Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Pekin

Oferty lotów do Pekinu

Ciekawostki o Pekinie

Dwudziestomilionowy Pekin jest obecnie uważany za mózg i serce Chin. Jest to centrum kulturowe i polityczne, ale także centrum propagandowe. Oficjalna nazwa Pej-ťing oznacza Północną Stolicę, a nazwa Pekin pochodzi od wymowy według południowych chińskich dialektów kantońskich. Pekin to metropolia, którą można odwiedzać setki razy i zawsze pozostawia na nas inne wrażenie. Nie jest to miasto, które oczaruje Cię na pierwszy rzut oka, ale ma ono w sobie coś wyjątkowego i pociągającego.

Chiny to piękne pałace, muzea i świątynie z jednej strony, z drugiej ultranowoczesne budynki, spektakularne obiekty sportowe i wieżowce. Jeśli odwiedzisz Pekin, poświęć trochę czasu na zwiedzenie największej budowli na świecie. Fenomenalny Wielki Mur Chiński mierzy niesamowite 6400 km. Jego zadaniem była ochrona północnych granic Chin przed atakami wroga i był on chroniony przez około milion mężczyzn!

Trzeba oczywiście wspomnieć o jedzeniu! Kto z nas nie zna chińskich tradycyjnych potraw, pełnych ryżu, makaronu w połączeniu z kurczakiem lub mięsem z kaczki. Ale znajdziesz tu także inne, mniej tradycyjne specjały - smażone skorpiony, czy też kocie uszy. Jeśli należysz do niedawno utworzonej grupy trochę „dziwnych” ludzi, którzy nazywani są „foodies”, i przed zjedzeniem potrawy, pozwalają jej wystygnąć, próbując znaleźć najlepszy kąt do zrobienia zdjęcia, Pekin będzie dla Was rajem. Jedzenie jest także całkowitą obsesją Chińczyków, a zróżnicowane menu, które można znaleźć w Pekinie, jest tylko dowodem na to, że Chińczycy należą do największych smakoszy na świecie. Wszystkie spotkania towarzyskie i biznesowe odbywają się przy stole. Najlepiej jest tutaj robić biznes z kaczką po pekińsku w ustach, a miłość na pierwszej randce wyznawana jest przy chrupaniu nóżek z kurczaka, podanych w sosie słodko-kwaśnym.

Na szczęście „Zakaz wstępu” nie dotyczy „Zakazanego Miasta”, gdzie można podziwiać majestatyczny widok na pałac królewski o niewiarygodnych rozmiarach. Jego historia zaczęła być pisana700 lat temu, a jego budowa trwała około 14 lat. Jak sama nazwa wskazuje, miejsce to było całkowicie niedostępne publicznie, a wejście bez pozwolenia było karane śmiercią. Zamieszkiwało go 24 cesarzy, którzy zezwalali na wejście do środka tylko wybranym sługom. Stara chińska legenda mówi, że ktokolwiek raz wstąpił do tego miejsca, nigdy już z niego nie powrócił.

W Pekinie można pogubić się w starodawnych uliczkach pełnych historii, zrobić sobie selfie przed socjalistycznymi zabytkami lat 50. (ponieważ w Polsce zostały zniszczone niemal wszędzie), a jednocześnie jest to miasto najnowszych i najbardziej innowacyjnych budynków. Spójrzcie tylko na budynek CCTV Building, Galaxy Soho, salę koncertową, czy też stadion olimpijski. Pekin jest także kulturowym sercem Chin, w którym spotykają się najlepsi chińscy artyści, reżyserzy, muzycy, w którym znajdują się piękne galerie, muzea i wiele tradycyjnej chińskiej sztuki.

Warto również odwiedzić plac Tiananmen. Plac niebiańskiego spokoju. Znajduje się w samym centrum Pekinu i mierzy 880 x 500 metrów. Na jego północnym krańcu znajduje się symbol Pekinu - Czerwona Brama Niebiańskiego Pokoju.

