego).
9
Cypr jest uważany za wyspę miłości. Według legendy to właśnie w tym miejscu narodziła się grecka boginii miłości - Afrodyta.
10
Najwyższym punktem na Cyprze jest Mt. Olympos, który dosięga do wysokości 1952 m n.p.m.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)