Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Albania

Oferty lotów do Albanii

Ciekawostki o Albanii

Albania to przepiękny kraj. Ma piękne miasta, fascynującą przyrodę i góry oraz oczywiście plaże, z białym piaskiem i turkusową wodą!

Z Tirany można łatwo dostać się do jej okolic samochodem, na przykład w kierunku fortecy Petrela lub Preza. Warto również odwiedzić zamek Kruja lub ruiny zamku Varosh. Popularna jest również jaskinia krasowa Pëllumbas i jezioro Farka, które odwiedzają miejscowi Albańczycy, w celu uprawiania sportów wodnych. Można tam wybrać się na przyjemną jednodniową wycieczkę kajakową.

Z bardzo relaksującą i autentyczną atmosferą spotkacie się w mieście Skadar nad jeziorem Skadar. Albańczycy dzielą jezioro z Czarnogórą, gdzie znajduje się także park narodowy.

Kolejnym skarbem Albanii jest pobliskie jezioro Komani, gdzie można wybrać się na rejs. Jeśli zdecydujecie się pojechać na południe, krajobraz będzie coraz bardziej przypominał Wam Grecję. Odkryjecie niezwykle piękne puste plaże i piękne wioski. Plaże Palasa, Dhërmi, Lukov lub Ksamil z pewnością Was nie rozczarują.

Tanie loty do Tirany można zarezerwować z Warszawy lub Krakowa. Niebezpośrednie loty do Tirany są w ofercie linii lotniczych Austrian Airlines oraz Lufthansa i są dostępne z jedną przesiadką. Lotnisko w albańskiej Tiranie nazywa się Rinas Airport i jest oznaczane symbolem TIA.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Albanii

Tirana

Albania znajduje się względnie niedaleko Polski, dlatego zawsze należy rozważyć, czy nie opłaci Wam się bardziej polecieć do Tirany i na miejscu wynająć samochód na lotnisku. O transporcie autobusowym w Albanii nie można powiedzieć, że jest niezawodny, ponieważ nie jest tam przestrzegany harmonogram odjazdów i przyjazdów. Dlatego lepiej jest korzystać z tanich wypożyczonych samochodów lub motocykli.

Możesz rozpocząć swoją podróż do Albanii w stolicy Tiranie, która ma bardzo ciekawą atmosferę. Budynki z czasów sowieckich mieszają się tutaj z meczetami i nowoczesnością. Niektóre bary i restauracje swoją jakością przypominają Europę Zachodnią, podczas gdy inne dzielnice wyglądają bardzo słabo.

Tirana jest stolicą, a także największym miastem Albanii. Znajduje się zaledwie 25 kilometrów od wybrzeża Adriatyku, w pobliżu pasma górskiego Dajti. Charakteryzuje się w szczególności bogatym życiem nocnym, ruchliwymi ulicami pełnymi sklepów, restauracji i kawiarni, ale spotkacie tutaj także biedę kontrastującą z drogimi ulicami stolicy.

Tanie loty do Albanii możecie zarezerwować do miasta Tirana z Warszawy lub z Wrocławia. Niebezpośrednie loty do Tirany są oferowane przez przewoźnika Lufthansa, Aegean, SWISS oraz Turkish Airlines. Z tymi liniami lotniczymi możecie wygodnie polecieć do Tirany z jednym transferem. Lotnisko w stolicy Albanii nazywa się Rinas Airport i oznaczane jest ono symbolem TIA.

Przydatne info o Albanii

Dokumenty podróżne do Albanii

Po wjeździe do Albanii musisz okazać ważny paszport lub dowód osobisty, który musi być aktualny przez co najmniej 3 miesiące po planowanym zakończeniu pobytu. System bezwizowy obowiązuje przez okres do 90 dni, ale po miesiącu musicie zgłosić się na granicy lub na posterunku policji i poinformować o długości swojego pobytu w Albanii.

Pogoda w Albanii

Chociaż Albania jest małym krajem, ma kilka pasm klimatycznych. Niziny przybrzeżne zazwyczaj mają klimat śródziemnomorski, podczas gdy wyżyny mają klimat kontynentalny. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, ze średnią maksymalną temperaturą wynoszącą 30º C. Tereny górzyste zimą pokryte są śniegiem.

Ceny w Albanii

Dla Polaków Albania jest bardzo tanim miejscem na wakacje. Ceny zwykłego jedzenia są tu o połowę niższe, niż w naszym kraju. Na przykład zapłacicie mniej niż 4 PLN za kawę, a 2-litrowa butelka wody kosztuje 2 PLN.

Ceny zakwaterowania w Albanii są bardzo atrakcyjne nawet w sezonie letnim. Możesz zarezerwować zakwaterowanie w hotelu już od 40 PLN za noc. Możesz również sprawdzić ceny bezpośrednio na naszej stronie Flipo Hotele.

Jeśli chcesz wynająć samochód i zwiedzić okolice Tirany, polecamy zarezerwować samochód przez Flipo Samochodyi odebrać go na lotnisku.

Aktualny czas w Albanii

W Albanii jest ta sama godzina, co w Polsce. Znajdujemy się w tej samej strefie czasowej.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Albanii

Wjazd do Albanii nie wymaga wykonywania dodatkowych szczepień. Poleca się picie wody butelkowanej lub przegotowanej. Służba zdrowia w Albanii jest na bardzo niskim poziomie. Przychodnie i szpitale na dobrym poziomie znajdują się w Tiranie i w większych miastach.

Co trzeba zobaczyć w Tiranie

10 ciekawostek o Albanii

1
Nazwę kraju, w albańskim języku Shqipëria, można również przetłumaczyć jako „Dzieci Orłów”.
2
W Albanii znajduje się czwarta najwyższa góra na Bałkanach.
3
W Albanii rośnie około 30% wszystkich gatunków roślin i 42% gatunków znajdujących się w Europie.
4
Królowa Albanii z Oponic potrafiła rozmawiać również po słowacku.
5
Za jedno euro dostaniecie około 30 leków. Jest to oficjalna waluta w Albanii.
6
Powierzchnia Albanii jest mniej więcej tak duża, jak połowa powierzchni Słowacji (gdzie znajduje się siedziba Flipo).
7
Jezioro Skadar w Albanii jest największym jeziorem w południowej Europie.
8
W celach obronnych władze wybudowały betonowe bunkry w całym kraju w latach 70. i 80. XX wieku - w górach, na ulicach, na plażach. Istnieje ich aż 170 000.
9
Trzy czwarte ludności Albanii nie wyznaje żadnej religii.
10
Jezioro Ochrydzkie znajduje się na granicy z Macedonią i jest jednym z najgłębszych jezior w Europie.
Czy ten artykuł jest pomocny?