Tanie bilety lotnicze Kazachstan
Oferty lotów do Kazachstanu
Ciekawostki o Kazachstanie
Kazachstan jest największym krajem w Azji Środkowej. Jakiś czas temu był członkiem Związku Radzieckiego, dziś graniczy z Rosją, Chinami i krajami Azji Środkowej - Kirgistanem, Uzbekistanem i Turkmenistanem. Większość kraju pokryta jest pustymi, niekończącymi się stepami, które stopniowo wznoszą się w górach Tienszan i Ałtaj, z ośnieżonymi szczytami i jeziorami górskimi.
Odwiedzających ten kraj urzeka piękna przyroda i rozległe równiny, które były kiedyś domem dla koczowniczych plemion. Kultura tych plemion jest nadal zachowana w lokalnym folklorze i tradycjach. Dlatego nie wahaj się odwiedzić Kazachstanu, który nie został jeszcze naznaczony turystyką masową.
Przedstawimy Wam dwa najciekawsze miejsca docelowe w Kazachstanie - Astanę i Ałmaty.
TOP miejsca w Kazachstanie
O tym mieście mówi się, że jest najdziwniejszą stolicą na świecie. Te słowa zdecydowanie coś za sobą niosą. Astana stała się stolicą Kazachstanu w 1997 roku. Kształt oraz projekt jej nowoczesnej architektury wyraźnie kontrastują z rozległymi otwartymi stepami w okolicy. Miasto otoczone jest tysiącami kilometrów największych stepów na świecie, w kombinacji z rozległymi, gęstymi murawami i dodatkiem kilku prowincjonalnych miasteczek. Temperatury osiągają tutaj naprawdę ekstremalne wielkości. W zimie może to być -40° C, a w lecie potrafią osiągać gorące 35° C. Taka jest właśnie Astana – najdziwniejsza stolica państwa na świecie, ze swoimi stepami i wieżowcami.
Pustkowie w okolicy jest przeciwieństwem do masy futurystycznych struktur o najdziwniejszych kształtach. Jedna z najnowszych tego typu budowli została zaprojektowana przez Normana Fostera. Khan Shatyr, czyli centrum handlowe o wielkości największego namiotu na świecie, którego budowę zainiciował sam prezydent Kazachstanu. Na samej górze centrum odkryjesz sztuczną plażę i luksusowe centrum spa. Do kolejnych wizualnych atrakcji należy Piramida pokoju i pojednania, pod projektem której może również podpisać się architekt Norman Foster. Ogromna przeszklona piramida łączy pod jednym dachem wszystkie religie świata – islam, judaizm, chrześcijaństwo, hinduizm, taoizm, buddyzm oraz inne wyznania religijne. Kolejnym niezwykłym budynkiem jest Centralna Sala Koncertowa, która z lotu ptaka przypomina rozwinięty kwiat oraz wysoka na 100 metrów wieża Bayterek (z języka kazachstańskiego oznacza to „wielka topola”), przypominająca lizaka o ogromnych rozmiarach. W ciemności wieża mieni się wieloma pięknymi kolorami.
Podczas gdy ropa naftowa oraz gaz pozostają głównymi towarami, dzięki którym mogą powstać wszystkie wspaniałe budynki, prawdziwym bogactwem Kazachstanu są jego mieszkańcy. To oni przez lata wybudowali silną tożsamość narodową, a wobec turystów zachowują się bardzo przyjaźnie i są niezwykle wyrozumiali. Nikt nie opowie Wam o tym mieście więcej, niż osoby, które się w nim wychowały. Połączcie się z grupą ludzi z Couchsurfingu i wybierzcie się z lokalnym Couchsurferem na kawę. Dowiedzcie się czegoś o najciekawszych tradycjach tego narodu i o nowoczesnym życiu w Kazachstanie.
Wybierając się do miejscowych Kazachów, niegdyś koczowniczego narodu, zorientujecie się, że zachowali oni w swojej kuchni dania wykonane z najróżniejszych rodzajów mięs. Pomiędzy tymi z najdłuższą tradycją znajduje się konina oraz baranina. Ponieważ Kazachstan jest muzłumańskim krajem, nie liczcie na kuchenne wariacje przyrządzone z wieprzowiny. Posmakujcie na przykład tradycyjnego besparmaku, składającego się z gotowanej baraniny lub koniny, podawanego z tłuszczem oraz płaskim makaronem. Możecie natrafić na to danie w jednej z tradycyjnych restauracji jaką jest Fahri Restaurant, Vechnoe Nebo lub Arnau. Tradycyjne kazachstańskie dania najlepiej smakują jednak u miejscowych rodzin, przygotowane z sercem.
