Skip to main content

Tanie bilety lotnicze Calgary

Oferty lotów do Calgary

Ciekawostki o Calgary

Calgary jest największym miastem prowincji Albert i zarówno trzecim największym w całej Kanadzie. Leży na południu prowincji południowo-zachodniej, w obszarze między Górami Skalistymi, znajdującymi się około 80 km od miasta, a preriami na wschodzie kraju. Odległość od stolicy Alberty – Edmonton, wynosi około 300 km na północ.

Miasto Calgary ma ponad milion obywateli i jest jednym z najszybciej rozwijających się kanadyjskich miast. Nazwa miasta wywodzi się od nazwy jednej z zatok – Calgary Bay, mieszczącej się na szkockiej wyspie Mull. Po przetłumaczeniu oznacza to „plaża trawiasta”. Gospodarka miasta i okolic opiera się głównie na przemyśle naftowym. Z innych branż turystyka jest z pewnością znacząca, ponieważ każdego roku miasto odwiedza około pięć milionów turystów.

Chcecie zobaczyć z Calgary widok na miasto z lotu ptaka? Umożliwi Wam to wejście na wieżę widokową Calgary Tower. Jej wysokość to 191 m, a podczas dobrej pogody zobaczycie tam zaśnieżone szczyty Gór Skalistych. Na wysokości 155 metrów mieści się restauracja, której atrakcją jest to, że jest to restauracja obrotowa.

Jedynie kilka kroków od Calgary Tower znajdziecie Olympic Plaza. To właśnie tutaj odbywało się słynne wręczanie medali w 1988 roku, kiedy miasto Calgary organizowało Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Miasto Calgary nie jest tak samo popularne jak Toronto, czy też Vancouver, ale Polacy coraz częściej je odwiedzają. Tanie bilety do Calgary najczęściej kupicie z Warszawy. Loty bezpośrednie z naszych stron do tego miejsca, niestety nie istnieją. Tanie loty jednak możecie sobie zarezerwować z jedną lub dwiema przesiadkami. Polacy latają do Calgary najczęściej liniami lotniczymi Delta Air Lines oraz KLM Royal Dutch Airlines. Z naszych stron do miasta Calgary polecicie na międzynarodowe lotnisko YYC, nazywane Lotniskiem McCall w prowincji Alberta w Kanadzie i przyległego regionu Calgary.

SPRAWDŹ UKRYJ

Przydatne info o mieście Calgary

Wiza do Kanady

Dnia 1.3.2008 Kanada zniosła dla obywateli Polski obowiązek wizowy. Od dnia 1.8.2015 wszyscy obywatele, którzy posiadają ważny paszport mogą przekroczyć kanadyjską granicę bez posiadania wizy.

Decyzję o wjeździe na terytorium kraju, a także długości pobytu w Kanadzie, podejmuje urzędnik imigracyjny podczas kontroli granicznej. Bezwizowy maksymalny okres pobytu w Kanadzie wynosi 6 miesięcy. Nauka oraz praca w Kanadzie bez posiadania zezwolenia jest nielegalna.

Od dnia 31.7.2018 władze Kanady pobierają odciski palców podczas składania wniosków o wizy długoterminowe przez podróżujących. Opłata za wnioski wynosi 85 CAD oraz koszt wizy.

Wraz z dniem 15.3.2018 przy wjeździe na teren kraju drogą lotniczą trzeba posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (Electronic Travel Authorization). Wydanie takiego dokumentu to koszt około 7 dolarów. Dokument ten można pozyskać za pośrednictwem strony internetowej udostępnionej przez kanadyjski rząd. Ważność dokumentu to 5 lat. Polecamy złożyć wniosek o eTA z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem. Jedyny oficjalny portal, gdzie trzeba aplikować o eTA to canada.ca, a dokładniej https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html .

Pogoda w Calgary

Dzięki wysokości i pobliskim Górom Skalistym występują duże i szybkie zmiany pogody. Przyczyniają się do tego lokalne wiatry, znane jako wiatry Chinooka. W zimie potrafią przenosić ciepłe powietrze przez góry tak szybko, że temperatura może wzrosnąć nawet o 15° C w ciągu kilku godzin.

Zimy są w tym miejscu dośyć mroźne, ale dzięki temu nie odnotowano, braku okresu roztopów, które pojawiają się w tym miejscu co miesiąc. Z jednym wyjątkiem (w styczniu 1950 r.).

Ceny w Calgary

Narodową walutą w Kanadzie jest dolar kanadyjski, który bez problemu wymienicie na którymkolwiek lotnisku.

Szukacie hotelu lub apartamentu w Calgary? Im bliżej do centrum - Downtown, tym oczywiście cena jest wyższa. Jeżeli jednak wykonacie rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem, możecie tutaj znaleźć zakwaterowanie nawet za 30-40 EUR za noc na osobę. Ceny hoteli w Calgary i ich położenie, możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Polecamy również wypożyczenie auta bezpośrednio przy lotnisku. Rezerwację auta możecie wykonać również przez Flipo i zakładkę Samochody.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Kanady

Kanada nie wymaga od turystów żadnych dodatkowych szczepień. Ryzyko zarażenia się w tym kraju jest minimalne. Wystarczy jedynie przypilnować ważności szczepień w naszym kraju.

Dostęp do opieki medycznej w Kanadzie nie jest utrudniony i jest na wysokim poziomie, jednak wymaga długiego czasu oczekiwania. Opłata za standardową wizytę u lekarza wynosi około 80 - 100 CAD. Wizyta u stomatologa to koszt mniej więcej: od 100 CAD. Koszt pobytu w szpitalu przez 24 godziny, obejmujący opiekę medyczną wynosi około 1500-2000 CAD (bez kosztów operacji i innych zabiegów). Przewiezienie chorego karetką pogotowia i zabieg na pogotowiu to koszt około 500 CAD.

Aktualny czas w Calgary

W Calgary jest o 8 godzin mniej niż w Polsce.

Miejsca, które warto zobaczyć w Calgary

10 ciekawostek i faktów o Kanadzie

1
Kanada jest krajem, którego obywatele są najlepiej wykształceni.
2
Obywatele miasta Churchill nie zamykają swoich samochodów. Powód? W przypadku chęci ucieczki przed atakiem niedźwiedzia, w której może się znaleźć pieszy, auto może być niezbędne. W tym obszarze niedźwiedzi jest naprawdę wiele.
3
Niektóre obszary Kanady mają niższą grawitację, niż pozostałe części świata. Naukowcy do teraz nie doszli do tego, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Przypuszcza się, że powodem może być aktywność lodowców w przeszłości w tych obszarach.
4
Kanada od 1984 roku nie posiada żadnych broni masowego rażenia.
5
Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia, tysiące kanadyjskich wolontariuszy odpisuje na listy, które dzieci wysłały do św. Mikołaja.
6
Na terenie Kanady jest więcej jezior, niż na terenach wszystkich pozostałych krajów razem.
7
Na północno-zachodniej części Kanady są nawet tablice rejestracyjne z numerami rejestracyjnymi na autach w kształcie niedźwiedzi polarnych.
8
Prostytucja w Kanadzie jest legalna.
9
Kanadyjska policja nie daje ludziom jedynie mandatów, ale udziela również pochwał.
10
Najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym obszarem na świecie jest Kanadyjski Alert. 817 km od bieguna północnego.
Czy ten artykuł jest pomocny?