Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Mjanma

Oferty lotów do Mjanmaru (birmy)

Ciekawostki o Mjanma (birmie)

Kraj z ponad 100 grupami etnicznymi, w którym mężczyźni nadal ubierają się w tradycyjne koszule longyi, a kobiety od setek lat malują swoje twarze w stylu bardziej thanakha, to właśnie Mjanma. Miejsce, w którym ludzie podróżują rowerami typu trishaw, a na obszarach wiejskich, także powozami konnymi. Ogromna liczba herbaciarni w tym obszarze jest wynikiem wpływów brytyjskiej administracji kolonialnej. Przeczytaj nasz artykuł, aby odkryć to magiczne miejsce. O Birmie, krainie melancholii i złotego blasku.

Może się wydawać, że w Birmie czas stanął w miejscu. A przynajmniej trochę zwolnił. Na szczęście tempo zmian, jakie dzieją się w tym kraju, nie jest na tyle przytłaczające, aby skomplikować prostą przyjemność podróżowania. Nadal możesz cieszyć się rejsem starym parowcem po rzece Iravadi, kawałkiem plaży w gorącej Zatoce Bengalskiej lub wędrówką po sosnowych lasach pasma Shan Hills, bez konieczności spotykania dziesiątek innych turystów. Świetnym doświadczeniem z pewnością będzie także spotkanie z mieszkańcami. Są przyjaźni, dowcipni, zaangażowani, troskliwi i entuzjastycznie nastawieni do świata, do którego należą, ale także stać się częścią naszego świata.

Wróćmy na chwilę do historii tego niesamowitego miejsca. Birmańczycy osiedlili się w tym kraju w VIII wieku. Mongołowie podbili je w XIII wieku. Walki o władzę, prowadzone przez kilka suwerennych rodów, zakończyły się zjednoczeniem jednej z dynastii birmańskich. Tymczasem, jeszcze pod nazwą Birma, kraj znajdował się pod brytyjskim panowaniem kolonialnym od 1866 do 1948 roku. Kiedy po odzyskaniu niepodległości wybuchła wojna domowa, jej zwycięzcą były struktury wojskowe, które tłumiły wysiłek na rzecz demokratyzacji kraju od 1962 roku. Pod koniec lat 80. sytuacja polityczna i gospodarcza w Birmie pogarszała się, organizowano coraz więcej protestów i wielu ludzi nie zgadzało się z polityką rządzenia krajem.

Wiele ruchów prowadzonych jest przez mnichów buddyjskich i studentów uniwersytetów. W 1989 r. rząd zmienił nazwę kraju z Birmy na Mjanmę. W 2005 r. przeniósł centrum kraju z Yangon do Nay Pyi Taw. Miasto staje się stolicą kraju. W tym samym roku kraj zmaga się z potężnym monsunem Nargis, w skutek którego śmierć ponosi 134 000 ludzi. Pięć lat później, po dwóch dekadach, w Birmie odbywają się wybory parlamentarne. Związek Mjanmy staje się Republiką Związku Mjanmy.

Napięcie w kraju jest nieco złagodzone. Kraj jest coraz bardziej wspierany przez ONZ oraz Unię Europejską. Jednak nadal istnieją konflikty między grupami muzułmanów Rohigya i buddystami Rakhina. Narodowa Liga Opozycyjna Mjanmy (NLD) otrzymuje wystarczającą większość mandatów w wyborach w 2015 r., aby mieć silny wpływ na kraj. Birma otrzymuje zatem szansę na lepsze czasy i prawdziwą demokratyzację kraju.

Językiem urzędowym tego kraju jest język birmański. Jednak w większych miastach można również mówić po angielsku. Birma jest otoczona wysokimi wzgórzami granicznymi, więc kraj otwiera się tylko w kierunku wybrzeża. Najwyższą górą w kraju jest Hkakabo Razi w górach Arkanské, która osiąga 5,881 m. Delta rzeki Iravadi wpada do Zatoki Martabańskiej, a jej wody nawadniają jedne z największych pól ryżowych na świecie.