Do kolejnych miejscowych dań należą manty, czyli pierożki wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane na parze. Jeśli macie ochotę poznać typowo miejscowe jedzenie, zamówcie sobie plov, danie zbliżone do włoskiego risotto, z mięsem wołowym, marchewką i ryżem, często ubogacone również rodzynkami i ciecierzycą. Ulubionym daniem w tym miejscu jest szaszlik. Jest to grilowane nad ogniem mięso, podawane z lepjoszką – chlebem oraz z cebulą. Do obiadu możecie popijać specjalnością koczowników – kumysem, czyli sfermentowanym mlekiem klaczy. Nie bójcie się zamówić sobie porządnego kufla piwa, w większości lokalne piwa są naprawdę godne polecenia. W Astanie napotkacie wiele małych lokalnych browarów, porozrzucanych w różnych częściach miasta. Połączenie piwa ze wspaniałym stekiem znajdziecie w Line Brew, Pivovaroff lub The Barley. Na zdrowie!
Jak tanio podróżować do Astany
Astanę zaczynają odkrywać również turyści z Polski. Tanie bilety do stolicy Kazachstanu - Astany możecie zarezerwować z Warszawy, linią lotniczą Turkish Airlines lub Belavia. Przeważnie są to loty z dwiema przesiadkami. Tanie loty do Kazachstanu z Katowic oferuje linia lotnicza LOT Polish Airlines, z jedną przesiadką. Loty do Astany z Poznania ma w swojej ofercie linia lotnicza LOT, również z jedną przesiadką.
Dawna stolica Kazachstanu, Ałmaty, znajduje się u podnóża Gór Tienszan. Czy wiesz, że nazwa Ałmaty oznacza po przetłumaczeniu - jabłko? Bezpośrednio z miasta można podziwiać wspaniały widok na ośnieżone góry. Jest to idealna baza wypadowa do uprawiania turystyki pieszej i odkrywania pięknego i niedocenianego Kazachstanu.
Miasto Ałmaty ma populację 1,7 miliona obywateli i choć Kazachstan 1997 roku ma „sztuczną” stolicę - Astanę, Ałmaty to nowoczesna metropolia, która według wielu jest duszą i sercem kraju.
Główną arterią miasta Ałmaty jest ulica Zibek Zoli, która w tłumaczeniu oznacza Jedwabny Szlak i przypomina nawet do dziś okres między X a XIV wiekiem. W tym czasie Ałmaty były położone na jednej z głównych tras tego wyjątkowego szlaku handlowego, spopularyzowanego w Europie przez Marco Polo. Jest tutaj duży ruch i miasto „żyje”, wraz z upływającym czasem.
Jednak najbardziej ruchliwy jest rejon Kok Bazar, który swoją nazwą sugeruje, że każdy, kto chce coś kupić lub sprzedać, może tu przyjechać. Otrzymasz w tym miejscu wszystko, co charakteryzuje Azję Środkową.
Tanie bilety do miasta Ałmaty kupicie głównie z Warszawy. Tanie loty do miasta Ałmaty mają w swojej ofercie linie lotnicze Turkish Airlines. Są to loty w większości z jedną przesiadką. Loty bezpośrednie do tej destynacji nie istnieją z naszych stron. Długość lotu do miasta Ałmaty wynosi średnio 10 godzin.
Przydatne info o Kazachstanie
Wiza do Kazachstanu
Polscy obywatele nie są zobowiązani do posiadania wizy wjazdowej na teren Kazachstanu w przypadku pobytu w tym kraju do 30 dni. Przy pobytach turystycznych oraz biznesowych, obowiązek wizowy został zniesiony.
Pogoda w Kazachstanie
Najlepsze na podróżowanie do Kazachstanu są miesiące maj – czerwiec lub wrzesień – październik. Temperatury wynoszą wtedy około 30°C i jest bardzo sucho. Jeżeli wybierzecie się do Kazachstanu podczas letnich miesięcy (lipiec, sierpień), możecie oczekiwać temperatur wynoszących nawet 50°C. Od listopada do kwietnia typowa pogoda to dużo niższe temperatury, częste opady deszczu oraz śniegu. W grudniu i styczniu w okolicach Astany temperatury mogą oscylować w okolicy -30°C.
Ceny w Kazachstanie
Luksus nie jest tutaj obcy, co odzwierciedla się w cały czas powiększającej się liście nazw wielkich sieci hoteli w miastach, włącznie z sieciami takimi jak Hilton, Ramady, czy też Radisson.
Zakwaterowanie w Kazachstanie jest możliwe również w bardzo przystępnych cenach, wynoszących nawet jedyne 40 PLN – na przykład w hostelu Nochleg, Forum, czy też Astana. Jeśli podczas podróży zależy Wam najbardziej na prywatności i komforcie, świetną alternatywą może być dla Was Best Western Plus Astana, Astana Central Hotel, czy też Absolute Hotel. Spędzenie nocy w jednym z tych miejsc kosztuje około 200 PLN za pokój.
Rezerwację polecamy wykonać z odpowiednim wyprzedzeniem. W Kazachstanie walutą jest tenge (KZT), euro oraz dolary są akceptowane jedynie na lotnisku, podczas wykonywania płatności za wizę. Płatności kartami płatniczymi można wykonać praktycznie wszędzie.
Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Kazachstanu
Kazachstan nie oczekuje od przyjezdnych żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się chorobami jest w tym kraju minimalne. Wystaczy jedynie przypilnować aktualności szczepień obowiązujących w naszym kraju.