Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Ankara

Oferty lotów do Miasta Ankara

Ciekawostki o Mieście Ankara

Stolica, do której turyści nie przyjeżdżają. Właśnie tak mówi się o mieście Ankara. Na początku XX wieku, na terenie dzisiejszego dużego miasta, znajdowała się tylko mała wioska z około trzydziestoma tysiącami mieszkańców, a ponadto nazywała się ona Angora. Miejsce to zyskało niezwykłą pozycję dopiero w czasach budowy republiki, kiedy to zostało wybrane na siedzibę przez prezydenta Mustafę Kemala.

Ankara jest ona stolicą Turcji od 1923 roku. Jest to pięciomilionową kosmopolityczną metropolią, położoną w środkowej części Anatolii. Miasto ma symboliczne znaczenie dla wielu Turków, ale jego znaczenie kulturowe i gospodarcze nie jest dla nich tak samo ważne jak na przykład Stambułu. Choć to właśnie Ankara jest miejscem, w którym ogłoszono niepodległość oraz rozpoczęto pracę nad budową nowoczesnego państwa tureckiego, opartego na zachodnich wartościach.

Ankara jest szczególnie interesująca z punktu widzenia tureckich zabytków. Znajduje się w pobliżu Anıtkabir, czyli Mauzoleum Ataturka lub Muzeum Cywilizacji Anatolijskich.

Tanie loty do Ankary można zarezerwować z Warszawy. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Ankary, ale z jednym międzylądowaniem możesz polecieć do stolicy Turcji popularnymi liniami Turkish Airlines, LOT Polish Airlines, Ukraine International Airline. Z naszych stron loty do Ankary odbywają się na lotnisko Esenboga Airport, oznaczane symbolem ESB.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Turcji

Wiza do Turcji

Przy podróżowaniu do Turcji potrzebujecie wizy turystycznej. Istnieją dwa sposoby na jej zdobycie.

Możecie ją zyskać za pośrednictwem platformy internetowej E-visa. Po otwarciu strony należy się zarejestrować, wypełnić formularz i dokonać opłaty za pomocą karty płatniczej w wysokości 20 USD. Po dokonaniu opłaty, na adres e-mail podany przez wnioskodawcę zostanie przesłane drogą elektroniczną potwierdzenie wydania wizy. Następnie należy wydrukować potwierdzenie. Polecamy zabranie go ze sobą w formie papierowej, w celu przedłożenia podczas kontroli granicznej.

Wizę możecie otrzymać również po przyjeździe do Turcji - w punktach sprzedaży na przejściach granicznych. Opłaty należy dokonać gotówką, a wynosi ona 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

Pogoda w Turcji

Turecka Riwiera jest znaną wakacyjną destynacją Polaków. Dzięki wielkiej różnorodności klimatów, znajdziesz tu miejsce, do spędzenia wspaniałych wakacji o każdej porze roku. Oferuje ciepłe morze i słoneczne dni, ale również i zaśnieżone góry.

Turcja charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem ze znacznymi różnicami między regionami. Jest podzielona na kilka stref klimatycznych. Klimat jest głównie suchy, obszary przybrzeżne mają klimat śródziemnomorski, a w głębi lądu jest klimat kontynentalny.

Wybrzeże oferuje upały, które są do zniesienia dzięki wilgotnemu powietrzu i bardzo łagodne zimy. Odwrotnie, obszar śródlądowy oferuje bardzo suche lato, czasem wręcz nieprzyjemne i bardzo chłodne zimy. Najbardziej wyraźne skoki temperatury są na wschodzie, gdzie występujące górzyste części pokryte są śniegiem. Zima jest tu bardzo mroźna z niskimi temperaturami głęboko poniżej zera.

Ceny w Turcji

Narodową walutą jest lira turecka. W Turcji ogólnie jest taniej, niż w Polsce, lecz jednak niektóre rodzaje produktów spożywczych są droższe niż u nas. Zależy to jednak od miejsca zakupu. Na lotniskach przepłacicie, w głębi lądu jest o wiele taniej. Tanie są również małe sklepiki przeznaczone dla miejscowych. Proponowane ceny są orientacyjne i w ciągu sezonu mogą się zmieniać.

Tanie zakwaterowanie w Turcji

Ceny zakwaterowania i odległość hotelu od centrum możecie sprawdzić, a hotel zarezerwować bezpośrednio przez zakładkę na Flipo - Hotele. Turcja oferuje szeroki wybór luksusowych hoteli z usługami all inclusive. Ceny są zależne od tego, czy wybierzecie się do Turcji w głównym, letnim sezonie, czy też pomiędzy sezonami. Oferty last minute do Turcji jednak ogólnie kosztują mniej w czasie wiosny oraz jesieni.

Jeśli zdecydujecie się zwiedzić okolicę miasta, w którym spędzacie wakacje, czy też po prostu Turcję, auto możecie sobie zarezerwować bezpośrednio przez zakładkę na Flipo Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Turcji

Wizyta u lekarza w Turcji bez wykonywania zabiegów to koszt około 100 USD i więcej, a dzień pobytu w szpitalu - od 500 USD. Wyposażenie szpitali jest na dobrym poziomie. Wykonywanie zabiegów jest bardzo drogie. Przed wakacjami polecamy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia oraz przygotowanie się na możliwość płatności kartą kredytową. Turecka służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty w gotówce.

Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Brak innych zagrożeń epidemiologicznych.

Turcja nie wymaga od odwiedzających kraj żadnych dodatkowych szczepień. Trzeba skontrolować ważność szczepień obowiązujących w naszym kraju. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko żółtaczce, ponieważ na wypadek poważniejszych zabiegów medycznych należy okazać zaświadczenie o tym szczepieniu.

Aktualny czas w Turcji

W Turcji jest o godzinę więcej niż w Polsce.

Najlepsze atrakcje w Ankarze

10 ciekawostek i faktów o Turcji

1
Przed ogłoszeniem powstania Republiki, obywatele Turcji nie mieli nazwisk, ale tylko imiona.
2
Również dzięki Turkom (Ottomanom) w Europie znalazła się kawa oraz czereśnie.
3
W Stambule istniał ostatni przystanek słynnego pociągu Orient Express, który jeździł z Paryża do Konstantynopolu. Podróżowała nim również słynna pisarka Agatha Christie.
4
Dwa z siedmiu cudów świata znajdowały się na terenie dzisiejszej Turcji – świątynia Artemidin w Efezie oraz mauzoleum w Halikarnasse.
5
Jeden z najstarszych kościołów na świecie znajduje się w Antalyi. Jest to koścół Św. Piotra.
6
W Turcji kąpiele te są uważane za wydarzenie towarzyskie, które można porównać do mniejszych balów lub przyjęć.
7
Tulipany do Europy sprowadzili tureccy handlarze dopiero w XVI wieku.
8
Dziś znany na całym świecie Święty Mikołaj powstał na podstawie legend o hojnym biskupie Św. Mikołajowi z Myry (okolice dzisiejszej Antalyi).
9
Słynne wojny trojańskie miały miejsce w zachodniej Turcji. Replikę konia trojańskiego można zobaczyć w Muzeum w Stambule.
10
Stambuł jest jedynym miastem na świecie, który znajduje się na terenie dwóch kontynentów.
Czy ten artykuł jest pomocny?