Ta azjatycka metropolia jest coraz bardziej popularna wśród naszych rodaków. Tanie loty do Birmy często kupowane są z Warszawy linią lotniczą Aeroflot, Qatar Airways lub Emirates. Loty do Birmy z Gdańska oferowane są przeważnie z dwiema przesiadkami, liniami lotniczymi Finnair oraz SWISS. Czas lotu wynosi około 15 godzin, zwykle z jednym transferem lub dwoma. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Mjanmy. Polacy latają do Birmy w większości do dwóch miast: Yangon i Mandalay.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Mjanma (birmie)

Yangon

Wioska rybacka w XI wieku stała się stolicą kolonialną. Obecnie Yangon jest najważniejszym centrum handlowym w kraju. Mieszanka ruchliwych tradycyjnych rynków, nowoczesnego wzrostu i infrastruktury z epoki kolonialnej (miasto podobno posiada największą liczbę budynków z epoki kolonialnej w regionie).

Wśród historycznych zabytków, które warto odwiedzić, jest stojąca na szczycie Shwedagon Pagoda, czyli najświętsze buddyjskie miejsce w kraju, które jest widoczne z prawie każdego miejsca w mieście. Jeśli chcecie mieć wgląd w historię kraju, polecamy odwiedzić Muzeum Narodowe Mjanmy i odkryć kolorową indyjską dzielnicę miasta z zapierającymi dech w piersiach świątyniami hinduistycznymi.

Ta azjatycka metropolia jest coraz bardziej popularna wśród naszych rodaków. Tanie loty do Birmy często kupowane są z Warszawy linią lotniczą Aeroflot, Qatar Airways lub Emirates. Loty do Birmy z Gdańska oferowane są przeważnie z dwiema przesiadkami, liniami lotniczymi Finnair oraz SWISS. Czas lotu wynosi około 15 godzin, zwykle z jednym transferem lub dwoma. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Mjanmy. Polacy latają do Birmy w większości do dwóch miast: Yangon i Mandalay.

Mandalay

Birma jest jednym z najbiedniejszych krajów w Azji Południowo-Wschodniej, ale nigdzie indziej na świecie nie widzieliśmy takiej koncentracji ludzi o dobrych sercach. A w Mandalay koncentracja jest liczona podwójnie.

Jest to drugie co do wielkości miasto po Rangunie, znane również jako miasto królewskie, z powodu niezliczonych pałaców i pagód. Do najważniejszych zabytków należą zdecydowanie wzgórze Mandalay lub most U Bein - 200-letni most o długości 1,2 km, który jest najdłuższym drewnianym mostem na świecie. Mandalay jest także otoczony starożytnymi miastami: Sagaing, Amarapura, Ava i Mingun. Musisz zarezerwować przynajmniej jeden dzień, aby odwiedzić te miejsca.

Możesz także zarezerwować tanie loty do Mandalay z naszego kraju. Nie ma bezpośredniego lotu do Mandalay z Warszawy, Poznania lub Katowic, ale można wygodnie latać jednym lub dwoma lotami liniami lotniczymi takimi jak Emirates lub Qatar Airways.

Przydatne info o Birmie (Mjanmie)

Dokumenty podróżne do Birmy

Do wjazdu na teren Mjanmy, obywatele polscy powinni posiadać wizę oraz aktualny paszport. Dokument podróżny powinien być ważny 3 miesiące dłużej, od daty ważności wizy do Birmy. Zdobycie wizy jest możliwe poprzez ambasady lub konsulaty Mjanmy mieszczące się za granicą. Wizy tranzytowe można uzyskać także w systemie „visa on arrival” na międzynarodowych lotniskach w Ragunie, Nay Pyi Taw oraz Mandalay. Opłata serwisowa za zakup wizy wynosi 20 EUR za osobę. Oprócz paszportu należy wypełnić kwestionariusz, potrzebne jest także zdjęcie dokumentu, potwierdzenie zakwaterowania z hotelu lub biura podróży oraz bilet powrotny. Jednak ze względu na częste zmiany reguł otrzymywania wiz, polecamy przed wybraniem się do Birmy potwierdzić obowiązujące przepisy we właściwym miejscu przedstawicielstwa dyplomatycznego Mjanmy. Informacje na temat wiz można zdobyć również wchodząc na stronę internetową Ministerstwa Imigracji i Ludności.

