Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Iran

Oferty lotów do Iranu

Ciekawostki o Iranie

Ze swoją stosunkowo krótką historią, brzydką betonową maską, ulicami pełnym mas, stolica Iranu nie należy do jednych z wymarzonych wakacyjnych miejsc na Bliskim Wschodzie. Jednak sam Iran jest jednym z najlepszych miejsc, które możesz umieścić na swojej liście miejsc, które warto odwiedzić. Lecz podczas gdy Isfahan i Perzepolis tworzą dusze tego kraju, Teheran jest jego wielkim, chaotycznym i niemożliwym do wstrzymania sercem.

Iran to miejsce, które otworzy Ci oczy i nagrodzi Twoją odwagę podróży wspaniałymi doświadczeniami. Jest to kraj całkowicie odmienny od tego, co się o nim mówi i pisze. Natychmiast po przyjeździe przekonasz się, że wszystkie stereotypy są bardzo dalekie od rzeczywistości. Irańczycy są niewątpliwie najbardziej przyjaznym narodem na świecie.

Iran to kraj muzłumański. Oczywiście istnieją pewne zasady związane z tą religią, na przykład dotyczące ubierania się. Pomimo istnienia lokalnych grup nowoczesnych kobiet w dużych miastach, Iran nie jest Dubajem ani Malezją. Zarówno kobiety, jak i turyści muszą mieć zakryte włosy, szyję i ramiona. Wystarczy tylko założyć hidżab na głowę lub dowolny szal.

Tanie loty do Iranu możesz także zarezerwować z Warszawy. Linia lotnicza Qatar Airways, Turkish Airlines, Emirates, Lufthansa oraz Austrian Airlines oferuje tanie loty do Teheranu. Loty bezpośrednie do Iranu z naszego kraju nie są w ofercie przewoźników. Do tego kraju możecie polecieć lotami z jedną przesiadką. Czas lotu do Iranu to około 8 godzin. Lotnisko w Iranie, na którym najczęściej odbywają się lądowania to Imam Khomeini Airport. Jest ono oznaczane skrótem IKA.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Iranie

Teheran

Zbudowany u podnóża góry Alborz Teheran, jest najbardziej liberalnym miejscem w Iranie, w którym jest największa ilość studentów w całym kraju. Jest stolicą i największym miastem Iranu. Dziś, Teheran można uznać za kosmopolityczne miasto, z około 14 milionami mieszkańców oraz za jedną z najtańszych metropolii na świecie.

Iran jednak bardzo często wrzuca się w do grupy niebezpiecznych miejsc, a tak naprawdę należy do najspokojniejszych na świecie. Negatywny stereotyp, który przychodzi wszystkim na myśl słysząc „Iran”, powstał z powodu jego niefortunnych debat politycznych z Zachodem.

Miasto ma wspaniałą ofertę gastronomiczną, gustowne kawiarnie i galerie sztuki oraz zapierającą dech w piersiach panoramę gór. Ale jeśli chcesz odkryć prawdziwą twarz Teheranu, musisz zajrzeć głębiej, niż tylko do stylowych kawiarni lub luksusowych restauracji. Poznasz wtedy prawdziwy Teheran oczyma jego mieszkańców.

Tanie loty do Teheranu możecie zarezerwować z Warszawy. Linia lotnicza Qatar Airways, Turkish Airlines, Emirates, Lufthansa oraz Austrian Airlines oferuje tanie loty do Teheranu. Loty bezpośrednie do Teheranu z naszego kraju nie są w ofercie przewoźników. Do tego kraju możecie polecieć lotami z jedną przesiadką. Czas lotu do Teheranu to około 8 godzin. Lotnisko w Teheranie, na którym najczęściej odbywają się lądowania to Imam Khomeini Airport. Jest ono oznaczane skrótem IKA.

Isfahán

Najpiękniejsze miasto Iranu. Tak Isfahan scharakteryzowany został w przewodnikach turystycznych. Miejscowi dodają: „Esfahan nesf-e Jahan”, co oznacza „Esfahan to połowa świata”. Mimo, że jest to trzecie co do wielkości miasto w Iranie, wybierzcie się do niego na dwa dni, a zobaczycie wszystko, co warto zwiedzić.

