Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Montreal

Oferty lotów do Montrealu

Ciekawostki o Montrealu

Drugie co do wielkości miasto w Kanadzie i amerykański Paryż. Tak można w skrócie opisać metropolię Montreal. Miejsce, w którym kościoły z XIX wieku przeplatają się z nowoczesnymi drapaczami chmur i miejsce, w którym prawdopodobnie znajduje się najwięcej dróg rowerowych na świecie. Nie na próżno wielu ludzi twierdzi, że jest to najlepsze miejsce do życia. Ciekawe jest również to, że położone jest ono na rozległej wyspie i zbiegu dwóch rzek, Ottawy i rzeki Św. Wawrzyńca (Saint Lawrence River). A skąd wziął się ten Paryż? Chodzi tutaj o francuskojęzyczną prowincję. Prawdopodobnie usłyszysz tutaj język francuski częściej, niż Ci się wydaje.

Jeśli chcecie poznać prawdziwą Kanadę, nie możecie pominąć podróży do Montrealu. Jest to miasto, które ma Wam wiele do zaoferowania. Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady, o powierzchni prawie pięciuset kilometrów kwadratowych, położonym na Wyspie Montrealskiej u zbiegu rzeki Ottawa i rzeki św. Wawrzyńca (St. James. Lawrence River). Należy do prowincji Quebec. Jego populacja sięga prawie dwóch milionów mieszkańców.

Do najpiękniejszych części Montrealu zalicza się stare miasto, zwane Starym Montrealem (Old Montreal), uważane, i słusznie, za historyczne centrum miasta. Jest tutaj do dyspozycji wiele atrakcji, takich jak na przykład stary port w Montrealu. Wynajmijcie sobie rower i przejedźcie się wzdłuż nabrzeża. Warto wspomnieć o odwiedzeniu lokalnego muzeum, które opowie Wam coś o historii miasta. Odwiedźcie także Hotel de Ville, który jest nazwą architektonicznej budowy ratusza w Montrealu. Zdecydowanie powinniście ją zobaczyć. Kolejnym zabytkiem starej dzielnicy jest gotycka bazylika Notre-Dame.

Jednak Montréal to także nowoczesne miasto. Przekona Was o tym tzw. Nowe miasto, gdzie można podziwiać naprawdę dużą liczbę wieżowców. Jeśli lubisz zakupy, polecamy odwiedzenie dużego podziemnego centrum handlowego z ponad tysiącem sklepów zlokalizowanych w „podziemnym mieście”, swoistym labiryncie sklepów i kiosków. W mieście jest ogromna liczba kościołów, co świadczy o religijności mieszkańców.

Montreal to miasto festiwali, zarówno muzycznych, które mapują różne gatunki, jak i na przykład filmowych. Montreal Fireworks Festival to najsłynniejszy festiwal fajerwerków - piękne i wyjątkowe show, które nie ma sobie równych na całym świecie.

Jeśli jesteś koneserem sportu, odwiedź stadion hokejowy NHL Montreal Canadians (idealnie w czasie regularnego meczu ligowego), a miłośnikom sportów motorowych polecamy odwiedzenie toru, gdzie raz do roku jeździ również Formuła 1.

Tanie bilety do Montrealu najczęściej kupicie z Warszawy. Loty do Montrealu z Warszawy oferuje przewoźnik British Airways oraz KLM Royal Dutch Airlines, lotami z jedną przesiadką. Z Gdańska do Montrealu polecicie najczęściej z dwiema przesiadkami, liniami lotniczymi LOT Polish Airlines lub Air Canada. Z naszych stron loty do Montrealu odbywają się najczęściej na międzynarodowe lotnisko Pierra Elliotta Trudeau (YUL).

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Montrealu

Wiza do Kanady

Dnia 1.3.2008 Kanada zniosła dla obywateli Polski obowiązek wizowy. Od dnia 1.8.2015 wszyscy obywatele, którzy posiadają ważny paszport mogą przekroczyć kanadyjską granicę bez posiadania wizy.

