Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Edmonton

Oferty lotów do Edmonton

Ciekawostki o Edmonton

Edmonton jest stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta. Jest ono położone w jej centralnej części, około 300 kilometrów od miasta Calgary. Jest to rozległe miasto, ale nie jest jednak bardzo zaludnione, i z tego powodu dobrze wiedzie się w tym miejscu rolnikom. Zaraz po Calgary, Edmonton jest drugim co do wielkości miastem Alberty.

Z ponad 30 regularnie odbywającymi się festiwalami, miasto znane jest jako „Kanadyjskie Miasto Festiwali”. Spodoba Wam się jeszcze jedna atrakcja: Edmonton jest jednym z najbardziej słonecznych miast w Kanadzie, ze średnią 2300 godzin słonecznych rocznie.

Miłośnicy zakupów nie wrócą z pustymi rękami z Edmonton. W mieście znajdziesz największe centrum handlowe w Ameryce Północnej - West Edmonton Mall, które zajmuje powierzchnię 490 000 m2. Znajduje się tutaj ponad 800 sklepów, ale także wiele innych atrakcji, takich jak ogromny park wodny, lodowisko, kasyno, park rozrywki Galaxyland, teatr, sala lustrzana i wiele innych ciekawych miejsc.

Jak poruszać się po mieście? Transport publiczny jest obsługiwany przez Edmonton Transit Service (ETS). Możesz wsiąść w autobus, trolejbus lub LRT. Jednorazowa podróż kosztuje 3,25 CAD, Day Pass kosztuje 9,50 CAD, a miesięczne koszty podróży 94,25 CAD.

Nie przegap Edmonton Valley Zoo. Istnieje od 1959 roku. Znajduje się nad brzegiem rzeki North Saskatchewan i jest domem dla około 350 zwierząt od fok, przez czerwone pandy i lemury, do śnieżnych sów i lisów polarnych.

Fort Edmonton Park to 64-hektarowy park rozlegający się wzdłuż doliny rzeki. Przypomina wielkie żywe muzeum. Znajdują się w nim przykładowe historyczne budynki przedstawiające historię Edmonton. Latem można spotkać postacie w kostiumach historycznych i zobaczyć wiele tematycznych przedstawień.

W Edmonton znajduje się słynny klub hokejowy Edmonton Oilers, który gra w NHL w Ameryce Północnej. Kiedyć grał tutaj słynny Wayne Gretzky, najbardziej legendarny hokeista w historii!

Miasto Edmonton nie jest tak popularne jak Toronto, czy też Vancouver, ale staje się ono coraz bardziej popularne wśród Polaków. Tanie bilety do Edmonton najczęściej kupicie z Warszawy. Loty bezpośrednie do Edmonton z naszych stron nie istnieją. Najczęściej dostępne loty są z jedną lub dwiema przesiadkami. Polacy najczęściej latają do Edmontom z liniami lotniczymi Lufthansa oraz Air Canada.

W Edmonton znajdują się dwa lotniska: Edmonton International Airport (YEG) oraz Edmonton City Centre (Blatchford Field) Airport. Przy zakupie biletu lotniczego do Edmonton upewnijcie się na jakie lotnisko przylecicie. Ze względu na międzynarodowe połączenie z Europy, można oczekiwać przylotu na lotnisko Edmonton International Airport.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o Edmonton

Wiza do Kanady

Dnia 1.3.2008 Kanada zniosła dla obywateli Polski obowiązek wizowy. Od dnia 1.8.2015 wszyscy obywatele, którzy posiadają ważny paszport mogą przekroczyć kanadyjską granicę bez posiadania wizy.

Decyzję o wjeździe na terytorium kraju, a także długości pobytu w Kanadzie, podejmuje urzędnik imigracyjny podczas kontroli granicznej. Bezwizowy maksymalny okres pobytu w Kanadzie wynosi 6 miesięcy. Nauka oraz praca w Kanadzie bez posiadania zezwolenia jest nielegalna.