Isfahan jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Co więc robić podczas wizyty? Zdecydowanie powinniście odwiedzić plac Emama Chomeiniego, który również znajduje się na liście UNESCO. Położony jest na żyznej nizinie nad brzegiem rzeki Zájanda, na wysokości 1570 m.

Isfahan jest także ważnym ośrodkiem kultury i edukacji. Istnieje nawet pomysł przeniesienia stolicy z Teheranu do Isfahanu.

Tanie loty do Isfahanu można zarezerwować z Warszawy. Bezpośrednie loty do Isfahanu nie są dostępne z naszego kraju. Z liniami lotniczymi Emirates, Turskish Airlines, KLM Royal Dutch Airlines oraz LOT Polish Airlines polecicie do Isfaanu lotami z jedną lub dwiema przesiadkami. Czas lotu do Isfahanu to około 10 godzin. Lotnisko w Isfahanie nosi nazwę Isfahan Airport i posiada symbol IFN.

Shiraz

Imperium Perskie rządziło niegdyś światem i rozciągało się od Morza Śródziemnego, aż po Ocean Indyjski. Ponadto jego pierwszy król, Achemenes, był według legendy synem półboga Persji, syna samego Zeusa. Również na jego cześć stolicę kraju nazwano Persepolis.

Dziś Persepolis, a właściwie to, co z niego pozostało, można znaleźć w irańskiej prowincji Fars, w starożytnym świecie znanym jako Persida. Miasto zostało kiedyś zniszczone przez Aleksandra Wielkiego i od dziesięcioleci Iran stara się go odbudować, a także ściśle go strzec.

Główne pozostałości to ogromny kompleks, który został wybudowany na sztucznym tarasie o wymiarach 450 x 300 metrów. Pałace, kolumny lub Brama Narodów musiały w tamtych czasach być cudem architektonicznym. To miejsce oczaruje Cię fascynującą historią.

Tanie loty do Shiraz zakupicie z Warszawy. Bezpośrednie loty do Shiraz nie są dostępne, jednak liniami lotniczymi Turkish Airlines, LOT Polish Airlines lub Qatar Airways wygodnie dolecicie do Iranu z jedną przesiadką. Czas lotów do Shiraz to średnio około 12 godzin. Lotnisko w Shiraz, na którym wylądujecie w irańskim Shiraz nosi nazwę Shiraz Airpot i jest oznaczane skrótem SYZ.

Przydatne info o Iranie

Dokumenty podróżne i wiza do Iranu

Przed wjazdem na teren Iranu obywatele Polski powinni posiadać wizę. Wiza jest potrzebna również przy tranzycie przez Iran. Wizę do Iranu wydaje Ambasada Iranu w Warszawie. Bądźcie przygotowani na dość długi czas oczekiwania na wizę – około miesiąca. Wizę tranzytową uzyskacie pod warunkiem, że posiadacie już wizy do krajów docelowych. Maksymalny czas pobytu w Iranie wynosi 30 dni.

Przy wyjeździe do Iranu w celach turystycznych o wizę można ubiegać się również na lotniskach międzynarodowych – w Teheranie na lotnisku Imam Chomeini oraz innych międzynarodowych lotniskach.

Dokument tożsamości z jakim powinniście udać się do Iranu to paszport, który powinien być aktualny przez 6 miesięcy – licząc od daty Waszego przylotu. Przy staraniu się o uzyskanie wizy turystycznej na lotnisku powinniście posiadać również bilet powrotny, jedno zdjęcie paszportowe oraz ubezpieczenie medyczne. Polecamy przed podróżą w odpowiednim czasie starać się o wizę i nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ otrzymanie wizy turystycznej na lotnisku w Iranie nie jest gwarantowane, a czasem zdarza się, że pasażerowie którzy nie posiadają wizy, nie zostają wpuszczeni do samolotu. Jeżeli chcecie uzyskać wyczerpujące informacje na ten temat, zapraszamy do kontaktu z Ambasadą w Iranie w Warszawie.

