Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Filadelfia

Oferty lotów do Filadelfii

Ciekawostki o Filadelfii

Miasto położone jest w południowo-wschodniej części Pensylwanii, nad rzeką Delaware, około 130 km na południowy wschód od Nowego Jorku, na tzw. linii przerwania. Oddziela atlantyckie równiny przybrzeżne, od płaskowyżu Piemontu (wzdłuż wschodniego krańca Appalachów). Nawiasem mówiąc, nazwa miasta pochodzi z języka greckiego i oznacza braterską miłość, a miasto zostało nazwane przez Williama Penna, założyciela prowincji Filadelfia.

Czy wiesz Filadelfia jest szóstym najbardziej zaludnionym miastem w USA i największym w stanie Pensylwania? Cały obszar ma ponad sześć milionów mieszkańców.

Miasto odegrało bardzo ważną rolę w historii Stanów Zjednoczonych, między innymi została w nim napisana Deklaracja Niepodległości oraz Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Od 1790 do 1800 roku służyło jako tymczasowa stolica USA (historycznie druga, po Nowym Jorku), aż do ukończenia budowy miasta Waszyngton.

W mieście znajduje się wiele uniwersytetów i szkół wyższych, w tym University of Pennsylvania, a także wiele muzeów i instytucji naukowych - np. Franklin Institute noszący imię Benjamin Franklin, Academy of Natural Sciences i wiele innych.

Filadelfia jest także domem dla pierwszego amerykańskiego zoo i jednego z najstarszych i największych parków miejskich w Ameryce - Fairmount Park.

Inną słynną atrakcją miasta jest Dzwon Wolności (Liberty Bell), który jest teraz wystawiony w Liberty Bell Center, naprzeciwko Independence Hall. Dnia 8 lipca 1776 roku, jego dźwięk z wieży Sali Niepodległości Obywateli, zaprosił wszystkich na ogłoszenie pierwszej publicznej Deklaracji Niepodległości.

Jeśli się tu wybieracie, nie przegapcie południowej części miasta i kolonialnej dzielnicy Society Hill, z jej historycznymi krzywymi uliczkami i wysadzaną drzewami aleją. Uratowano i odrestaurowano w niej ponad 600 starodawnych willi. Na wschodzie od Society Hill znajduje się South Street - znana stara dzielnica hipisów z mnóstwem butików, kawiarni i barów.

Interesującym miejscem jest także Penn 's Landing na Delaware Riverfront, gdzie w 1682 roku wylądował William Penn. W miesiącach letnich w małym amfiteatrze organizowane są festiwale i koncerty.

Filadelfia nie jest tak popularnym miejscem na Wschodnim Wybrzeżu jak Nowy Jork czy Waszyngton, ale z pewnością ma wiele do zaoferowania. Tanie loty do Filadelfii najczęściej rezerwowane są z Warszawy z liniami lotniczymi American Airlines, British Airways oraz Finnair. Średnia długość bezpośredniego lotu wynosi dziewięć i pół godziny.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Filadelfii

Wiza do USA

Obywatele Polski wraz z dniem 11 listopada 2019 roku mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez posiadania wizy, na okres pobytu turystycznego wynoszący maksymalnie 90 dni. Należy jednak posiadać zezwolenie na wjazd do USA, które można zdobyć za pośrednictwem systemu ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization). Link do oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov.

System ESTA powinien zostać wykorzystany przez podróżnych, co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą do USA. Uzyskanie zezwolenia w systemie ESTA to koszt 14 dolarów. Dzięki niemu turyści mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych wielokrotnie, przez okres 2 lat.

Większa ilość informacji na temat bezwizowego ruchu do USA oraz systemu ESTA znajduje się na stronie internetowej Departamentu Stanu USA oraz amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic.

Pogoda w Filadelfii

Pogoda w Filadelfii jest bardzo podobna do pogody w Nowym Jorku. Dla tego miejsca także typowy jest klimat wilgotny. Zimy są chłodniejsze, ale ze względu na położenie w pobliżu wybrzeża, lokalne temperatury są nieco wyższe, od temperatur w głębi lądu. Lata są gorące i suche. Każdego lata temperatura 32 °C jest osiągana średnio po 18 do 25 dniach! Pod względem pogody idealnym czasem na wizytę jest lato.

Ceny w Filadelfii

Narodową walutą jest dolar amerykański, bez problemu wymienicie go na jakimkolwiek lotnisku lub w punkcie wymiany walut w Polsce albo w USA. Szukacie hotelu lub apartamentu w Filadelfii? Im bliżej centrum znajduje się zakwaterowanie, tym jest droższe. Ceny zakwaterowania możecie sprawdzić, a zakwaterowanie zarezerwować bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele.

Polecamy wypożyczenie auta, najlepiej bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie wybrać, porównać oraz zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do USA

Stany Zjednoczone nie wymagają od turystów żadnych obowiązkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie pilnować ważności szczepień już odbytych, które obowiązują również u nas. W przypadku wycieczek krajoznawczych poleca się szczepienie przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze.

Aktualny czas w Filadelfii

Zmiana czasu w Filadelfii jest dla obywateli naszego kraju dość duża. Filadelfia znajduje się w strefie czasowej UTC -5. To oznacza, że w Filadelfii jest o 7 godzin mniej, niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Filadelfii

10 ciekawostek i faktów o USA

1
Amerykańska władza otruła alkohol w czasie prohibicji. Zabiła w ten sposób ponad 10 000 ludzi.
2
25% Amerykanów wierzy w reinkarnację.
3
Największy nominał banknotu jaki kiedykolwiek został wydrukowany to 10 000 dolarów.
4
W stanie Kentucky do dnia dzisiejszego jest niezgodne z prawem noszenie lodów w tylnej kieszeni spodni.
5
Jedynym stanem w USA, w którym rośnie kawa są Hawaje.
6
W najwęższym punkcie, Rosja i USA są od siebie oddalone tylko 4 kilometry.
7
Stany Zjednoczone nie mają jednego oficjalnego języka.
8
Tylko jeden stan USA składa się z jednej sylaby - mianowicie Maine.
9
Park rozrywki Disneyland nie sprzedaje gum do żucia. Walt Disney nie chciał, aby odwiedzających parków odrzuciło na widok przylepionych wszędzie gum do żucia, włącznie z możliwością przylepienia jej się do obuwia turystów.
10
Dolara można rozmienić na monety 293 różnymi sposobami. Przy próbie życzymy dużo szczęścia.
Czy ten artykuł jest pomocny?