Od dnia 31.7.2018 władze Kanady pobierają odciski palców podczas składania wniosków o wizy długoterminowe przez podróżujących. Opłata za wnioski wynosi 85 CAD oraz koszt wizy.

Wraz z dniem 15.3.2018 przy wjeździe na teren kraju drogą lotniczą trzeba posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (Electronic Travel Authorization). Wydanie takiego dokumentu to koszt około 7 dolarów. Dokument ten można pozyskać za pośrednictwem strony internetowej udostępnionej przez kanadyjski rząd. Ważność dokumentu to 5 lat. Polecamy złożyć wniosek o eTA z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem. Jedyny oficjalny portal, gdzie trzeba aplikować o eTA to canada.ca, a dokładniej https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html .

Pogoda w Kanadzie

Kanada charakteryzuje się łagodnymi latami i chłodnymi zimami. Lato trwa mniej więcej od końca czerwca do początku września ze średnią temperaturą około 18 ° C.

W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi około -10 ° C. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, a najbardziej suchymi miesiącami jest luty, marzec, październik i listopad.

Ceny w Edmonton

Narodową walutą w Kanadzie jest dolar kanadyjski, który bez problemu wymienicie na którymkolwiek lotnisku.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Edmonton? Im bliżej do centrum - Downtown, tym oczywiście cena jest wyższa. Jeżeli jednak wykonacie rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem, możecie tutaj znaleźć zakwaterowanie nawet za 30-40 EUR za noc na osobę. Ceny hoteli w Calgary i ich położenie, możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Polecamy również wypożyczenie auta bezpośrednio przy lotnisku. Rezerwację auta możecie wykonać również przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Kanady

Kanada nie wymaga od turystów żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie przypilnować ważności szczepień w naszym kraju.

Dostęp do opieki medycznej w Kanadzie nie jest utrudniony i jest na wysokim poziomie, jednak wymaga długiego czasu oczekiwania. Opłata za standardową wizytę u lekarza wynosi około 80 - 100 CAD. Wizyta u stomatologa to koszt mniej więcej: od 100 CAD. Koszt pobytu w szpitalu przez 24 godziny, obejmujący opiekę medyczną wynosi około 1500-2000 CAD (bez kosztów operacji i innych zabiegów). Przewiezienie chorego karetką pogotowia i zabieg na pogotowiu to koszt około 500 CAD.

Aktualny czas w Edmonton

W Edmonton jest o 8 godzin mniej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Edmonton

10 ciekawostek i faktów o Kanadzie

1
Kanada jest krajem, którego obywatele są najlepiej wykształceni.
2
Obywatele miasta Churchill nie zamykają swoich samochodów. Powód? W przypadku chęci ucieczki przed atakiem niedźwiedzia, w której może się znaleźć pieszy, auto może być niezbędne. W tym obszarze niedźwiedzi jest naprawdę wiele.
3
Niektóre obszary Kanady mają niższą grawitację, niż pozostałe części świata. Naukowcy do teraz nie doszli do tego, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Przypuszcza się, że powodem może być aktywność lodowców w przeszłości w tych obszarach.
4
Kanada od 1984 roku nie posiada żadnych broni masowego rażenia.
5
Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia, tysiące kanadyjskich wolontariuszy odpisuje na listy, które dzieci wysłały do św. Mikołaja.
6
Na terenie Kanady jest więcej jezior, niż na terenach wszystkich pozostałych krajów razem.
7
Na północno-zachodniej części Kanady są nawet tablice rejestracyjne z numerami rejestracyjnymi na autach w kształcie niedźwiedzi polarnych.
8
Prostytucja w Kanadzie jest legalna.
9
Kanadyjska policja nie daje ludziom jedynie mandatów, ale udziela również pochwał.
10
Najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym obszarem na świecie jest Kanadyjski Alert. 817 km od bieguna północnego.
Czy ten artykuł jest pomocny?