Pogoda w Iranie

Kraj ma bardzo zróżnicowany klimat. Zimy w Iranie są mroźne, występują mocne opady śniegu, a wiosna i jesień są stosunkowo łagodne. Lato w Iranie bywa bardzo suche i gorące.

Większość opadów w kraju przypada w okresie od października do kwietnia, ale nadal są stosunkowo niewielkie. Południe kraju charakteryzuje się łagodnymi zimami i bardzo gorącymi latami. Średnia temperatura w lipcu może osiągnąć nawet 38 °C, na pustyni jest to nawet 50° C.

Ceny w Iranie

Oficjalną walutą w tym kraju jest irański rial. Na kraj nałożone zostały międzynarodowe embarga, więc wartość jego waluty może się zmieniać nawet kilka razy dziennie, jest to powszechne.

Złotówki polecamy wymienić na irańską walutę w Polsce. Jednak euro i dolary możecie wymienić w Iranie, jak tylko dotrzecie na lotnisko. Przygotujcie się na posiadanie większej ilości gotówki i na rachunki za sto dolarów.

W Iranie płatność kartą jest praktycznie niemożliwa, a wypłaty gotówki nie są realizowane w tym kraju. Dlatego konieczne jest zabranie ze sobą gotówki.

Ceny w Iranie są na ogół niższe, niż w Polsce. Autobusy są bardzo niedrogim środkiem transportu i uwzględniają loty krajowe na większe odległości. Ceny w Iranie są często bardzo korzystne.

Szukasz taniego zakwaterowania w Iranie? Ceny hoteli i apartamentów możesz sprawdzić i porównać na Flipo Hotele.

Chcesz wypożyczyć samochód w Iranie? Polecamy zrobienie tego z wyprzedzeniem i odebranie samochodu bezpośrednio na lotnisku. Samochody wybierzecie, porównacie i zarezerwujecie na stronie Flipo Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Iranu

Opieka medyczna w Iranie jest ogólnodostępna. Cudzoziemcy muszą płacić za każdą świadczoną usługę medyczną. Usługi medyczne są na poziomie porównywalnym z poziomem europejskim. Lekarze w większości znają język angielski. W aptekach w Iranie zakupicie potrzebne leki, w większości w postaci odpowiedników naszych leków w irańskiej wersji.

Podczas podróży do Iranu polecamy picie wody jedynie butelkowanej lub przegotowanej.

Więcej informacji na ten temat uzyskacie kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Aktualny czas w Iranie

W Iranie jest o 3 i pół godziny więcej, niż w Polsce.

Co warto zobaczyć w Iranie

10 faktów i ciekawostek o Iranie

1
Iran jest jednym z najmłodszych krajów na świecie. Do 70% populacji Iranu ma mniej niż 30 lat.
2
Jeśli dosłownie przetłumaczymy nazwę stolicy Teheranu, otrzymamy słowa: gorący stok.
3
Ta’arof to społeczna koncepcja całej oryginalnej kultury perskiej oparta na wyrażaniu pokory i szacunku dla innych - w Iranie niegrzeczne jest wyrażanie siebie w zbyt bezpośredni sposób.
4
Jogurt jest stosowany w Iranie jako pożywienie, lekarstwo, a nawet jako produkt kosmetyczny.
5
Od 2012 r. Iran wprowadził bardzo ścisłą kontrolę nad Internetem, używanie większości stron jest zabronione.
6
Iran z języka perskiego oznacza „kraj aryjski”. Chodzi o słowo „aryan”, które zostało po raz pierwszy użyte w celu wyrażenia etnicznego określenia irańskiej kultury, religii i językoznawstwa.
7
Perskie dywany są tworzone na terytorium współczesnego Iranu od ponad 2500 lat.
8
W ciągu ostatnich 30 lat Iran miał około 25 dni ustawowo wolnych od pracy, a każdego roku jest ich coraz więcej.
9
Iran był kiedyś nazywany Persją, a zmieniło się to dopiero w XX wieku.
10
Angielskie słowo „paradise” (po polsku - raj) pochodzi od perskiego słowa, które oznacza „zamknięty ogród”.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)