Pogoda w Birmie

Warunki klimatyczne różnią się znacznie w poszczególnych krajach ze względu na różnorodność krajobrazu. W pobliżu wybrzeża dominuje równikowy, ale na północy już klimat subtropikalny. Monsuny trwają od maja do października. Dlatego najlepszy czas na podróż jest od listopada do marca. Birma jest otoczona przez Chiny z północnego wschodu, Indie i Bangladesz z północnego zachodu.

Ceny w Birmie

Narodową walutą jest 1 kiat, czyli 100 pya, a przy obecnym kursie jedno euro wynosi 1 305,20 kiat (MMK). Szukasz hotelu w Birmie? W ogromnej ofercie zakwaterowania łatwo jest się pogubić.

Ceny oraz miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i wykonać rezerwację na Flipo w zakładce Hotele.

Koszt atrakcji i transportu jest stosunkowo niski. Transport miejski oferuje szeroką gamę środków transportu, od autobusów, pociągów po rejsy rzeczne. Możesz także samodzielnie przejechać kraj. Jeśli chcecie wynająć samochód, polecamy Wam wypożyczenie auta już na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować bezpośrednio przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Birmy

Szczepienia profilaktyczne nie są zalecane przed podróżą do Mjanmy. Odnotowane choroby w tym kraju to między innymi cholera, dengi, japońskie zapalenie mózgu oraz ptasia grypa. W tym kraju polecamy picie wody jedynie butelkowanej, a także unikanie lodu w napojach. Opieka medyczna w Birmie jest niedroga, lecz poziom świadczeń lekarskich jest niski. W ciężkich przypadkach pacjenci są transportowani drogą lotniczą do szpitali w Bangkoku.

Podczas podróży do Mjanmy zalecane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Aktualny czas w Birmie

W Birmie godzinę przesuwamy o 4 godziny i 30 minut w porównaniu do czasu w Polsce.

10 ciekawostek i faktów o Birmie

1
Rząd wojskowy zmienił nie tylko nazwę kraju, ale także stolicę, którą dawno temu było Yangon (Rangun). W 2005 roku stolica przeniosła się do sztucznie zbudowanego Neipyijto (Nay Pyi Taw).
2
W prawo czy w lewo? Przez długi czas w Birmie jeździło się po lewej stronie, ale ponieważ były dyktator Ne Win uważał taką przejażdżkę za doświadczenie z czasów brytyjskich rządów kolonialnych, zasada ta zmieniła się w latach 70. i od tego czasu pojazdy są prowadzone tutaj tak jak w naszym kraju.
3
Typowym znakiem (nie tylko) u mężczyzn, jest krwawy uśmiech, który nie jest spowodowany brutalną bitwą w tawernie, ale żuciem betelu, który jest tutaj bardzo popularny. Jest to jeden ze słabo oddziałujących na człowieka narkotyków.
4
Chociaż mieszkańcy są bardzo biedni, codziennie przekazują dary do świątyń.
5
Jednym z głównych problemów Birmy wciąż pozostaje AIDS, co powoduje krótszą przewidywaną długość życia obywateli (64 lata dla mężczyzn i 69 lat dla kobiet).
6
Neipyijto to specyficzna stolica, często nazywana miastem duchów. Została zbudowana w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się dżungla i kilka małych wiosek, a w jej tworzeniu uczestniczyły dziesiątki tysięcy robotników i budowniczych. Nawet po dziś dzień jest ona pusta i stwarza wrażenie sztucznej.
7
Znajdziesz tutaj facetów w spódnicach. Jest to tradycyjna odzież rdzennej ludności, która jest niezbędną częścią męskiej mody.
8
Charakterystyczną cechą kobiet w Birmie (czasami także młodych chłopców) jest twarz pomalowana na biało. Takie wizualne wrażenia uzyskiwane są ze zgniecionej kory drzewa tanaka.
9
Buddyzm wiąże się również z kolejną ciekawostką o Mjanmie - złotym głazem Kyaiktyo, który dosłownie balansuje na krawędzi spadzistej skały i zachowuje się, jakby miał za chwilę wpaść do doliny.
10
Największym świętem narodowym Mjanmy jest 4 stycznia, ponieważ tego dnia w 1948 r. kraj ten uzyskał niepodległość od Zjednoczonego Królestwa.
Czy ten artykuł jest pomocny?