Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Ateny

Oferty lotów do Aten

Ciekawostki o Atenach

Dzięki swojej starożytnej historii Ateny są jedną z najstarszych metropolii naszej planety. Miasto jest również kolebką nowoczesnej cywilizacji. Właśnie w Atenach zostały położone fundamenty demokracji, zachodniej filozofii, matematycznych odkryć czy też teatru. Dominujący Półwysep Attyczny oferuje turystom wizytę tych największych historycznych pamiątek czasów antycznych. Dumnie przypominają one legendarną dobę, kiedy świat był rządzony przez rozmaitych bogów, którzy często sprawdzali odwagę greckich bohaterów. Po obejrzeniu imponujących zabytków, w Atenach możecie możecie wypocząć w wielu zielonych ogrodach lub zaczerpnąć trochę energii w tawernach oferujących to najlepsze z greckiej bajkowej kuchnii. Będziecie tutaj potrzebować co najmniej wieczoru, ponieważ miasto żyje w nocy pełnią życia. Jeżeli chcecie poznać prawdziwą stronę Grecji, wybór destynacji jest oczywisty.


Ateny są jedną z ulubionych destynacji w oczach Polaków. Tanie bilety lotnicze do Aten kupicie już bezpośrednio z Warszawy, skąd lata linia lotnicza Ryanair. Średnia długość bezpośredniego lotu z Warszawy to mniej więcej 3 godziny. Bezpośrednie loty do Aten odbywają się również z Katowic, linią lotniczą Ryanair oraz przewoźnikiem Wizzair. Można polecieć do Aten również linią lotniczą SWISS (Warszawa), Aegean Airlines (Warszawa), czy też Austrian Airlines (Kraków). Z naszych stron najczęściej latamy do Aten na lotnisko Eleftherios Venizelos.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Atenach

Dokumenty podróżne do Grecji

Nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Grecji. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego możesz podróżować do Grecji z ważnym paszportem lub dowodem osobistym.

Pogoda w Atenach

W Atenach przeważa typowo śródziemnomorska pogoda. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą około 29 °C. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą około 10 °C. Największe opady deszczu są tutaj w grudniu, średnie opady dosięgają wtedy 97,60 mm deszczu. Kiedy więc w wakacje w Atenach są właściwym wyborem? W lecie jest tutaj dużo turystów a temperatury przekraczają 35 °C. Idealną porą do wybrania się do Aten jest więc marzec-maj oraz wrzesień-październik, kiedy jest jeszcze zazwyczaj nadal ciepło i słonecznie.

Ceny w Atenach

Narodową walutą jest Euro, więc przed podróżą należy wymienić sobie pieniądze. Szukacie hotelu w Atenach? Zakwaterowanie znajdziecie można tutaj znaleźć za 20-30 EUR osoba/noc. Ceny zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i zarezerwować lokum bezpośrednio przez Flipo. Komunikacja miejska w mieście odbywa się głównie metrem, autobusami, tramwajami i trolejbusami. 70-minutowy bilet kosztuje około 1.20 EUR i należy skasować go przy wejściu do pojazdu. Biletu zakupionego wyłącznie na autobus/trolejbus nie można wykorzystać na przemieszczanie się metrem. Metro jest najszybszą formą transportu. Funkcjonuje od godziny 5 rano, aż do północy z przedłużonym czasem jazdy podczas weekendów. Specjalne autobusy Piraeus jeżdżą przez cały dzień, choć z ograniczoną frekwencją jazd. Możecie się nimi dostać do portu w Pireusie w Zatoce Sarońskiej, który znajduje się 12 kilometrów od centrum miasta. Miasto łączą z portem oraz lotniskiem również szybkie połączenia kolejowe. Taksówki przemieszczające się po centrum są w miarę tanie (około 3 EUR). Jednak zawsze z wyprzedzeniem zorientujcie się czy kierowca ma włączony taksometr. Kierowanie pojazdów w Atenach jest niepolecane, głównie ze względu na agresywnych kierowców. Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwiedzenie okolic miasta autem, polecamy Wam je wypożyczyć już na lotnisku. Auto możecie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo.

Aktualny czas w Atenach

W Atenach czas jest przesunięty o godzinę do przodu, w porównaniu do Warszawy.

Atrakcje w Atenach, które warto zobaczyć

10 faktów o Atenach

1
Ateny zostały nazwane imieniem boginii mądrości, która jest patronką miasta.
2
Demokracja jako prawny system władzy powstała w Atenach około roku 500 p.n.e.
3
Ateny były domem sławnego filozofa Platona, który w roku 358/7 p.n.e założył szkołę filozoficzną nazwaną Akademia. By to pierwszy Instytut Szkolnictwa Wyższego na świecie.
4
Podczas budowy ateńskiego metra, zostało wykopanych ponad 50 000 historycznych artefaktów. Niektóre z tych wyjątkowych rzeczy możemy podziwiać bezpośrednio na przystankach metra.
5
Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach w 1896 roku. Ich nazwa powstała od miasta Olympia, w którym w roku 776 p.n.e odbywały się greckie gry sportowe.
6
Ateny są jednym z najstarszych miast świata. Historia miasta sięga na więcej niż 3000 lat p.n.e.
7
Tak samo stare korzenie jak demokracja ma również grecki teatr. Pozostał on znakomitą koncepcją aż do dziś.
8
Jednym z największych ateńskich bohaterów jest Tezeusz, który według legendy zabił Minotaura żyjącego w labiryncie na Krecie. Tezeusz w ten sposób uratował miasto przed strasznym losem. Przed jego dokonaniem Ateny musiały wysyłać na Kretę każdego roku 14 młodych ludzi, którzy posłużyli potworowi jako potrawa.
9
Ateny są największym miastem Grecji. Mają 3 miliony obywateli.
10
Maraton - bieg wytrwałościowy, powstał w 1896 roku w Atenach jako część pierwszych Igrzysk Olimpijskich. Chciano w ten sposób zrekonstruować trasę legendarnego biegacza Feidipidea, który w 490 roku p.n.e przebiegł z miasta Maraton do Aten, aby ogłosić zwycięstwo nad Persją.
Czy ten artykuł jest pomocny?