Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Chile

Oferty lotów do Chile

Ciekawostki o Chile

„Kto nigdy nie był w chilijskich lasach, nie zna tej planety” - powiedział chilijski poeta i laureat Nagrody Nobla - Pablo Neruda. Niewiele krajów może pochwalić się posiadaniem tylu cudów natury, co Chile.

Jeśli kochacie trekking w przyrodzie, z plecakiem na plecach, to w tym kraju będziecie w najwłaściwszym do tego miejscu. Co 15 minut będziecie mówić „wow”, podziwiając niesamowite krajobrazy w różnych sceneriach. Chile to Andy Patagońskie, Torres del Paine, 32 parki narodowe i szansa na ucieczkę przed naszą żyjącą w szybkim tempie cywilizacją.

Jednym z powodów wyboru Chile są Andy. Ich majestatyczne szczyty sięgają 6000 m n.p.m. Pierwszym Europejczykiem, który wszedł do tego obszaru, był Fernao de Magalhaes. Wydarzyło się to w 1520 roku. Jak później opisał, odkrył Ziemię Ognia. Do terenu Chile należą również wyspy: Wielkanocna, San Felix, Ragweed, Juan Fernández, niezamieszkana mała wyspa Sala y Gómez.

Ameryka Południowa jest często bardzo ciężko dostępna. Bilety z naszego kraju są niezwykle drogie, a kiedy pojawiają się w dobrej cenie, zwykle pojawia się także jakiś haczyk. Tanie loty do Chile można zarezerwować z liniami lotniczymi Air France lub KLM Royal Dutch Airlines. Tanie loty do stolicy Chile – Santiago, odbywają się na lotnisko Arturo Merino Benitez, które oznaczane jest symbolem SCL.

SPRAWDŹ UKRYJ

TOP miejsca w Chile

Santiago

Santiago jest stolicą Chile. Miasto jest otoczone wysokimi górami i jest ono wielką metropolią - mieszka tu ponad 6 milionów ludzi. Santiago położone jest na wysokości 520 m n.p.m. i jest piątym co do wielkości miastem w Ameryce Południowej. Kilka interesujących liczb: jest na trzeciej pozycji miejsc o najwyższej jakości życia i jest jednym z najbezpieczniejszych miast na kontynencie.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez hiszpańskich zdobywców zwanych Santiago de Nueva Extremadura i od czasów kolonialnych jest ono stolicą kraju. Metropolia ma dość bujną historię, ale dziś jest jednym z najnowocześniejszych miast w Ameryce Południowej. Santiago jest siedzibą głównych instytucji rządowych w kraju, a także centrum administracyjnym, handlowym, kulturalnym i finansowym Chile.

Tanie loty do Santiago można zarezerwować z Warszawy, lotami z przewoźnikami Air France lub KLM Royal Dutch Airlines. Bezpośrednie loty do Santiago z Polski niestety nie są dostępne. Tanie loty do stolicy Chile, odbywają się na lotnisko Arturo Merino Benitez, które oznaczane jest symbolem SCL.

Tanie loty do Santiago możecie także zarezerwować z Wiednia, Budapesztu lub Pragi. Wystarczy śledzić oferty specjalne Iberii, Air France, LATAM, KLM lub Air Canada.

Punta Arenas

Punta Arenas to jedno z najbardziej wysuniętych na południe miast na świecie, położone tuż pod 53 równoleżnikiem. O tytuł najbardziej wysuniętego na południe miasta konkuruje z argentyńskim Ushuaia, które znajduje się na południu, ale ma mniejszą liczbę mieszkańców.

Punta Arenas to najbardziej wysunięte na południe miasto na ziemi, z widokiem na Cieśninę Magellana. Dużego rozpędu miasto nabrało podczas Kalifornijskiej gorączki złota, kiedy to służyło ono jako schronienie dla dużych statków i szybkich łodzi. Chociaż znaczenie tego portu zmniejszyło się po otwarciu Kanału Panamskiego, miasto osiągnęło jeszcze większy dobrobyt na początku tego stulecia, jako centrum międzynarodowego handlu wełną z Chile.

Dziś Punto Arenas to bardzo zróżnicowana mieszanka kulturowa. Spotkacie tu angielskich rolników z owcami i osadnikami pośród portugalskich żeglarzy. Przede wszystkim jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania takich miejsc jak Perito Moreno i Park Narodowy Torres del Paine.

Tanie loty do Punta Arenas z naszego kraju odbywają się z lotniska w Warszawie. Po drodze przesiądzecie się jednak co najmniej dwa razy. Najlepsze połączenia lotów do Punta Arenas oferuje British Airways, Lufthansa, KLM Royal Dutch Airlines oraz LOT Polish Airlines. Lotnisko w Punta Arenas nazywa się Presidente Ibanez Airport i oznaczane jest symbolem PUQ.

