Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Hanoi

Oferty lotów do Hanoi

Ciekawostki o Hanoi

Magiczne miasto z tysiącletnią tradycją, łączące spokój kolonialnej francuskiej metropolii z tętniącymi życiem uliczek Starej Dzielnicy i wszechobecnymi zabytkami Ho Chi Minha, zwieńczonymi nowoczesnymi wieżowcami. Takie jest właśnie Hanoi.

Wiele osób będzie zaskoczonych, że stolicą Socjalistycznej Republiki Wietnamu nie jest jej największe miasto - Ho Chi Minh - Sajgon, ale Hanoi, północna brama do kraju, na pierwszy rzut oka bardzo spokojna.

Pierwsza informacja o Hanoi sięga X wieku. Od tego czasu miasto wielokrotnie zmieniało swoje imię i było znane przede wszystkim jako Thang Long, miasto latającego smoka. Nazwę Hanoi (miasto po wewnętrznej stronie rzeki) zyskało w 1831 roku i swoją nazwę zawdzięcza położeniu na południowym brzegu Czerwonej Rzeki.

Centrum i serce miasta, które nigdy nie przestaje bić, to dawna dzielnica handlowa Stara Dzielnica. Do dziś ponad trzydzieści krzywych uliczek służy do handlu. Kiedyś każdy sklep oferował zasadniczo ten sam towar, a nazwa ulicy odpowiadała wybranemu towarowi. Nadal mają nazwy takie jak Kwiatowa, Drobiowa lub Węgielna.

Kto nie skorzystał z możliwości zrobienia tutaj zakupów, może udać się na pobliski targ Dong Xuang, gdzie zachwyci Cię charakterystyczny rynek azjatycki z dosłownie nieograniczoną ofertą, niesamowitym hałasem, ale także narkotycznymi zapachami. Gdzie indziej lepiej poznałbyś lokalne zwyczaje i ludzi niż rynek. Dotyczy to również odwiedzania Hanoi. Nie przegap tego.

Niedaleko Starej Dzielnicy znajduje się najbardziej znane spośród wielu jezior - Hoan Kiem. Według legendy w XV wieku żył w nim gigantyczny żółw, który podarował cesarzowi Le Loi magiczny miecz. Z jego pomocą udało mu się pokonać Chińczyków i wypędzić ich z kraju. Po zwycięskiej bitwie miecz wrócił do żółwia i wrócił z nim na dno jeziora, gdzie rzekomo żyje do dzisiaj.

O suchych stopach z brzegu jeziora dostaniecie się po czerwonym moście The Huc, na wyspę z niesamowicie bajkową świątynią. Jest to piękna oaza spokoju, w tym dosyć ruchliwym mieście z niekończącymi się na drogach korkami samochodów, skuterów i rowerów. Warto jest na chwilę odciąć się od tego hałasu i tłumu, usiąść sobie w spokoju i obserwować magiczną głębię wód.

To drugie największe miasto w Wietnamie różni się od pozostałych miast. Czasy francuskiej władzy dodało miastu kolonialnego uroku. Hanoi, w przeciwieństwie do już wspomnianego wcześniej miasta Ho Chi Minh, zachowało szczyptę typowej swobody.

Dzielnica Francuska jest nieco zniszczona, ale odpowiednia ilość patyny dodaje jej piękna. Szerokie, wysadzane drzewami bulwary i mieszanka motywów europejskich i azjatyckich mają niepowtarzalny urok.Godna podziwu jest przykładowo Katedra św. Józefa, która kontrastuje z wszechobecnymi pagodami swoim europejskim stylem i majestatycznymi fasadami. Podobnie okazały jest Pałac Prezydencki, wcześniejsza rezydencja gubernatora Indochin Francuskich.

