Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Sharjah

Oferty lotów do Miasta Sharjah

Ciekawostki o Mieście Sharjah

Sharjah, czy też po polsku Szardża, jest trzecim największym emiratem, zamieszkałym przez 1,1 miliona obywateli. Przepiękne miasto, które od lat stoi w cieniu swojego bardziej popularnego sąsiada - Dubaju.

Emirat Szardża jako jedyny posiada wybrzeża zarówno w Persji, jak i Zatoce Omańskiej, podczas gdy inne Emiraty mają tylko jedno z nich. Kulturalne centrum świata arabskiego Miasto Szardża jest stolicą emiratu Szardża i jest niezwykle bogate we wszelkiego rodzaju muzea.

Szardża uważana jest za najbardziej konserwatywny i surowy emirat. Prawo określa tutaj, w co możesz się ubrać, a czego założyć nie możesz. Zostało ono przyjęte w 2001 roku i od tego czasu surowo kontroluje się jego ścisłego przestrzegania. Prawo to ma zastosowanie w równym stopniu do obywateli, jak i turystów. W miejscach publicznych, w budynkach użyteczności publicznej, ale także w centrach handlowych, mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodenek oraz odsłoniętej piersi i ramion. Większość resortów hotelowych stosuje jednak wyjątek od zasad dotyczących ubierania się.

Tanie loty do Szardży zarezerwujesz z Warszawy, Wiednia, Budapesztu i Pragi. Bezpośrednie loty do Emiratu Szardża są obsługiwane przez Air Arabia z Pragi i trwają sześć godzin. Możliwe jest także podróżowanie do Szardży liniami Turkish Airlines, EgyptAir i Austrian Airlines. Tanie loty z Warszawy do Sharjah są lotami w większości z jedną przesiadką. W swojej ofercie mają je linie lotnicze Turkish Airlines oraz LOT Polish Airlines. Lotnisko w Sharjah – Sharjah Airport oznaczone jest symbolem SHJ.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wiza i dokumenty podróżne przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich (PZEA) jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie półrocznym w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyty u rodziny i znajomych.

Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu służbowego, paszportu specjalnego i paszportu dyplomatycznego; dokument musi być ważny jeszcze minimalnie 6 miesięcy od daty wjazdu do PZEA. Osoby posiadające dokument podróży którego ważność upływa (mniej niż 6 miesięcy) nie zostaną wpuszczone do PZEA.

Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium PZEA. Paszporty tego rodzaju honorowane są jedynie przy tranzycie przez PZEA lub wyjeździe z kraju.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących ważności czy terminu wygaśnięcia wizy, należy kontaktować się z emirackim urzędem imigracyjnym (w Dubaju pod nr telefonu 04-3980000, w Abu Zabi pod nr 02-4024500, a w Polsce – z Ambasadą PZEA w Warszawie).

Władze Emiratów arabskich restrykcyjnie podchodzą do kwestii podwójnego obywatelstwa, osoba która wjeżdża do kraju legitymując się dokumentem podróży wydanym przez jeden kraj, powinna wyjechać z PZEA legitymując się tym samym dokumentem podróży. Posługiwanie się dokumentem podróży wydany przez inny kraj, niż ten na którym wjechało się do PZEA może spowodować opóźnienia a nawet zatrzymanie na czas wyjaśnienia sprawy.

Osoby posiadające w paszporcie pieczątki wjazdowe do Państwa Izrael mogą spodziewać się przedłużenia procedury paszportowej przy wjeździe do Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą nie zostać wpuszczeni do kraju.

Pogoda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

ZEA charakteryzują się bardzo gorącym klimatem z łagodnymi, ciepłymi zimami i upalnymi latami o wysokiej wilgotności. Gorące lato trwa od kwietnia do listopada, przynosząc temperatury powyżej 30°C, a od czerwca do początku września nawet powyżej 40°C. Opady atmosferyczne są bardzo małe, wynoszą jedynie około 100 mm rocznie.

Ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Walutą narodową jest tutaj Dirham, który można łatwo wymienić z wyprzedzeniem w kantorach lub na miejscu.

Szukasz taniego zakwaterowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Ceny zakwaterowania oraz odległość od centrum możesz sprawdzić i zarezerwować na Flipo.

Transport publiczny w mieście jest bardzo dobrze zorganizowany, możesz skorzystać z szybkiego pociągu, aby dostać się z bardziej odległych części miasta praktycznie wszędzie. Innym popularnym sposobem transportu jest taksówka lub Uber. Zawsze uzgadniaj cenę przed rozpoczęciem podróży.

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie okolic Dubaju, Abu Zabi lub całych Emiratów, możesz także zarezerwować samochód bezpośrednio przez Flipo.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Obszar PZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest jednak spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie WHO.

W PZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-2.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.

UWAGA!

Zaleca się szczególną ostrożność w przypadku przywożenia leków na terytorium Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ilość lekarstw nie może przekroczyć trzymiesięcznego przyjmowania. Wszystkie leki muszą znajdować się w oryginalnym opakowaniu i nie mogą być przeterminowane. Niektóre leki, które w Polsce znajdują się w powszechnym użyciu, mogą znajdować się na liście leków objętych ścisłą kontrolą lub zakazanych w tym kraju, a osoba, która je posiada może zostać zatrzymana do postepowania wyjaśniającego. Wwóz leków o działaniu narkotycznym, psychotropowym, CDA i CDB może nastąpić w ilości maksymalnej na potrzeby 30 dniowego normalnego użycia. Koniecznym jest posiadanie oryginalnej recepty lekarskiej oraz jej tłumaczenia na język angielski lub arabski. Kontrola celna może zażądać okazania tych dokumentów przy wjeździe do PZEA. Władze PZEA zalecają, aby osoba, która chce wwieźć lek znajdujący się na liście leków zakazanych, posiadała odpowiednie zaświadczenie wydane przez władze Emiratów poprzez Ambasadę Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. (więcej na http://www.uae-embassy.org/sites/default/files/Guidelines%20for%20carrying%20medecines%20to%20UAE.pdf)

Aktualny czas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich są 3 godziny więcej, niż w Polsce.

Najciekawsze atrakcje w Emiratach

10 ciekawostek o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

1
Jest to szósty najbogatszy kraj na świecie, który składa się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Sharjah, Umm al-Kuwait, Fujairah, Ajman i Ras al-Khaimah.
2
Mieszkańcy Szardży stanowią mniej niż 20% populacji całych Emiratów.
3
Wszyscy obywatele Emiratów mają bezpłatną opiekę medyczną i prawo do bezpłatnej edukacji, w tym nauki na uniwersytetach.
4
W Dubaju rząd płaci za utratę wagi. Za schudnięcie każdego kilograma rząd da ci 2 gramy złota.
5
W Dubaju znajduje się także największe na świecie centrum handlowe, Dubai Mall.
6
Bezrobocie w Emiratach jest znikome. Prawie wszyscy ludzie mają pracę lub są w organach państwowych, sądownictwie bądź są członkami zarządów organizacji gospodarczych i finansowych.
7
W 1991 roku w Dubaju był 1 wieżowiec, dziś jest ich ponad 400.
8
Na świecie jest 15 automatów, w których można zakupić złoto. W Emiratach znajdziesz 3.
9
W Emiratach znajduje się najwyższy budynek na świecie - Burj Khalifa. Wznosi się na wysokość 828 metrów, a koszt jego budowy wynosił 1,5 miliarda dolarów
10
Dubajska policja posiada samochody takie jak Lamborghini, Ferrari i Bentley. Służą one jednak wyłącznie do celów reprezentatywnych.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)