Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Irkuck (Jezioro Bajkał)

Oferty lotów do Irkucka

Ciekawostki o Irkucku

Jezioro Bajkał to najstarsze oraz najgłębsze jezioro na świecie. Znajduje się ono w Rosji. Możemy przedstawić Wam konkretny przykład, aby móc wzobrazić sobie jego wielkość – w tym jeziorze znajduje się jedna piąta światowych zasobów słodkowodnych. Bajkał mieści się w południowej części Wschodniej Syberii, a najlepsze połączenia lotnicze w te strony odbywają się na lotnisko w mieście Irkuck.

Po Morzu Kaspijskim, Jezioro Bajkał jest drugim największym rosyjskim jeziorem. W 1996 roku zostało ono zapisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jeśli wybierzecie się nad Bajkał w czasie zimy, zapakujcie sobie ciepłe stroje i wybierzcie się na spacer brzegiem jeziora. Grubość tafli jeziora w zimie osiąga w niektórych miejscach nawet kilka metrów.

Jeżeli wybieracie się tutaj w lecie, miejcie świadomość tego, że zobaczycie tu jedne z najpiękniejszych panoram w swoim życiu. Lonely Planet napisało o Jeziorze Bajkał, że jest to miejsce, co musicie zobaczyć przed śmiercią.

Loty do miasta Irkuck możecie zarezerwować z Warszawy, lecąc z dwiema przesiadkami w Mińsku oraz w Moskwie, dzięki linii lotniczej Belavia. Loty bezpośrednie do tego miasta z naszych stron niestety nie istnieją. Czekają Was 2 godziny lotu do Mińska, następnie 1 godzina 30 minut lotu do Moskwy, a stamtąd jeszcze około 5 godzin lotu na lotnisko Irkuck.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Irkucku

Wiza do Rosji

Polscy obywatele do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej powinni posiadać ważną wizę. Paszport musi być aktualny minimum 6 miesięcy po dacie opuszczenia terytorium Rosji. Przy wjeździe na teren Federacji Rosyjskiej nie musicie okazywać biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy, jaką dysponujecie.

Na granicy należy obowiązkowo wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Jeżeli zgubicie kartę migracyjną, ten fakt należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym, aby wyrobić jej duplikat.

Polacy, którzy w trakcie pobytu w Federacji Rosyjskiej utracili dokumenty, mogą wyjechać z kraju na podstawie nowych dokumentów. Nowe dokumenty muszą zostać wydane przez urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne, bez obowiązku uzyskania wiz.

Odbiór nowego dokumentu paszportowego (nie dotyczy paszportów krótkoterminowych) wiąże się z koniecznością uzyskania wizy rosyjskiej do nowego dokumentu. Należy w tym celu złożyć pisemny wniosek osoby lub instytucji zapraszającej. Po więcej informacji polecamy skontaktować się z przedstawicielami Służby Migracyjnej MSW FR.

Polacy podróżujący tranzytem przez terytorium Rosji muszą posiadać ważną rosyjską wizę tranzytową. Wiza tranzytowa jest wystawiana na czas 10-ciu dni.

Z obowiązku posiadania wizy zwolnieni są pasażerowie którzy podróżują samolotem, przelatując tranzytem przez terytorium Rosji i posiadają dokumenty uprawniające ich do wjazdu do państwa docelowego, wraz z biletem lotniczym, z potwierdzoną datą wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Rosji w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Osoby te mogą przebywać jedynie na terytorium portu lotniczego. Mogą je opuścić jedynie ze stosownym zezwoleniem właściwych służb migracyjnych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Rosja.

Pogoda w Irkucku

We wschodniej Syberii przeważa pogoda kontynentalna.Krótkie i gorące lato, długa i bardzo mroźna zima.Jednak ogromna ilość wody w jeziorze zmniejsza ekstremalne temperatury. Ponieważ Jezioro Bajkał jest otoczone przez strome górskie wybrzeża, ten efektowny widok (około 5 ° C cieplej w zimie i 5 ° C chłodniej latem, niż w na przykład w Irkucku) - jest widoczny tylkodo 10 km.