Chociaż imię pierwszego prezydenta Ho Chi Minha zostało nadane innemu miastu, w Hanoi na każdym kroku napotkasz niezatarte ślady godnego czci męża stanu. Największym jest Mauzoleum Ho Chi Minha z szeregiem miejsc, które go upamiętniają, pomników, a przede wszystkim miejscem ostatniego spoczynku. Inspiracją dla wspaniałego budynku, w którym znajduje się szklany sarkofag wraz z ciałem, była ekspozycja ciał Lenina i Stalina w Związku Radzieckim.

W ciągu ostatnich lat Wietnam stał się coraz bardziej popularny wśród Polaków. Tanie bilety do Hanoi z Warszawy ma w swojej ofercie linia lotnicza Qatar Airways, przeważnie z jedną przesiadką. Długość lotu wynosi około 16 godzin, zazwyczaj z jedną lub dwiema przesiadkami. Loty bezpośrednie do Hanoi z naszych stron nie istnieją.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Hanoi

Wiza do Wietnamu

Polscy obywatele, którzy wybierają się do Wietnamu zobowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium Wietnamu. Aby otrzymać wizę paszport obywatela Polski musi być aktualny przez co najmniej 6 miesięcy, po dacie opuszczenia terytorium tego kraju. Wizy wydawane są w zależności od celu wjazdu do kraju. Istnieją wizy jednokrotne lub wielokrotne, których okres ważności wynosi do 12 miesięcy. Aby dostać wizę, podróżujący mogą ubiegać się o nią w urzędach konsularnych Wietnamu. Można ją również otrzymać na przejściach granicznych (niestety nie wszystkich), lecz po wcześniejszym otrzymaniu tzw. promesy wizowej. Promesę wizową oferują biura podróży oraz agencje turystyczne. Otrzymanie wizy bez promesy wizowej na przejściach granicznych jest możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach, takich jak np. choroba, śmierć członka rodziny. Istnieje możliwość otrzymania wizy za pośrednictwem systemu online – e-wizy.

E-wiza jest wizą, która pozwala na jednokrotny wjazd do kraju oraz pobyt do 30 dni. Osoba wnioskująca powinna samodzielnie złożyć wniosek o wizę na stronie internetowej wietnamskiego urzędu imigracyjnego: https://xuatnhapcanh.gov.vn/ lub https://immigration.gov.vn/.

Więcej informacji w języku angielskim, dotyczących wietnamskich przepisów wizowych znajduje się na stronie internetowej: http://visa.mofa.gov.vn/Homepage.aspx.

Pogoda w Wietnamie

Warunki klimatyczne różnią się znacznie w zależności od obszaru, pod względem różnorodności krajobrazu. Blisko wybrzeża dominuje klimat równikowy, ale na północy klimat raczej subtropikalny. Monsuny występują tu od maja do października. Dlatego najlepszym czasem na podróż do Wietnamu jest czas od listopada do marca.

Wietnam jest bardzo atrakcyjnym miejscem przez cały rok pod względem temperatury powietrza i wody. Główny sezon w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczyna się zazwyczaj w połowie listopada i kończy w ostatnim tygodniu marca. Kwiecień i maj charakteryzują się większymi opadami, ale temperatura powietrza również jest wysoka. Miesiące letnie przynoszą wysokie temperatury powietrza, ale także krótki i intensywny deszcz. Im bliżej zimy, tym pogoda bardziej się uspakaja, a turystów przybywa.

Nasza rada: jeśli chcesz podróżować w sezonie, wybierz na wyjazd luty lub marzec, ponieważ jest to najbardziej atrakcyjny okres z punktu widzenia atrakcyjnych cen lotu i zakwaterowania. Jeśli nie lubisz tłoku na plaży, promocyjne i nie przejmujesz się sporadycznym deszczem, wybierz na wakacje okres poza sezonem (kwiecień - październik).

Ceny w Wietnamie

Narodową walutą w Wietnamie jest dong wietnamski. 10000 dongów to około 4 EUR (16 PLN).

