Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Adelaide

Oferty lotów do Adelaide

Ciekawostki o Adelajdzie

Adelaide, miasto stworzone dla tych, którzy kochają pyszne jedzenie i wino. W odróżnieniu od Melbourne i Sydney, które słyną z szerokiego wyboru świetnych restauracji, jest to miasto bardziej skupione na modnych międzynarodowych restauracjach i ulubionej wśrod wszystkich scenie barowej. To charyzmatyczne miasto oferuje wiele możliwosci rozrywki w czasie gorących sobotnich nocy, z muzyką na żywo. Warte uwagi są również malownicze kościółki i autentyczna miejska architektura.

Stolica Południowej Australii nie może konkurować z szybko rozwijającym się Sydney, Melbourne i Brisbane jeżeli chodzi o przypływ kapitału oraz zwiększająca się liczbę mieszkańców. Lecz Adelaide nawet nie próbuje tego robić, ma inne priorytety, nad którymi stara się pracować. Adelaide jest spokojnym miastem - nie zobaczycie tutaj żadnych korków, wypadków, ma bardzo europejski charakter - nie mieszka tutaj zbyt wiele Azjatow, jest ukierunkowane na kulturę - jest to w końcu metropolia Festival State, a piękna przyroda nie znajduje się jedynie w okolicy miasta, ale również w nim samym.

Adelaide jest piątym największym miastem w Australii. Często nazywane jest "City of Churches" (miastem kosciołów).

W centrum Adelaide łatwo jest się zorientować w terenie. William Light w 1823 roku zainspirowal się regularnym umiejscowieniem ulic sycylijskiego miasta Catania, a jako serce południowo-australijskiej metropolii wyznaczył Victoria Square, wokół którego w każdym rogu umiejscowione są cztery kolejne rynki.

Na Victoria Square ma swoją trasę starodawny tramwaj z 1929 roku, który pokonuje trasę do oddalonego o 11 kilometrow miasta Gleneg, miasta odpoczynku mieszkanców Adelaide na brzegu zalewu św. Vincenta. Tak więc Melbourne nie jest jedynym australijskim miastem z tramwajami, nawet gdy w Adelaide jest tylko jedna linia transportowa.

Kulturową tętnicą miasta jest tak zwany „Północny taras”, gdzie można zobaczyć obok siebie muzeum, siedzibę władzy, kasyno, historyczną budowlę kolei, a przede wszystkim futurystyczną budowlę The Festival Centre. W największym kulturowym obiekcie Australii na przełomie marca i kwietnia odbywa się prestiżowy festiwal kulturowy.

Kolejnym „naj” miejscem jest niedaleki Rundle Mall, prawdopodobnie największy teren handlowy na południowej półkuli. Największą kulturową grupą ludzi nie rozmawiającą w języku angielskim tworzą obywatele Włoch. Pewnie dlatego w tym miejscu w przeliczeniu na osobę znajduje się najwięcej kawiarni i restauracji w Australii. Niedalekie Barossa Valley, produkujące naprawdę świetne wina, to dodatkowy atut tego miejsca.

Z wieży jest piękny widok na miasto i okolice, gdzie na północno-wschodniej części wznoszą się wzgórza Adelaide Hills. Na ich szczytach trudno jest znaleźć śnieg, nawet w środku zimy. Pomimo tego w Adelaide miłośnicy narciarstwa znajdą coś dla siebie. Na przedmieściach miasta funkcjonuje ciekawy zadaszony sztuczny stok narciarski – jest to coś podobnego do stoku, który znamy przykładowo z Dubaju.

Adelaide nie jest tak popularną destynacją jak na przykład Sydney, Melbourne czy Perth, jednak Polacy zaczynają podróżować i poznawać również i tę metropolię. Tanie bilety do Adelaide z Warszawy kupicie z linią lotniczą Qantas Airways lub Emirates Airlines. Najtańsze bilety do Adelaide z Wrocławia kupicie z przewoźnikiem Air France, Lufthansa lub LOT Polish Airlines. Lotnisko w Adelaide (ADL) jest piątym największym lotniskiem w kraju. Zabiezpiecza ono transport do południowej Australii i jest położone około 7 kilometrów na zachód od centrum Adelaide. Lotnisko jest w stanie zapewnić transport około 7,7 mln pasażerów rocznie.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Australii

Wiza do Australii

Polacy podróżujący do Australii w celach turystycznych na czas nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą można aplikować poprzez platformę eVisitor. Wiza nie jest płatna. Wnioski o wizę można składać na stronie internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii.
Uzyskanie wizy musi zostać potwierdzone e-mailem. Wiza uprawnia do wjazdu do Australii. Informacje na temat wydanej wizy znajdują się w systemie elektronicznym. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej
http://www.homeaffairs.gov.au/aboutyourvisa.

