Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Jordania

Oferty lotów do Jordanii

Ciekawostki o Jordanie

Jordania to raj dla miłośników historii i zabytków. Najlepiej jest pozostać w stolicy Ammanu, a stamtąd wybrać się na wycieczkę do pozostałej części kraju. Sama stolica jest pełna ruin z czasów Cesarstwa Rzymskiego i innych interesujących zabytków. Warto również wspomnieć o pysznym jedzeniu - tradycyjnym falafelu, hummusie lub baklavie. Z Ammanu jest tylko godzina drogi do Morza Martwego i nieco dalej do historycznego miasta Petra, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas gdy Amman zrobi na Was duże wrażenie swoją wyjątkową historią i architekturą, Akaba w południowej części kraju jest jednym z najbardziej ekskluzywnych kurortów na świecie, ale dla polskich podróżników ten kierunek podróży jest wciąż mało znany. Oba miejsca mogą być również doskonałą bazą wypadową na wycieczki do słynnego skalnego miasta Petra.

Tanie loty do Jordanii można zarezerwować z Krakowa oraz Warszawy. Ryanair zapewnia bezpośrednie loty do Jordanii. Zajmuje to około 3 i pół godziny. Lotnisko w Ammanie na którym lądują samoloty Ryanaira nazywa się Queen Alia International Airport i oznaczane jest symbolem AMM.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Jordanie

Amman

Odwiedzając stolicę Jordanii, spotkasz mieszankę historii i współczesnego świata. Archeolodzy twierdzą, że może to być nawet jedno z najstarszych miast na świecie. Największą atrakcją jest cytadela na Jebel al-Qala’a nad miastem, w której znajdują się ruiny Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego. Wysokie i precyzyjnie rzeźbione kolumny z łatwością przeniosą Was do czasów, w których stała tutaj wspaniała Świątynia Herkulesa.

Natychmiast po opuszczeniu samolotu w Ammanie poczujecie przyjemnie ciepły wiatr. Jeśli udacie się w kierunku Morza Martwego, to temperatura wzrośnie (różnica temperatur między Ammanem, a Morzem Martwym może wynosić nawet 10 °C), więc możecie skorzystać z kąpieli w Morzu Martwym i wypróbować jego leczniczego błota.

Jordania jest pełna kontrastów i ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że ludzie żyją tutaj inaczej, niż w Polsce. Pomimo różnic kulturowych mieszkańcy są bardzo gościnni i chętni do pomocy w każdej sytuacji. Porzuć uprzedzenia, wynajmij samochód i daj się porwać atmosferze lokalnych rynków w Ammanie, o zapachu przypraw i typowych specjałów, przeżyj adrenalinę podczas przechodzenia przez ulice pełne wiecznie trąbiących aut, zapoznaj się z historią zapierających dech w piersiach miejsc w Petrze. w Wadi Rum i przeczytaj książkę odpoczywając na brzegach Morza Martwego.

Tanie loty do Ammanu można zarezerwować z Krakowa oraz Warszawy. Ryanair zapewnia bezpośrednie loty do Ammanu. Zajmuje to około 3 i pół godziny. Lotnisko w Ammanie na którym lądują samoloty Ryanaira nazywa się Queen Alia International Airport i oznaczane jest symbolem AMM.

Przydatne info o Jordanii

Pogoda w Jordanii

Otoczona Morzem Martwym i Morzem Czerwonym Jordania jest idealnym miejscem na wakacje, ze względu na wysokie temperatury przez cały rok. Sezon kąpielowy przypada na wiosnę lub jesień, ale miasta i przyrodę można podziwiać praktycznie przez cały rok.

W miesiącach letnich, w wyższych temperaturach, kilkudniowa wizyta w mieście Petra może być bardziej problematyczna.

Polecamy również przygotować się na możliwość zmiany pogody lub na chłód, który występuje w nocy na pustyni, ale nie zapomnijcie także o filtrze przeciwsłonecznym, ponieważ słońce na pustyni, ale także w Petrze może być naprawdę intensywne.

