Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Laos

Oferty lotów do Laosu

Ciekawostki o Laotańskim

Planujecie podróż do Azji i chcecie przeżyć coś wyjątkowego i niezwykłego? W takim razie polecamy Wam z całego serca Laos.

Większość turystów odwiedza Laos tylko jako przystanek w długiej podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Jednak niewiele osób wybiera się tam bezpośrednio na wakacje. Tajlandia, Bali i Malediwy pozostają najpopularniejszymi azjatyckimi wakacyjnymi kierunkami.

Laos to miejsce, które ominęło największy zgiełk turystów i pozostaje idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury i korzystania z wyjątkowej kultury i historii.

Tanie loty do Laosu możesz zarezerwować z głównie z Warszawy. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Laosu, ale z liniami lotniczymi Aeroflot, Qatar Airways lub Emirates, możecie polecieć do Laosu z dwiema przesiadkami po drodze. Ewentualnie z Wiednia, Budapesztu lub Pragi możecie komfortowo polecieć do Laosu z przewoźnikami EVA Air, Thai Airways lub Austrian Airlines. W Vientiane, wylądujecie na lotnisku Wattay Airport oznaczanym symbolem VTE.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Laotańskim

Vientiane (Wientian)

Przepiękne azjatyckie miasto z francuską architekturą kolonialną i pięknymi świątyniami buddyjskimi. W przeciwieństwie do wielu dużych miast w Azji, panuje tutaj bardzo spokojna atmosfera. Popularnym punktem orientacyjnym w mieście jest jego własny Łuk Triumfalny - Pomnik Zwycięstwa Patuxai, poświęcony tym, którzy walczyli o wyzwolenie swojego kraju od Francji.

Pha That Luang, czyli pokryta złotem duża buddyjska stupa z XVI wieku, jest najważniejszym buddyjskim zabytkiem w Laosie.

Xieng Khuan, znany również jako Buddha Park, znajduje się około 25 km na południowy wschód od Vientiane. To kolejne miejsce, dla którego powinieneś odwiedzić stolicę. Jak sama nazwa wskazuje, w parku znajduje się wiele posągów Buddy. Ponad 200 posągów religijnych jest rozproszonych po całym parku.

Autobusy są główną formą transportu publicznego w Laosie. Chociaż system autobusowy w ostatnich latach się poprawił, ruch drogowy i warunki drogowe w Laosie w dalszym ciągu są raczej niekorzystne i niebezpieczne. Wielu kierowców jest niedoświadczonych, a wypadki drogowe zdarzają się często.

Tanie loty do Wientianu można zarezerwować z Warszawy. Z naszego kraju nie ma bezpośredniego lotu do Wientianu, ale z liniami lotniczymi Aeroflot, Qatar Airways lub Emirates, możecie polecieć do Laosu z dwiema przesiadkami po drodze. Ewentualnie z Wiednia, Budapesztu lub Pragi możecie komfortowo polecieć do Laosu z przewoźnikami EVA Air, Thai Airways lub Austrian Airlines. W Vientiane, wylądujecie na lotnisku Wattay Airport oznaczanym symbolem VTE.

Przydatne info o Laosie

Wiza i dokumenty podróżne do Laosu

Polscy obywatele przy wyjeździe na terytorium Laosu w celach turystycznych, o maksymalnej długości 30 dni, muszą posiadać wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Laosu lub na międzynarodowych lotniskach w Laosie, przed wstępem na teren kraju. Na lądowej granicy znajdującej się pod Wientian – Lao-Thai Friendship Bridge oraz na lotnisku w Wientian - Wattay International Airport, jest możliwość uzyskania wizy w systemie e-visa. Istnieje możliwość dwukrotnego przedłużenia wizy, za każdym razem o kolejnych 30 dni. Najbliższe przedstawicielstwo dyplomatyczne Laosu znajduje się w Berlinie.

Dokument podróżny – paszport, powinien być ważny przez 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu na terytorium Laosu. Przy składaniu takiego wniosku należy go uzasadnić.

Pogoda w Laosie

Laos charakteryzuje się bardzo tropikalnym klimatem. Podobnie jak w wielu innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, istnieją tutaj dwie pory roku – pora sucha i pora deszczowa.

Pora deszczowa trwa od maja do października. Zimą temperatura wynosi około 20ºC, a latem około 28ºC.

Ceny w Laosie

Walutą w tym kraju jest kip laotański, ale do wykonywania płatności można również używać dolarów amerykańskich i batów tajlandzkiego. Dla obywateli naszego kraju Laos to bardzo tani kraj. Najecie się tutaj do syta za 2-3 dolary (6-9 PLN). Najwyższe ceny w kraju są w jego stolicy - Wientian.

1,5 litrowa butelka wody kosztuje 50 centów (około 1,50 PLN). Możesz kupić posiłek typu street food lub fast food w cenach od 5 euro (około 20 PLN). Piwo kosztuje około 1 euro (około 4 PLN), kawa prawie 2 euro (około 8 PLN).

Transport i zakwaterowanie w Laosie również są tanie. Jeżeli chcecie sprawdzić ceny zakwaterowania w Laosie polecamy zrobić to w naszej zakładce Flipo Hotele.

Aktualny czas w Laosie

W Laosie jest o 6 godzin więcej, niż w Polsce.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Laosu

Przy wjeździe na teren kraju nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Jednak należy wiedzieć, że w Laosie występują choroby takie jak: cholera, ameboza, malaria, denga, japońska odmiana zapalenia mózgu typu B, zapalenie wątroby typu A, gruźlica, grzybica oraz przeciwko chorobom skórnym. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać aktualne oraz szczegółowe informacje, polecamy skontaktować się ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej lub z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W Laosie polecamy picie wody jedynie butelkowanej oraz zwracanie uwagi na spożywanie produktów, które mogą zawierać lub mieć kontakt z wodą pochodzącą z innych źródeł – np. owoce myte pod bieżącą wodą.

Opieka medyczna jest w Laosie na niskim poziomie. Uzyskanie pomocy medycznej lub nawet porady medycznej jest niemal niemożliwe w miejscach znajdujących się poza terenem dużych miast. Według informacji MSZ, podstawowe leki dostępne są do zakupu jedynie w większych miejscowościach.

Najlepsze atrakcje w Laosie

10 ciekawostek o Laosie

1
Laos jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.
2
Laos jest jednym z ostatnich bastionów komunizmu w Azji Południowo-Wschodniej.
3
Wyłączając opium i heroinę, jedynym zasobem Laosu, dzięki energii wodnej, jest energia elektryczna.
4
Od XIV wieku Luang Prabang był siedzibą królów i pierwotnie stało tu aż 65 świątyń. Do dziś zachowała się tylko połowa z nich.
5
Mieszkańcy Laosu są leniwi, powolni, nigdzie się nie spieszą i wszyscy mają tutaj dużo czasu.
6
Ponad połowa populacji jest niepiśmienna.
7
Laos uzyskał niepodległość od Francji w 1953 r. po zwycięskiej bitwie pod Dien Bien Phu.
8
Palenie opium, które ma wielowiekową tradycję w Indochinach, jest dla wielu ludzi jedynym wyjściem na pogodzenie się z życiem w ciężkich warunkach.
9
Veltok Mekong, która również przepływa przez Laos, jest 13 najdłuższą rzeką na świecie. Jej długość szacuje się na 4023 km.
10
Lao Lao to lokalna ryżowa whisky. Przejrzysta i smakowa wersja 40% alkoholu, jest dostępna w niewiarygodnie niskich cenach.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)