Szukacie hotelu w Wietnamie? Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić i zarezerwować bezpośrednio na Flipo w zakładce Hotele.

Cena atrakcji oraz transportu jest relatywnie niska. Transport publiczny oferuje szeroki wybór środków transportu – od autobusów po pociągi, aż transport wodny po rzekach. Kraj możecie zwiedzić również według Waszej wizji. Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzenie okolic miasta całkowicie według waszego scenariusza i bez ograniczeń, polecamy wypożyczenie auta. Rezerwacja aut dostępna jest na Flipo w naszej zakładce Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Wietnamu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca podróżnym przed wyjazdem do Wietnamu szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie oraz tężcowi. W Wietnamie zdarzają się choroby takie tak denga i malaria oraz zachorowania spowodowane wirusem zika.

Poziom opieki medycznej w Wietnamie jest niższy, niż poziom europejski, lecz w dużych miastach, takich jak Ho Chi Minh, znajdują się prywatne kliniki medyczne na wysokim poziomie. Koszt pobytu w takiej klinice niestety jest równie wysoki. Konsultacja medyczna to koszt około 50 do 90 USD. Z tego powodu polecamy wykupienie przed podróżą odpowiedniego ubezpieczenia.

Aktualny czas w Wietnamie

W Wietnamie czas przesuwamy o 5 godzin do przodu w porównaniu do czasu Polskiego.

Miejsca w Hanoi, które warto zobaczyć

10 faktów i ciekawostek o Wietnamie

1
Wietnam jest multietnicznym krajem, w którym władza ewiduje 54 różnych grup etnicznych.
2
W 2013 roku w Czechach, czescy Wietnamczycy zostali uznani za oficjalną mniejszość narodową, a to oznacza, że mają oni prawo do wsparcia finansowego ich języka oraz kultury. W Czechach według oficjalnych danych żyje legalnie około 65 tysięcy obywateli Wietnamu.
3
Wojna między Ameryką a Wietnamem miała miejsce między 1945 a 1975 rokiem, pozbawiając życia ponad miliona ludzi. Wietnamczycy często nazywają ją wojną amerykańską. Co prawda zakończyła się ponad 40 lat temu, ale ludzie do tej pory czują jej konsekwencje. Może jest to wina mieszaniny herbicydów, którą Amerykanie stosowali do niszczenia roślinności w Wietnamie.
4
Jeśli chcecie zostać milionerami w ciągu kilku godzin, wybierzcie się koniecznie do Wietnamu. Kurs wymiany walut na pewno doda Wam pewności siebie i dosłownie sprawi, że zostaniecie milionerami. Wystarczy Wam jedyne 150 PLN.
5
Wietnamscy policjanci w czasie służby nie mogą rozmawiać, nosić okularów przeciwsłonecznych, mieć rąk w kieszeniach oraz palić.
6
Wietnam jest wielki. Jego powierzchnia to 331 000 km2, co oznacza, że przykładowo Słowacja ze swoją powierznią 49 00 km2 zmieściłaby się na jego terenie sześć razy.
7
Wietnamczycy kochają ryż. Nie bez powodu należą do największych eksporterów ryżu na świecie. Niestety wielu z nich nie wzbrania się od tego, aby w ich menu znajdowały się również.. psy.
8
W Wietnamie znajduje się największa jaskinia na świecie. Jest nią jaskinia Hang Son Doong w Parku Narodowym Phong Nha. Ma niesamowite 7,7 kilometry.
9
Ciało Ho Chi Minha, rewolucjonisty i byłego prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu, jest wystawiane przez dziewięć miesięcy w Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi. W pozostałych miesiącach „udaje się” do Moskwy w celu konserwacji.
10
Pojazdy motocyklowe są tutaj z pewnością ulubionym sposobem transportu. W kraju jeździ około 37 milionów tego rodzaju pojazdów.
Czy ten artykuł jest pomocny? (Jeszcze nie ocenione)