Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Sri Lanka

Oferty lotów na Sri Lankę

Ciekawostki o Sri Lance

Szukacie taniego biletu na Sri Lankę? Luksusowego zakwaterowania w pobliżu plaży lub plantacji herbaty, w najlepszych cenach? Na Flipo.pl możecie porównać sobie ceny biletów lotniczych, zakwaterowania, wynajmu aut czy też ubezpieczenia na Sri Lance.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca na Sri Lance

Kolombo

Sri Lanka jest mieszanką niekończących się plaży, przyjaznych miejscowych, świeżej herbaty, historii mającej ponad trzy tysiące lat, świetnej kuchni i wyjątkowych wrażeń. Na świecie jest jedynie kilka takich miejsc, gdzie znajdziecie tak dużo lokalizacji z listy światowego dziedzictwa UNESCO na takim małym terenie, jakim jest Sri Lanka.

Historia wyspy zaczęła się przed ponad dwoma tysiącami lat. Ukazuje się ona poprzez stare świątynie i pałace, które polecamy zobaczyć. Przeżyjcie prawdziwe safari w jeepach w parku narodowym na Sri Lance. Znajdziecie się kilka metrów od jeziora z przechadzającymi się na jego brzegach słoniami, podczas gdy w cieniu będzie wylegiwał się leopard.

Wyspa jest niewielka i niesamowicie rozmaita, kraj zmienia się tutaj z każdym kilometrem. Jeżeli chcecie uciec od tropikalnego klimatu niziny na Sri Lance, wybierzcie się na wycieczkę w góry, gdzie hodowana jest znana na całym świecie cejlońska herbata. Nazbierajcie sobie herbacianych liści, zalejcie je gorącą wodą i korzystajcie ze spokoju w duszy na świeżo-zielonych herbacianych plantacjach w europejskim klimacie.

Oczywiście nie możemy również zapomnieć również o świetnych, rodzinnych plażach na zachodzie, surferskich plażach na południu oraz na nadal dziewiczych i nienaruszonych plażach na wschodzie wyspy. Sri Lanka jest po prostu wakacyjnym rajem. Jest mała, ale bogata. Jest egzotyczna, ale równocześnie odświeżająca. Dotrze do serca tradycyjnego podróżnika oraz zapalonego podróżnika, który chce korzystać z wakacji w pełni.

Oficjalnym językiem jest język syngaleski i tym właśnie językiem posługuje się 75% obywateli. Ma on zachodni i południowy dialekt. Drugim językiem narodowym jest język tamilski, którym posługuje się około 18 % obywateli. W destynacjach turystycznych bez większych problemów porozumiecie się również po angielsku. Jeśli podczas Waszych wakacji nauczycie się kilku podstawowych słów w języku miejscowych, na pewno bardzo to docenią.

Tanie bilety na Sri Lankę

Szukacie tanich biletów na Sri Lankę? Z naszych stron najlepiej jest dostać się tam z lotniska w Warszawie. Tanie loty na Sri Lankę z Warszawy oferuje linia lotnicza LOT, a bilety można kupić już od 2429 PLN. Niskie ceny biletów lotniczych do Kolombo oferuje również linia lotnicza Emirates, Aeroflot, Qatar Airways. W większości są to loty z jedną przesiadką. Z Katowic do Kolombo polecicie z dwiema przesiadkami liniami Lufthansa oraz LOT. Loty z Poznania do Kolombo oferuje linia lotnicza Lufthansa z dwiema przesiadkami. Długość lotu do Kolombo to około 11 godzin.

Również z okolicznych lotnisk jest możliwość lotu na Sri Lankę. Z Wiednia, Budapesztu, czy też Pragi polecicie do Kolombo linią Emirates z jedną przesiadką w Dubaju, czy też Qatar Airways z przesiadką w mieście Doha.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya to jedno z najchłodniejszych miejsc na całej wyspie. Nazywana jest "małą Anglią", nie tylko z powodu wielu wspólnych rzeczy związanych z hodowaniem herbaty, brytyjskie wpływy są tutaj po prostu widoczne. Jest to miasto, które powinniście zobaczyć w czasie podróży na Sri Lankę.

Miasto znajduje się w przepięknej okolicy gór i dolin, z szumiącymi wodospadami i zielonymi plantacjami herbaty. Kochacie piknikowanie? Park Victoria w centrum miasta na pewno się Wam spodoba.

