Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Gruzja

Oferty lotów do Gruzji

Ciekawostki o Gruzji

Głęboko niedoceniana destynacja. Ludzie, którzy tutaj byli prawdopodobnie chcą, aby tak zostało, by nic nie mogło zniszczyć całej spokojnej atmosfery Gruzji – na przykład tłumy turystów.

Leży na rozdrożu między Azją a Europą i można nie uwierzyć w to, ile pięknych atrakcji mieści się w tym małym kraju. Od ośnieżonych górskich szczytów, przez piaszczyste wybrzeża, po pagórkowate winnice, starożytne miasta i klasztory, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku naród gruziński obchodzi dziewięćdziesiątą rocznicę niepodległości od Imperium Rosyjskiego.

Gdzie można zacząć podróż do Gruzji, jeśli nie w jego stolicy? Z ponad milionową populacją i zapierającym dech w piersiach starym miastem, rozciągającym się do naturalnych dolin otaczających miasto, Tbilisi ma do zaoferowania znacznie więcej, niż wiele innych europejskich miast. W Gruzji w ciągu ostatnich kilku tysiącleci, zmieniało się ze sobą kilka różnych cywilizacji. Czy byli to Persowie, Mongołowie, Rzymianie, różne irańskie dynastie, czy Imperium Rosyjskie; każda z nich zostawiła w Gruzji swój ślad.

W połączeniu z gruzińską kulturą narodową, można dziś spacerować brukowanymi uliczkami Europy Środkowej, architekturą inspirowaną architekturą arabską lub średniowieczną fortecą nad starym miastem, która łączy historyczną i kulturową różnorodność sklepów, restauracji i barów na świeżym powietrzu. No i do tego jeszcze charakterystyczna cudowna gruzińska gościnność.

Gruzja to obszar powierzchnią porównywalny z Irlandią, obejmujący ponad sześćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset kilometrów kwadratowych (powierzchnia Polski wynosi 312 679 km²). Jest częścią Europy Wschodniej, położonej nad Morzem Czarnym, na południe od Rosji i na północ od Turcji, Armenii i Azerbejdżanu.

Ten kraj o charakterystycznej kulturze został stworzony w czasach starożytnych. Archeolodzy na jego terytorium odkryli najstarsze znane ślady produkcji wina, datowane na osiem tysięcy lat p.n.e. Dzięki tak głębokiej historii winiarstwa, winorośl jest jednym z symboli narodowych Gruzji.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, wiedz, że poza stolicą znajduje się spektakularny teatr naturalny. Wybierz się na trzy godziny na północ w góry, unikając gruzińskiej drogi wojskowej (jedyna, którą Gruzja zezwoliła Rosji na dostęp do Armenii) oraz pojazdom wojennym.

Powoli zaczniesz zdobywać wysokość. Zatrzymaj się przy Twierdzy Ananuri, znajdującej się w dużym rezerwacie z największą zaporą w kraju. Osiągając 2395 metrów nad poziomem morza, przez przełęcz, można już podziwiać widok z okrągłej platformy widokowej nad doliną. Jesteś w drodze do podnóża góry Kasbegi, trzeciego najwyższego szczytu w Gruzji, rozciągającego się na ponad 5000 metrów.

Jeśli masz dodatkowy czas, odwiedź drugie co do wielkości miasto Gruzji i jego stolicę, Kutaisi. Słynie z zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wspaniałych możliwości do uprawiania turystyki pieszej i narciarstwa. No i ma też bardzo ciekawą i obiecującą nazwę!

Tanie bilety do Gruzji

Szukacie taniego biletu do Tbilisi? Z naszych stron najtaniej dostaniecie się tam z Warszawy. Polecamy tanie loty do Tbilisi z linią lotniczą Ukraine International Airlines, z Warszawy. Do Tbilisi z Krakowa dolecicie również z przewoźnikiem Ukraine International Airlines. Tanie loty do Tbilisi z Poznania ma w swojej ofercie LOT Polish Airlines, a także Lufthansa. Tanie loty do Kutaisi z Warszawy, Poznania, Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska możecie zakupić z niskobudżetową linią lotniczą Wizzair. Polecamy zajrzeć do naszych Ofert specjalnychw poszukiwaniu tej właśnie destynacji.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Gruzji

Tbilisi

Miasto, które położone jest na rozdrożu między Azją a Europą. Można nie uwierzyć w to, ile niesamowitych atrakcji mieści się w tak małym kraju, jak Gruzja. Od ośnieżonych górskich szczytów, przez piaszczyste wybrzeża, po pagórkowate winnice, starożytne miasta i klasztory, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku naród gruziński obchodzi dziewięćdziesiątą rocznicę niepodległości od Imperium Rosyjskiego.

Gruziński naród niedawno obchodził dziewięćdziesiątą rocznicę niepodległości od Imperium Rosyjskiego. Gdzie można zacząć podróż do Gruzji, jeśli nie w jego stolicy? Z ponad milionową populacją i zapierającym dech w piersiach starym miastem, rozciągającym się do naturalnych dolin otaczających miasto, Tbilisi ma do zaoferowania znacznie więcej, niż wiele innych europejskich miast.

W Gruzji w ciągu ostatnich kilku tysiącleci, zmieniało się ze sobą kilka różnych cywilizacji. Czy byli to Persowie, Mongołowie, Rzymianie, różne irańskie dynastie, czy Imperium Rosyjskie; każda z nich zostawiła w Gruzji swój ślad. W połączeniu z gruzińską kulturą narodową, można dziś spacerować brukowanymi uliczkami Europy Środkowej, architekturą inspirowaną architekturą arabską lub średniowieczną fortecą nad starym miastem, która łączy historyczną i kulturową różnorodność sklepów, restauracji i barów na świeżym powietrzu. No i do tego jeszcze charakterystyczna cudowna gruzińska gościnność.

