Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Kreta

Oferty lotów do Heraklionu

Ciekawostki o Heraklionie

Greckie wyspy w ostatnich latach są jednymi z najczęściej odwiedzanych turystycznych destynacji w Europie. Swoje letnie wakacje spędzają na nich głównie Ci, którzy szukają przede wszystkim spokoju, słońca i czystego pięknego morza. Jedną z wysp, która z pewnością warta jest Waszych odwiedzin, jest wyspa Kos. Spodoba się ona zarówno osobom lubiącym relaks na plaży, jak i miłośnikom starożytnych zabytków. Możecie równiesz nacieszyć się tutaj piękną pogodą, opady deszczu na wyspie występują bardzo rzadko.

Wyspa Kos jest największą i równocześnie najpopularniejszą grecką wyspą. Obecnie jest piątą największą wyspą Morza Śródziemnego.Według mitologii greckiej Kreta jest uważana za miasto narodzin Zeusa, władcy bogów olimpijskich. Oczywiście nie musimy w to wierzyć. Jednak ważną i wiarygodną informacją jest to, że opady deszczu są tutaj widywane w wyjątkowych sytuacjach i bardzo rzadko. Nie musicie się obawiać, że swoje wakacje marzeń spędzicie z parasolką w dłoni.

Niezwykły jest również kszałt wyspy. Jeśli mielibyśmy porównać go do czegoś to mógłby to być na przykład siedzący kot z wyciągniętą szyją. Z północnego wybrzeża na południe dostaniesz się sześć razy szybciej niż ze wschodniego krańca wyspy na zachód. Kolejnym interesującym faktem jest to, że spośród wszystkich greckich wysp to właśnie Kreta położona jest najdalej na południu, najbliżej równika.

Jeśli chodzi o lotniska to większość z nich znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, na który dla ułatwienia mówi się północna Kreta. Po środku wyspy położona jest stolica Krety – Heraklion (Iraklio), która jest równocześnie ważnym punktem ze względu na znajdujący się tam port. W tym miejscu nie brakuje również międzynarodowego lotniska. Zadziwiające jest to, że najstarsza historia miasta sięga okresu minojskiego. Zgodnie z odkryciami archeologicznymi, powstało przed 2000 rokiem p.n.e. Ważnym miejscowym zabytkiem są ruiny pałacu w Knossos.

A Południowa Kreta? Tworzą ją malownicze zatoki w kształcie półksiężyca, dominujące pasmo górskie, szerokie i małye plaże z krystalicznie czystą wodą, wiele atrakcji przyrodniczych i unikatowych zabytków. Znajduje się tutaj także najbardziej wysunięte na południe miasto w całej Europie – Lerapetra. Można tu zwiedzić także drugi największy minojski pałac Festos, lub zobaczyć ruiny pałacu Agia Triada, czy też pozostałości miasta Gortys, które za czasów Rzymian było stolicą Krety. W tym obszarze możemy polecić Wam miejsce wypoczynkowe Matala w pięknej zatoce Perris, z długą piaskowo-żwirową plażą, która jest otoczona po obu stronach masywem skalnym.

Kreta od wielu lat jest jedną z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Tanie bilety na Kretę możecie zarezerwować z Warszawy, lotem bezpośrednim trwającym około 3 godziny z niskobudżetową linią lotniczą Ryanair, lub lotami z jedną przesiadką linii Aegan. Dolecicie na lotnisko w mieście Chania. Tanie bilety lotnicze na Kretę z Katowic kupicie z przewoźnikiem Air Nippon Co. na lotnisko w mieście Heraklion, lotem bezpośrednim trwającym około 2 godziny i 50 minut lub komfortowym lotem z przewoźnikiem Lufthansa z jedną przesiadką.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Krecie

Dokumenty podróżne do Grecji

Nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Grecji. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego możesz podróżować do Grecji z ważnym paszportem lub dowodem osobistym.

Pogoda na Krecie

Na wyspie klimat jest typowo śródziemnomorski. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą wynoszącą około 29°C. Najchłodniejszym miesiącem na wyspie jest styczeń, ze średnią temperaturą - 10°C. Najczęstsze opady deszczu występują w grudniu, średnia ilość opadów sięga wtedy aż do 97,60 mm deszczu.

Kiedy więc jest najlepsza pora na wakacje na wyspie Kreta? W lecie na greckich wyspach jest przeważnie bardzo dużo turystów, a temperatura bardzo często podnosi się nawet do 35°C. Idealną porą na wyjazd na wyspę jest więc okres od marca do maja lub od września do października, kiedy zazwyczaj jest jeszcze nadal ciepło i słonecznie.

Ceny w Grecji

Narodową walutą jest euro, przed podróżą musicie więc wymienić pieniądze. Możecie zrobić to w kantorze na terenie Polski lub bezpośrednio na wyspie, również na lotnisku.

Zakwaterowanie na wyspie oferuje szerokie możliwości - od tanich hosteli do luksusowych apartamentów. Jest możliwość znalezienia tutaj noclegu nawet za 20-30 EUR za osobę za noc. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli chcecie być prawdziwym panem własnego czasu, polecamy wypożyczenie sobie auta. Auto jest najlepszym sposobem transportu na wyspie. Auto polecamy wypożyczyć sobie bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Grecji

Grecja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Podczas gorących letnich miesięcy należy chronić się przed upałami i pamiętać o nawodnieniu. Chociaż woda z publicznego wodociągu jest pitna, polecamy pić wodę butelkowaną.

Aktualny czas na Krecie

Na wyspie Kreta jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć na Krecie

10 ciekawostek i faktów o Grecji

1
Grecy mają najwięcej muzeów archeologicznych na świecie.
2
Grecja jest jednym z największych producentów oliwy z oliwek na świecie.
3
Trzynastometrowy posąg boga Zeusa, który należy do 7 cudów świata, zachował się jedynie w dokumentach.
4
Liczba linii na greckiej fladze jest zgodny z liczbą liter w słowie „eleftheria”, co oznacza słowo „wolność”.
5
Najbardziej typowym greckim słodkim przysmakiem jest chałwa, nazywana salonikos, która produkowana jest z mielonego sezamu.
6
Igrzyska Olimpijskie to zawody sportowe, które odbywały się w Starożytnej Olimpii raz na 4 lub 5 lat na cześć boga Zeusa.
7
Do Grecji należy około 2000 wysp, a 170 z nich jest zamieszkanych przez ludzi. Największą wyspą jest Kreta.
8
Grecką wyspę Lesbos wyszukują pary lesbijek. Nazwa potoczna tej orientacji seksualnej wzięła się właśnie od nazwy greckiej wyspy.
9
Grecka drachma była najstarszą walutą na świecie (miała 2650 lat) przed wprowadzeniem w Grecji euro w 2002 roku.
10
Na pierwszym miejscu u Greków jest rodzina, która jest nierozerwalna. Dzieci żyją ze swoimi rodzicami często również wtedy, kiedy dorosną z całą swoją rodziną.
Czy ten artykuł jest pomocny?