Zróbcie sobie przystanek na znanych na całym świecie plantacjach herbaty oraz w fabryce herbaty. Cała historia herbaty na Sri Lance sięga do 1824 roku, kiedy to herbata została tutaj posadzona po raz pierwszy. Było to wtedy kilka roślinek przywiezionych z Chin.

Uwierzylibyście w to, że w 1873 roku z tamtejszego Cejlonu przywieziono do Anglii jedynie skromne 23 funtów za herbatę? Przykładowo w 1996 roku było to już 258 milionów kilogramów, a Sri Lanka należała już wtedy do największych producentów herbaty na świecie.

Anurádhapura

Anurádhapura jest często oznaczana jako najsłynniejsze historyczne miasto na Sri Lance. Jej pałace były świadkami zarówno rządów syngaleskich królów, jak i okazjonalnych południowoindyjskich „intruzów”. W czasach swojej świetności była najbardziej rozległą i najważniejszą królewską stolicą na Sri Lance.

Anurádhapura zyskała na znaczeniu za czasów władzy Dévánampija (247-207 p.n.e.), kiedy to na Sri Lankę przybył buddyzm. Jego przeznaczeniem było poddanie się inwazji z południowych Indii, która była wielokrotnie powtarzana w historii miasta. Wśród mężczyzn, którzy najbardziej wpłynęli na jej przeszłość, są m.in. syngaleski bohater Dutthagamani (panował w latach 161–137 p.n.e.), który odebrał miasto i zajął się budowaniem jednych z najbardziej imponujących zabytków dzisiejszej Anuradhapury.

Jest tutaj wiele zabytków wartych odwiedzin, jak na przykład Srí Mahá Bodhi (święte drzewo buddystów), ​​Dagoba, Ruvanvelisaya, Dagoba Thuparama, Mosiężny Pałac lub Issarasamana Vihare.

Kandy

Kandy znajduje się w pięknym pagórkowatym krajobrazie płaskowyżu w sercu Sri Lanki, otoczonym głównie plantacjami herbaty. To święte miejsce buddyjskie, znane również jako Senkadagalapura, było ostatnią stolicą królów syngaleskich i jest jednym z ich najświętszych miejsc, ponieważ „Świątynia Świętej Relikwii Zębów Pana Buddy” ukrywa tę świętą relikwię.

Świątynia, zbudowana w XVI wieku, jest nadal ważnym miejscem pielgrzymkowym. Oczywiście jest możliwość odwiedzenia tej świątyni ze swoim przewodnikiem. W pobliżu znajdują się pozostałości Pałacu Królewskiego Maha Wasala, pałacu Palle Wasala, który mieszkał blisko rodziny królewskiej.

Znajdziecie w tym miejscu również piękny ogród botaniczny. Jest pełen nietoperzy, które latają po zachodzie słońca. Jedzenie na Sri Lance jest doskonałe i jest podwójnie prawdziwe w Kandy. Curry to główna cecha charakterystyczna kuchni Sri Lanki. Jest podawany we wszystkich daniach.

Tanie bilety na Sri Lankę

Szukacie tanich biletów na Sri Lankę? Z naszych stron najlepiej jest dostać się tam z lotniska w Warszawie. Tanie loty na Sri Lankę z Warszawy oferuje linia lotnicza LOT, a bilety można kupić już od 2429 PLN. Niskie ceny biletów lotniczych do Kolombo oferuje również linia lotnicza Emirates, Aeroflot, Qatar Airways. W większości są to loty z jedną przesiadką. Z Katowic do Kolombo polecicie z dwiema przesiadkami liniami Lufthansa oraz LOT. Loty z Poznania do Kolombo oferuje linia lotnicza Lufthansa z dwiema przesiadkami. Długość lotu do Kolombo to około 11 godzin.

Również z okolicznych lotnisk jest możliwość lotu na Sri Lankę. Z Wiednia, Budapesztu, czy też Pragi polecicie do Kolombo linią Emirates z jedną przesiadką w Dubaju, czy też Qatar Airways z przesiadką w mieście Doha.

Przydatne info o Sri Lance

Wiza i dokumenty podróżne na Sri Lankę

Do wstępu do kraju należy posiadać paszport ważny na okres 6 miesięcy dłużej od terminu planowanego wyjazdu ze Sri Lanki. Należy również posiadać bilet powrotny oraz środki finansowe w wysokości minimum 30 USD / dzień. Od dnia 1.1.2012 trzeba również zautoryzować swój wjazd na teren kraju w systemie ETA.