Wiza i dokumenty podróżne do Jordanii

Przy wjeździe na teren Jordanii należy posiadać wizę. Wizy jednokrotnego wjazdu przyznawane są na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem jednego przejścia: Allenby Bridge. Koszt uzyskania tego rodzaju wizy to 40 JOD, a czas trwania pobytu wynosi 1 miesiąc. Istnieje możliwość przedłużenia wizy do 3 miesięcy.

Najbliższa placówka dyplomatyczna Jordanii znajduje się w Berlinie.

Ceny w Jordanii

Oficjalną walutą w Jordanii jest dinar jordański. Jeśli wcześniej zorganizujesz transfery, zakwaterowanie i wejścia, nie musisz wymieniać pieniędzy, za jedzenie i pamiątki można zapłacić kartą kredytową. Możesz płacić kartą w hotelach, a oprócz lokalnej waluty można płacić także w dolarach amerykańskich. W mieście jest wiele bankomatów, a ceny produktów spożywczych są porównywalne z innymi krajami na Bliskim Wschodzie.

Najkorzystniejszy kurs walutowy znajdziecie bez wątpienia w stolicy tego kraju - w Ammanie. Poleca się unikanie wymiany w kantorch na lotniskach. Jeśli podczas podróży nie znajdziesz kantoru, nie bój się zapytać o wymianę lokalnych kupców.

Ceny zakwaterowania w Jordanii są często kuszące. Możesz zarezerwować zakwaterowanie w hotelu od 15 euro za noc. Możesz również sprawdzić ceny bezpośrednio na stronie Flipo Hotele.

Jeśli chcesz wynająć samochód i samodzielnie przejechać przez Jordanię, polecamy rezerwację samochodu przez Flipo Samochodyi odbiór auta na lotnisku.

Aktualny czas w Jordanii

W Jordanii jest o godzinę więcej, niż w Polsce.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Jordanii

Przed podróżą do Jordanii nie istnieje obowiązek wykonania dodatkowych szczepień. Jednak w kraju występuje ryzyko zakażenia amebą oraz ryzyko zatruć pokarmowych.

W większych miastach, a szczególnie w Ammanie, opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej to około 15 do 30 JOD.

Jeżeli zamierzacie przywieźć ze sobą specjalistyczne leki, potrzebne jest potwierdzenie od lekarza w języku angielskim o konieczności zażywania tego rodzaju leków.

Co warto zobaczyć i przeżyć w Jordanii

10 faktów i ciekawostek o Jordanii

1
Morze Martwe leży na wysokości ponad 390 metrów poniżej poziomu morza, a jego dno prawie 400 metrów poniżej powierzchni oceanu.
2
Obszar Akaby był w przeszłości znaczący, dzięki portowi i Morzu Czerwonemu, dziś jest to złoty trójkąt turystyczny..
3
Wadi Rum - w języku arabskim słowo „rum” oznacza lekki piasek i jest w rzeczywistości największym obszarem pustynnym w Jordanii.
4
Skaliste miasto Petra jest częścią Nowych Siedmiu Cudów Świata i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
5
Góra Nebo jest jednym z najświętszych miejsc w Jordanii, a jej wysokość wynosi zaledwie 710 metrów nad poziomem morza.
6
Morze Martwe jest prawie 10 razy bardziej słone niż woda morska.
7
Czarne błoto w Jordanii ma korzystny wpływ na skórę, układ nerwowy i pomaga w chorobach zapalnych.
8
Pustynne obszary Jordanii mogliście zobaczyć w znanych hollywoodzkich filmach, takich jak Gwiezdne Wojny i Marsjanin.
9
Petra nie zawsze była otwarta dla publiczności. Lokalni Beduini od lat utrzymują to miejsce w tajemnicy przed szeroką publicznością.
10
Wielu artystów podróżuje do Jordanii z sąsiednich krajów z powodu konfliktów wojennych. Dlatego w Ammanie znajdziecie wiele wydarzeń artystycznych.
Czy ten artykuł jest pomocny?