Niemniej jednak średnia temperatura wody w jeziorze jest raczej niska dla osób zamieszkujących Europę środkową.Latem praktycznie nie przekracza 12 ° C. Zima przychodzi szybko, średnio osiąga temperatury około -15 ° C, a całe jezioro jest w stanie zamarznąć w ciągu dwóch tygodni.W krótkim czasie zamarza do grubości jednego metra.

Ceny w Rosji

Narodową walutą w Rosji jest rubel, a jego oznaczenie to MKD. Wymiana pieniędzy nie powinna być problemem, gdziekolwiek będziecie się znajdować. Niektóre restauracje i sklepy tolerują również zapłatę w euro. Pieniądze najlepiej jest wymienić w banku lub kantorze. Uważajcie na oszustów, którzy wymieniają pieniądze bezpośrednio na ulicy. Jeżeli wybieracie się do Soczi, pieniądze z pewnością dobrze będzie wymienić już w Moskwie. W mieście są oczywiście banki, ale kursy mogą być mniej korzystne do wymiany.

Tanie hotele w Soczi

Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele. Miasto ma szeroką ofertę różnego standardu zakwaterowania - od bardzo tanich hosteli do luksusowych hoteli, ponieważ do Rosji lubi podróżować śmietanka towarzyska. Za jedną noc dla jednej osoby zapłacicie w Soczi najtaniej 80 PLN.

Jeżeli będziecie zainteresowani zwiedzeniem Soczi bardziej komfortowo, lub zwiedzeniem Rosji, auto możecie sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody. Można tam porównać sobie ceny samochodów z różnych wypożyczalni.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Rosji

Według informacji Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rosji występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą oraz chorobami układu pokarmowego (szczególnie na prowincji). Odnotowano ogniska występowania ptasiej grypy. Zalecane szczepienia: przeciwko gruźlicy, żółtaczce typu A i B, dyfterytowi, tężcowi, oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.

Między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w przypadku nagłych wypadków i zachorowań. W razie konieczności dłuższego leczenia i wykonywania skomplikowanych zabiegów trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw i preparatów. Polecamy zatem wykupienie sobie do podróży ubezpieczenia.

Aktualny czas w Irkucku

W lokalizacji Irkuck jest o 7 godzin więcej, niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Irkucku

10 ciekawostek i faktów o Rosji

1
Powierzchnia Rosji to 17,1 milionów km2, w przypadku planety Pluton jest to 16,6 km2. Aż 70 % powierzchni Rosji tworzy Syberia.
2
Populacja Rosji każdego roku maleje. Od 1993 roku spadła o 6,6 milionów ludzi, co jest naprawdę wysoką liczbą. Być może odpowiada za to niższa liczba mężczyzn, ponieważ kobiet w Rosji jest aż o 10 milionów więcej.
3
Nigdy w Rosji nie kąpcie się w jeziorze Karachay. Jest ono wysoko radioaktywne. Już tylko zwyczajne stanie przy jego brzegu potrafi Was “wzbogacić” o 600 rentgenowych jednostek w godzinę.
4
Rosjanie sprzedali Alaskę praktycznie za darmo. Konkretnie chodzi o 7.2 miliona dolarów. Za jeden akr (4047 km2) policzyli sobie jedynie 2 centy.
5
Największa restauracja McDonalds nie znajduje się w Ameryce, ale w Moskwie.
6
Alkohol w Rosji jest bardzo popularny. Ukazuje to smutna statystyka. 15,1 litrów czystego alkoholu rocznie na jedną osobę, przy czym badania zostały przeprowadzone na obywatelach w wieku od 15 lat.
7
Bardzo wysoka miara korupcji. Statystycznie aż 50% rosyjskich policjantów bierze łapówki.
8
Mroźna zima daje tu o sobie zapomnieć nie tylko za pomocą alkoholu, ale również gorącej herbaty. Rosjanie piją aż 3,5 razy więcej herbaty od Anglików.
9
Jeżeli doszłoby do kolejnego konfliktu formatu światowego, przeciwnicy Rosji powinni brać pod uwagę fakt, że Rosja posiada ponad 7000 głowic jądrowych.
10
Piwo nie było w Rosji uważane za napój alkoholowy do 2013 roku.
Czy ten artykuł jest pomocny?