Decyzję o wjeździe na terytorium kraju, a także długości pobytu w Kanadzie, podejmuje urzędnik imigracyjny podczas kontroli granicznej. Bezwizowy maksymalny okres pobytu w Kanadzie wynosi 6 miesięcy. Nauka oraz praca w Kanadzie bez posiadania zezwolenia jest nielegalna.

Od dnia 31.7.2018 władze Kanady pobierają odciski palców podczas składania wniosków o wizy długoterminowe przez podróżujących. Opłata za wnioski wynosi 85 CAD oraz koszt wizy.

Wraz z dniem 15.3.2018 przy wjeździe na teren kraju drogą lotniczą trzeba posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (Electronic Travel Authorization). Wydanie takiego dokumentu to koszt około 7 dolarów. Dokument ten można pozyskać za pośrednictwem strony internetowej udostępnionej przez kanadyjski rząd. Ważność dokumentu to 5 lat. Polecamy złożyć wniosek o eTA z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem. Jedyny oficjalny portal, gdzie trzeba aplikować o eTA to canada.ca, a dokładniej https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html .

Pogoda w Kanadzie

Kanada charakteryzuje się łagodnymi latami i chłodnymi zimami. Lato trwa mniej więcej od końca czerwca do początku września ze średnią temperaturą około 18 ° C.

W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi około -10 ° C. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, a najbardziej suchymi miesiącami jest luty, marzec, październik i listopad.

Ceny w Montrealu

Narodową walutą w Kanadzie jest dolar kanadyjski, który bez problemu wymienicie na którymkolwiek lotnisku.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Montrealu? Im bliżej do centrum - Downtown, tym oczywiście cena jest wyższa. Jeżeli jednak wykonacie rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem, możecie tutaj znaleźć zakwaterowanie nawet za 30-40 EUR za noc na osobę. Ceny hoteli w Kanadzie i ich położenie, możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzenie okolicy, polecamy również wypożyczenie auta, najlepiej bezpośrednio przy lotnisku. Rezerwację auta możecie wykonać również przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Kanady

Kanada nie wymaga od turystów żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie przypilnować ważności szczepień w naszym kraju.

Dostęp do opieki medycznej w Kanadzie nie jest utrudniony i jest na wysokim poziomie, jednak wymaga długiego czasu oczekiwania. Opłata za standardową wizytę u lekarza wynosi około 80 - 100 CAD. Wizyta u stomatologa to koszt mniej więcej: od 100 CAD. Koszt pobytu w szpitalu przez 24 godziny, obejmujący opiekę medyczną wynosi około 1500-2000 CAD (bez kosztów operacji i innych zabiegów). Przewiezienie chorego karetką pogotowia i zabieg na pogotowiu to koszt około 500 CAD.

Aktualny czas w Montrealu

W Montrealu jest o 6 godzin mniej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Montrealu

10 ciekawostek i faktów o Kanadzie

1
Kanada jest krajem, którego obywatele są najlepiej wykształceni.
2
Obywatele miasta Churchill nie zamykają swoich samochodów. Powód? W przypadku chęci ucieczki przed atakiem niedźwiedzia, w której może się znaleźć pieszy, auto może być niezbędne. W tym obszarze niedźwiedzi jest naprawdę wiele.
3
Niektóre obszary Kanady mają niższą grawitację, niż pozostałe części świata. Naukowcy do teraz nie doszli do tego, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Przypuszcza się, że powodem może być aktywność lodowców w przeszłości w tych obszarach.
4
Kanada od 1984 roku nie posiada żadnych broni masowego rażenia.
5
Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia, tysiące kanadyjskich wolontariuszy odpisuje na listy, które dzieci wysłały do św. Mikołaja.
6
Na terenie Kanady jest więcej jezior, niż na terenach wszystkich pozostałych krajów razem.
7
Na północno-zachodniej części Kanady są nawet tablice rejestracyjne z numerami rejestracyjnymi na autach w kształcie niedźwiedzi polarnych.
8
Prostytucja w Kanadzie jest legalna.
9
Kanadyjska policja nie daje ludziom jedynie mandatów, ale udziela również pochwał.
10
Najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym obszarem na świecie jest Kanadyjski Alert. 817 km od bieguna północnego.
Czy ten artykuł jest pomocny?