Pogoda na Sri Lance

Całoroczne gorące i tropikalne pogody z bardzo wilgotnym powietrzem są charakterystyczne dla Sri Lanki. To dlatego, że wyspa leży w paśmie tropikalnym, w którym spotyka się pora sucha z porą deszczową. Od maja do sierpnia na pogodę na wyspie wpływa monsun Yalaa. Ma on wpływ szczególnie na południowo-zachodnią część Sri Lanki. To tutaj trwa najbardziej suchy okres podczas głównego sezonu – od grudnia do marca. Drugi monsun nazywany Maha występuje w północno-zachodniej części wyspy i trwa od września do stycznia.

Pora sucha w tej części wyspy trwa od maja do września. Ponieważ monsuny się ze sobą przeplatają, trzeba sobie dobrze wybrać lokalizację wakacji. Sri Lanka jest doskonałym miejscem na wakacje w czasie całego roku. Temperatura powietrza wynosi tutaj średnio 27°C, a średnia temperatura wody wynosi od 27°C do 30°C.

Ceny na Sri Lance

Narodową walutą jest Rupia Lankijska. W podróży do kraju nie opłaca się mieć przy sobie banknotów o dużych nominałach, nie wszędzie będzie możliwość wydania. Sprzedawcy często nie mają dostatecznie dużo gotówki do wydania. W miejskich punktach wymiany walut bez problemu wymienicie dolar, euro oraz librę za miejską walutę i przeciwnie. Przy wyjeździe ze Sri Lanki polecamy zamienić sobie wszystkie pieniądze z powrotem, ponieważ w naszych okolicach niestety nie wymienicie pieniędzy z waluty, która obowiązuje na Sri Lance.

Tanie hotele na Sri Lance

Na Flipo macie możliwość wybrania sobie zakwaterowania spośród wielu opcji - od tanich apartamentów po świetne hotele i resorty. Dostępne możliwości zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą na Sri Lankę

Do podróżowania po Sri Lance nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Należy jednak wiedzieć, że opieka zdrowotna nie jest tutaj na najwyższym poziomie, a skomplikowane przypadki nie są możliwe do wykonania w tym kraju. Turyści muszą zapłacić za badania, a ceny za te usługi są dość wysokie. Z tego powodu polecamy przed podróżą wykupienie ubezpieczenia.

Aktualny czas na Sri Lance

Sri Lanka znajduje się w strefie czasowej UTC +05:30. Mówiąc wprost: na Sri Lance jest zawsze o 4,5 godziny więcej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć na Sri Lance

10 ciekawostek i faktów o Sri Lance

1
Sri Lanka została skolonizowana przez Portugalię (1505), Holandię (1658) oraz Wielką Brytanię (1796), a niepodległość zdobyła dopiero w 1948 roku.
2
Najstarsze drzewo na świecie znajduje się na Sri Lance i zostało zasadzone 2000 lat temu.
3
W 2016 roku krajowi udało się obniżyć ryzyko malarii na 0%. Sri Lanka w XX wieku należała do krajów z największą ilością zarażonych ludzi.
4
Najwyższy szczyt Sri Lanki - Adam’s Peek, jest uważany za jedno z najświętszych miejsc na wyspie. Buddyści, hindusi, muzłumanie, ale również chrześcijanie uważają, że stopy na szczycie są stopami ich Boga.
5
Sri Lanka jest czwartym największym producentem i trzecim największym transporterem herbaty na świecie.
6
Jeszcze 50 lat temu Sri Lanka nazywała się “Cejlon”. Słowo to pochodzi od słowa Ceilao - nazwy skolonizowanego przez Portugalię kraju. Sri Lanka zmieniła swoją nazwę dopiero w chwili, kiedy została republiką w 1972 roku.
7
Sri Lanka jest pierwszym krajem, który na premiera wybrał kobietę.
8
Hindusi wierzą, że Sri Lanka była kiedyś całością - że kraj był połączony drogą lądową.
9
W wyniku niszczycielskiej fali tsunami, w 2004 roku zginęło ponad 30 tysięcy ludzi. Szokujący jest fakt, że wszystkie zwierzęta przewidziały nadejście tsunami i na godzinę przed tym, jak fala uderzyła, wiele z nich uciekło do podziemi.
10
Amerykański raper Akon dostał dożywotni zakaz wstępu na Sri Lankę. W 2010 raper w jednym ze swoich teledysków imprezował wprost przed posągiem Buddy. Ta sytuacja wywołała masywne protesty w stolicy Sri Lanki.
Czy ten artykuł jest pomocny?