Szukacie taniego biletu do Tbilisi? Z naszych stron najtaniej dostaniecie się tam z Warszawy. Polecamy tanie loty do Tbilisi z linią lotniczą Ukraine International Airlines, z Warszawy. Do Tbilisi z Krakowa dolecicie również z przewoźnikiem Ukraine International Airlines. Tanie loty do Tbilisi z Poznania ma w swojej ofercie LOT Polish Airlines, a także Lufthansa. Tanie loty do Kutaisi z Warszawy, Poznania, Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska możecie zakupić z niskobudżetową linią lotniczą Wizzair. Loty do Tbilisi trwają około 3 godziny. Polecamy zajrzeć również do naszych Ofert specjalnych w poszukiwaniu tej właśnie destynacji.

Międzynarodowe lotnisko Tbilisi jest głównym gruzińskim lotniskiem. Znajduje się około 17 kilometrów na południowy wschód od stolicy państwa – Tbilisi. Z usług lotniska rocznie korzysta około 2 milionów pasażerów.

Kutaisi

Chcecie poznać bardzo przyjazną kulturę? Kochacie turystykę i podróże? Lubicie sporty zimowe? Mamy dla Was idealne miejsce na wakacje - gruzińskie miasto Kutaisi.

Drugie największe miasto Gruzji, a kiedyś jego stolica. Jest znane ze swoich zabytków, które zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz ze wspaniałych możliwości do uprawiania turystyki górskiej, czy też narciarstwa. Jeśli wybierzecie się do Kutaisi, zobaczycie Kaukaz w jego pełnej krasie.

Oprócz Kutaisi możecie za jednym zamachem zobaczyć także stolicę - Tbilisi, Batumi, piękny gruziński krajobraz, ale także uprawiać sporty zimowe w ośrodkach narciarskich Gudauri lub Mestia.

Tanie loty do Kutaisi z Warszawy, Poznania, Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska możecie zakupić z niskobudżetową linią lotniczą Wizzair. Polecamy zajrzeć do naszych Ofert specjalnych w poszukiwaniu tej właśnie destynacji.

Przydatne info o Gruzji

Dokumenty podróżne do Gruzji

Od czerwca 2015 roku obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej do wjazdu na teren Gruzji potrzebują posiadać aktualny dokument podróżny w postaci paszportu lub kartę identyfikacyjną (dowód osobisty) wydany przez kraj członkowski Unii Europejskiej. Karta musi posiadać dane w postaci imienia, nazwiska, daty urodzenia i fotografii. Dokument podróżny musi być aktualny w trakcie pobytu w Gruzji. Nie jest wymagana określona długość ważności paszportu przy wjeździe na teren kraju.

Wiza nie będzie Wam potrzebna. Obywatele UE oraz osoby bez obywatelstwa mieszkający w państwach członkowskich UE mogą przebywać w Gruzji przez jeden pełny rok bez posiadania wizy.

Pogoda w Gruzji

Na subtropikalnym południowym zachodzie, do którego należy Tbilisi, występuje największa ilość opadów deszczu, są tutaj gorące lata i łagodne zimy. Niskie temperatury są gwarantowane na obszarach górskich przez cały rok.

Aktualny czas w Gruzji

W Gruzjiprzesuwamy zegarki o 3 godziny do przodu, w porównaniu do czasu środkowoeuropejskiego. W Tbilisi są 3 godziny więcej, niż w Polsce.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Gruzji

Gruzja nie wymaga od przyjezdnych żadnych dodatkowych szczepień. Zaleca się szczepienie przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i błonicy. Zaleca się pobyt w dużych miastach i centrach turystycznych ze zorganizowanymi wycieczkami śródlądowymi z zakwaterowaniem i wyżywieniem o średnim lub wysokim standardzie. Podczas podróży w głąb lądu w prostych warunkach, z prostym zakwaterowaniem, długim pobytem i bliskim kontaktem z miejscową ludnością, zaleca się szczepienia ze zwiększonym ryzykiem, tj. przeciwko durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Miejsca, które warto zobaczyć w Gruzji

10 ciekawostek i faktów o Gruzji

1
Miejscowi nazywają swój kraj Sakartvelo.
2
Flaga nazywana jest „Flagą z pięcioma krzyżami”. Została wprowadzona w takiej formie w 2004 roku, a inspiracją była flaga średniowiecznego królestwa Gruzji.
3
Katedra Świętej Trójcy w Tbilisi ma 100 metrów wysokości. Jest to trzecia najwyższa katedra prawosławna na świecie.
4
Gruziński alfabet ma 41 znaków, z czego aż osiem z nich nie jest w codziennym użytku.
5
Tajemniczy kościół na skale o wysokości 40 metrów. To miejsce nazywa się kolumną Kacchi i jest to monolit wapienny. Na jego szczycie znajduje się mały kościółek.
6
Gruzja ma około 3,7 miliona obywateli, jedna trzecia z nich żyje w stolicy państwa – Tbilisi.
7
Ponad 80 procent Gruzinów wyznaje religię prawosławną. Podobnie jest w sąsiednim kraju – w Armenii.
8
Język gruziński nie jest podobny do żadnego innego języka na świecie.
9
Najwyższą górą jest Szchara. Jej wysokość to 5193 metry nad poziomem morza. Jest trzecią najwyższą górą na Kaukazie.
10
Narodową potrawą Gruzji jest chlebek wypełniony twarogiem, jajkiem oraz masłem zwany Chaczapuri.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)