Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Kalamata

Oferty lotów do Kalamata

Ciekawostki o Kalamata

Kalamata jest stolicą greckiej prowincji Mesenia na półwyspie Peloponez. Ma prawie 60 000 mieszkańców i z regionalnego punktu widzenia jest bardzo ważnym miastem portowym, które eksportuje głównie typowe greckie specjały. Najbardziej znane z nich to: ciemne oliwki, oliwa z oliwek, miód, figi i słodkie pastelle z miodu i sezamu.

Kalamata znajduje się w pobliżu miejsca, w którym kiedyś położone było mykeńskie miasto Farai, o którym wspominał Homer. W związku z tym, że w odległości jedynie 60-ciu kilometrów na wschód znajduje się Sparta, nic dziwnego, że 720 p.n.e. miasto Farai było pod jego kontrolą. Jednak sama Kalamata jeszcze nie istniała w tym czasie i jako jedno z niewielu greckich miast, nie ma ono starożytnej historii. Nie wiadomo nawet dokładnie, kiedy powstało, ale pewne jest to, że istniało w średniowieczu.

Międzynarodowe lotnisko niewątpliwie przyczynia się do rozwoju tutejszej turystyki. Oprócz do niedawna jeszcze niezbyt często odwiedzanych okolicznych plaż i czystego morza, jest tutaj wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nad miastem znajduje się XIII-wieczny zamek Villehardouin oraz kilka bizantyjskich kościołów i klasztor św. Konstantyna, znany z ręcznie tkanych w tym miejscu tkanin jedwabnych. W historycznym centrum pałacu Benaki znajduje się muzeum archeologiczne, które gromadzi znaleziska z okolicy w pobliżu Muzeum Folkloru. Na pewno dobrym pomysłem na miejsce do którego warto jest się udać, jest wycieczka do pobliskiej Sparty.

Kalamata z punktu widzenia polskich podróżujących nie jest tak znana jak Ateny, czy też Solun. Jednak w najbliższym czasie może się to zmienić. Tanie bilety do Kalamaty możecie zarezerwować z Warszawy linią lotniczą Aegan, lotami z jedną przesiadką. Przykładowo z Wiednia dolecicie do Kalamaty lotem bezpośrednim z przewoźnikiem Laudamotion, w czasie około 2 godzin.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o mieście Kalamata

Dokumenty podróżne do Grecji

Nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Grecji. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego możesz podróżować do Grecji z ważnym paszportem lub dowodem osobistym.

Pogoda w mieście Kalamata

Kalamata ma typową śródziemnomorską pogodę. Najcieplejszym miesiącem w tym obszarze jest sierpień, ze średnią temperaturą około 29 °C. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem, ze średnią temperaturą około 10 °C. Opady deszczu najczęściej pojawiają się w grudniu, opady deszczu sięgają średnio 97,60 mm deszczu.

Kiedy więc jest najlepszy czas na urlop w Kalamacie? Latem na greckich wyspach jest wielu turystów, a temperatura jest wielokrotnie wyższa, niż 35 °C. Idealny czas na wizytę to marzec – maj, a także wrzesień oraz październik, kiedy zwykle jest jeszcze słonecznie i ciepło.

Ceny w Grecji

Narodową walutą jest euro, przed podróżą musicie więc wymienić pieniądze. Możecie zrobić to w kantorze na terenie Polski lub bezpośrednio na wyspie, również na lotnisku.

Zakwaterowanie na wyspie oferuje szerokie możliwości - od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Jest możliwość znalezienia tutaj noclegu nawet za 20-30 EUR za osobę za noc. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli chcecie być prawdziwym panem własnego czasu, polecamy wypożyczenie sobie auta. Auto jest najlepszym sposobem transportu na wyspie. Auto polecamy wypożyczyć sobie bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Grecji

Grecja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Podczas gorących letnich miesięcy należy chronić się przed upałami i pamiętać o nawodnieniu. Chociaż woda z publicznego wodociągu jest pitna, polecamy pić wodę butelkowaną.

Aktualny czas w mieście Kalamata

W Kalamata jest o godzinę więcej niż w Polsce. Przesuwamy więc czas na zegarkach o jedną godzinę do przodu.

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Kalamata

10 ciekawostek i faktów o Grecji

1
Grecy mają najwięcej muzeów archeologicznych na świecie.
2
Grecja jest jednym z największych producentów oliwy z oliwek na świecie.
3
Trzynastometrowy posąg boga Zeusa, który należy do 7 cudów świata, zachował się jedynie w dokumentach.
4
Liczba linii na greckiej fladze jest zgodny z liczbą liter w słowie „eleftheria”, co oznacza słowo „wolność”.
5
Najbardziej typowym greckim słodkim przysmakiem jest chałwa, nazywana salonikos, która produkowana jest z mielonego sezamu.
6
Igrzyska Olimpijskie to zawody sportowe, które odbywały się w Starożytnej Olimpii raz na 4 lub 5 lat na cześć boga Zeusa.
7
Do Grecji należy około 2000 wysp, a 170 z nich jest zamieszkanych przez ludzi. Największą wyspą jest Kreta.
8
Grecką wyspę Lesbos wyszukują pary lesbijek. Nazwa potoczna tej orientacji seksualnej wzięła się właśnie od nazwy greckiej wyspy.
9
Grecka drachma była najstarszą walutą na świecie (miała 2650 lat) przed wprowadzeniem w Grecji euro w 2002 roku.
10
Na pierwszym miejscu u Greków jest rodzina, która jest nierozerwalna. Dzieci żyją ze swoimi rodzicami często również wtedy, kiedy dorosną z całą swoją rodziną.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)