Przydatne info o Chile

Wiza i dokumenty podróżne do Chile

Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy do Chile w przypadku wyjazdu o charakterze turystycznym na maksymalnie 90 dni. Należy posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości w postaci paszportu. W momencie wjazdu na teren Chile każdy otrzymuje specjalną kartę o nazwie Tarjeta de turismo. Znajduje się na niej informacja o dacie wjazdu i nazwie granicznego punktu kontroli. Ten dokument należy okazać podczas wyjazdu z Chile.

Jeżeli planujecie wyjazd w pojedynkę z małoletnim dzieckiem to może to być problemem z powodu restrykcyjnych przepisów dotyczących wjazdu. Aby jeden z rodziców mógł samodzielnie podróżować z dzieckiem do Chile, potrzebny jest odpowiedni dokument sporządzony w obecności notariusza i podpisany przez rodziców dziecka. Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pogoda w Chile

Chile jest podzielone na kilka regionów, a każdy z regionów ma odmienną pogodę. Do stolicy Santiago i centralnych obszarów kraju warto jest podróżować od września do listopada, a później od lutego do kwietnia. Na obszarach południowych, gdzie znajduje się słynny Parque Nacional del Paine, sezon zimowy jest przyjemny od grudnia do marca. Pustynia Atacama ma stały klimat przez cały rok - upalne dni i mroźne noce.

Ceny w Chile

Peso chilijskie (CLP) jest oficjalną walutą w Chile. Pieniądze polecamy wymienić w Polsce na peso chilijskie, a jeśli nie będzie takiej możliwości to na euro lub dolary. Następnie po przybyciu na lotnisko możecie wymienić pieniądze - bez problemu wymienicie tutaj dolary amerykańskie oraz euro. W kraju istnieje wystarczająca ilość bankomatów, głównie w pobliżu banków. Są tutaj akceptowane wszystkie typy europejskich kart kredytowych.

Chile jest dosyć drogim miejscem na wakacje, w porównaniu z cenami w Polsce. Szczególnie wysokie są ceny żywności i hoteli. Możecie dużo zaoszczędzić, jedząc na lokalnych targach lub w autentycznych lokalnych restauracjach oraz podróżując autokarem.

Nocleg w Santiago możecie zarezerwować już za 40 PLN (osoba / noc). Jednak często są to motele lub wspólne apartamenty z wieloma łóżkami. Ceny hoteli są od pięciu do dziesięciu razy droższe. Ceny hoteli w Santiago sprawdzicie i porównacie na Flipo Hotele.

Posiłki możecie kupić od ulicznych sprzedawców za zaledwie 12 PLN, a obiad w restauracji będzie Was kosztować około 65-90 PLN. Wstęp do parku narodowego wynosi około 8-12 PLN.

Czy można wynająć samochód w Chile? Zarezerwujcie samochód z wyprzedzeniem i odbierzcie tuż po przylocie, na lotnisku. Dostępne auta możecie porównać i wybrać na Flipo Samochody.

Aktualny czas w Chile

W Chile są 4 godzin mniej, niż w Polsce.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Chile

Przed podróżą do Chile nie ma obowiązku wykonania specjalnych szczepień. Jednak zaleca się szczepienia przeciwko błonicy z tężcem, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz wściekliźnie. W Chile występuje wirus Hanta. Dużą ilość zarażeń odnotowano na terenach wiejskich w południowej części Chile. W celu uzyskania większej ilości informacji należy skontaktować się ze specjalistą do spraw medycyny tropikalnej lub z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Koszty opieki medycznej są wysokie. Polecamy wykupienie przed podróżą ubezpieczenia zdrowotnego. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Koszt wizyty lekarskiej to około 300 PLN.

Co warto zobaczyć w Chile

10 faktów i ciekawostek o Chile

1
Najstarsza mumia na świecie nie pochodzi z Egiptu, lecz z Chile.
2
Pustynia Atacama jest jednym z najsuchszych miejsc na tej planecie. Niektóre jej części nigdy nie miały styczności z kroplami deszczu.
3
W 2017 r. w kraju wyprodukowano ponad 5,8 mln ton miedzi, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż w Peru.
4
W Chile istnieje ponad 500 aktywnych wulkanów.
5
Miejscowi obywatele w historii tego kraju zgłosili tak wiele niemożliwych do zidentyfikowania obiektów na niebie, że rząd chilijski został zmuszony do uruchomienia programu obserwacji UFO.
6
Chile jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których strażacy nie otrzymują pensji za swoją pracę.
7
Niemal każdego dnia w Chile dochodzi do trzęsienia ziemi, ale większość z nich jest niewielka – największe trzęsienie ziemi miało miejsce w 1960 roku.
8
Wyspa Wielkanocna należąca do Chile, jest jedną z najbardziej odległych wysp na świecie zamieszkałą przez ludzi.
9
Chile jest najdłuższym krajem na świecie. Rozciąga się na ponad połowie terenu Ameryki Południowej.
10
Chile to drugi największy konsument chleba na świecie.
Czy ten artykuł jest pomocny?