Wszelkie konsultacje na temat wiz zaleca się wykonywać na podanej stronie internetowej.

W Australii na międzynarodowych lotniskach używane są skanery ciała. Jest to dodatkowy element bezpieczeństwa lotniczego. Pasażerowie wybierani są losowo do kontroli. Procedura nie jest zagrożeniem dla zdrowia pasażerów i nie narusza ich prywatności.

Pogoda w Australii

W Australii głównym sezonem jest okres od grudnia do lutego. Klimat różni się znacznie w zależności od lokalizacji. Oznacza to, że od wybrzeża do obszarów śródlądowych liczba opadów zmniejsza się, a temperatura wzrasta z południa na północ. W grudniu i lutym pogoda jest optymalna na południu kontynentu. Ważne i szczegółowe informacje o ulubionych i najpopularniejszych kurortach znajdują się w pobliżu najpopularniejszych lokalizacji.

Ceny w Australii

Walutą w Australii jest dolar australijski, oznaczany jako AUD. Jeden australijski dolar dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się banknoty o wartości 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, a monety o wartości 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 dolarów. Australijskie banknoty są wyprodukowane z polimeru. Australia wprowadziła takie banknoty jako pierwszy kraj na świecie. Australijska waluta jest szóstą najbardziej wartościową walutą na świecie!

Dolary australijskie możecie wymienić w Polsce bez problemu, są one dostępne w kantorach oraz w bankach. Na podróż polecamy wymianę banknotów na kilka pierwszych dni, aby nie mieć przy sobie zbyt dużej sumy pieniędzy. Polecamy również używanie karty kredytowej. Zapłacicie nią praktycznie wszędzie, nawet w małych sklepikach w podziemnych przejściach. Oczywistością są w Australii również terminale z płatnościami bezdotykowymi. Bankomaty w kraju znajdują się praktycznie za każdym rogiem. Przed podróżą upewnijcie się jaką opłatę pobiera Wasz bank za wypłatę gotówki za granicą.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Adelaide? Im bliżej do centrum, tym oczywiście cena jest wyższa. Ceny hoteli w Adelaide możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Polecamy również wypożyczenie auta bezpośrednio przy lotnisku. Rezerwację auta możecie wykonać również przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Australii

Australia nie wymaga od turystów żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie przypilnować ważności szczepień w naszym kraju.

Aktualny czas w Adelaide

W Australii jest o 8 godzin i 30 minut więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Adelaide

10 ciekawostek i faktów o Australii

1
Według naukowców ¾ rodzajów zwierząt żyjących w Australii nie jest nadal odkryta.
2
W 1892 roku kilkaset ludzi opuściło Australię, ponieważ chcieli oni utworzyć utopijne społeczeństwo gdzieś po środku Paragwaju.
3
W Australii znajduje się rzeka, która ma jasno-różowy kolor. Naukowcy nadal nie wiedzą z jakiego powodu wystąpiło takie zjawisko.
4
Highway 1 jest najdłuższą narodową autostradą na świecie. Ma długość 14,500 km i rozciąga się po całym obwodzie Australii.
5
Pomimo negatywnych historii opowiadanych przez wielu, ostatni przypadek, kiedy ktoś zmarł z powodu ugryzienia przez pająka został odnotowany w 1981 roku.
6
W Australii żyje więcej kangurów niż ludzi.
7
Miasto Melbourne nazywane jest również Batmanią.
8
Do Australii należy największa część Antarktydy (5,8 mln km2).
9
W Australii jest góra, która nazywa się Mt. Disappointed (Rozczarowany), dlatego, że turyści, którzy weszli na jej szczyt nie byli usatysfakcjonowani oglądając widok jaki zastali.
10
W Australii jest ponad 10 000 plaży, dlatego każdego dnia możecie odwiedzać inną. Jeśli chcielibyście każdego dnia odwiedzać inną plażę i zwiedzić je wszystkie to zajęłoby to Wam 30 lat.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)