Tanie bilety do Pekinu kupicie głównie z Warszawy. Tanie loty do Pekinu oferują linie lotnicze KLM Royal Dutch Airlines, China Southern Airlines, SAS Scandinavian Airlines oraz Air France. Są to loty głównie z jedną przesiadką. Loty bezpośrednie do Pekinu z naszych stron niestety nie są dostępne.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Pekinie

Wiza do Chin

Przed wjazdem na terytorium Chin, Polscy obywatele powinni ubiegać się o wizę. Można to zrobić w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. W tym celu należy wypełnić wniosek online, a także umówić się na wizytę za pośrednictwem strony internetowej https://cova.cs.mfa.gov.cn. Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych.

Paszport osoby wstępującej na teren Chin powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od terminu upływu ważności wizy do Chin. Urzędnicy mogą wymagać od turystów ukazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do Chin pobierane są od przyjezdnych odciski palców. Więcej informacji, w szczególności na temat połączeń tranzytowych oraz bezwizowego 144 godzinnego wstępu na teren Chin, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pogoda w Pekinie

Klimat Pekinu jest kontynentalny ze znacznym wpływem monsunowym. Latem pojawia się tutaj wilgotny wschodnioazjatycki monsun, a zimą suchy, zimny syberyjski antycyklon. Podczas, gdy w miesiącach letnich średnie temperatury wynoszą około 26 ° C, w zimie jest to tylko -3,7 ° C. Roczne opady deszczu wynoszą około 570 mm, a występują one głównie od czerwca do sierpnia. Najmniejsza ilość opadów występuje wiosną i jesienią.

Ceny w Pekinie

Oficjalną walutą w Chinach jest chiński juan - 1 euro to około 8 RMB. Żywność w Chinach można zakupić po bardzo niskiej cenie. Jest nawet tańsza niż w Tajlandii. Za obiad zakupiony w streetfoodowych straganikach, zapłacisz około 10 RMB na osobę. Jeśli pójdziesz do restauracji, za jedno danie zapłacisz od 15 RMB. Zakwaterowanie również nie należy do dużych kosztów. Klimatyzowany hotel z bezprzewodowym dostępem do Internetu i zapleczem sanitarnym kosztuje od 50 RMB za noc.

Szukacie hotelu w Chinach? W ogromnej ofercie hoteli łatwo można się pogubić. Uważajcie przy wyborze zakwaterowania – niektóre hotele odmawiają zakwaterowania zagranicznych turystów. Bardzo często taka informacja pojawia się przy wykonywaniu rezerwacji, warto zwrócić na to swoją uwagę. Ceny zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo, w zakładce Hotele. Jeśli chcecie wypożyczyć sobie auto, polecamy zrobić to bezpośrednio na lotnisku. Auto możecie sobie zarezerwować na Flipo, w zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Chin

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO, określiła epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (koronawirusem) jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów lotniczych oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne. MSZ apeluje również o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Więcej informacji na ten temat uzyskacie Państwo na stronie internetowej MSZ.

Najczęściej występującymi chorobami, przeciwko którym podróżujący do Chin wykonują szczepienia jest z pewnością żółtaczka typu A i B oraz tyfus brzuszny, również cholera. Polecamy skontrolować sobie w odpowiednim czasie przed wyjazdem ważność szczepień wykonywanych i obowiązujących w naszym kraju, szczególnie przeciwko tężcowi oraz polio. Żadne z wymienionych szczepień nie jest jednak obowiązkowe przy wjeździe do kraju.

Aktualny czas w Pekinie

W Pekinie jest o 7 godzin więcej, niż w Polsce.

Miejsca w Pekinie, które warto zobaczyć

10 ciekawostek o Chinach

1
Legenda głosi, że Chiny powstały 4000 lat temu podczas wielkiej powodzi.
2
Chińczycy zużywają 45 miliardów par drewnianych pałeczek rocznie.
3
W niektórych miejscach w Chinach słońce wstaje o 10 rano.
4
Konsola Playstation jest zakazana w Chinach.
5
W Chinach cenzura obowiązuje słowo „cenzura”.
6
Chiny przyznają kary śmierci 4 razy częściej niż wszystkie pozostałe kraje na świecie.
7
W Chinach nadal ponad 35 milionów ludzi żyje w jaskiniach.
8
W Chinach znajduje się most, w którym strona jazdy zmienia się z prawej na lewą.
9
Nowy wieżowiec w Chinach jest budowany co 5 dni.
10
Brad Pitt ma zakaz wjazdu do Chin. Z powodu jego roli w filmie Siedem lat w Tybecie.
Czy ten artykuł jest pomocny?